Koszulki do biegania w praktycznym zastosowaniu, czyli jak wybrać i prać odzież biegową?

Koszulka jest podstawowym elementem stroju każdego biegacza. Przydaje się zarówno w ciepłe, letnie dni, jak i podczas biegania w jesienno-zimowej aurze, w towarzystwie dodatkowej bluzy lub kurtki. Do sportowych zastosowań najlepiej sprawdzają się koszulki do biegania wykonane z syntetycznych włókien poliestrowych, które właściwościami zdecydowanie górują nad ubraniami bawełnianymi. Nie mniej ważną kwestią od wyboru odpowiedniej koszulki, jest umiejętność właściwego o nią dbania, która pozwala dłużej cieszyć się odzieżą sportową oraz zachować jej cenne właściwości użytkowe.

Jaka powinna być idealna koszulka do biegania?

Koszulki do biegania są produkowane z wysokiej jakości tkanin syntetycznych. Do ich wykonania są najczęściej wykorzystywane nowoczesne włókna poliestrowe, które posiadają pożądane właściwości przy produkcji odzieży sportowej. Poliestrowe koszulki biegowe są lekkie, przyjemne w kontakcie ze skórą, szybko schną oraz zapewniają wysoki komfort w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, do którego bez wątpienia zalicza się biegania. Swoimi właściwościami zdecydowanie górują nad klasyczną bawełną z jednego prostego powodu.

Syntetyczne koszulki do biegania charakteryzują się niską nasiąkliwością, przez co ich włókna nie zatrzymują w sobie wilgoci, tylko sprawnie odprowadzają ją na zewnątrz. Zapewnia to suchość i przyjemne uczucie na skórze oraz dodatkowo chroni naskórek przed otarciami oraz wychłodzeniem. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się natomiast w przypadku koszulek bawełnianych, które nasiąkając potem stają się ciężkie i mokre, przez co mogą doprowadzić do wychłodzenia i wyziębienia organizmu.

Koszulki do biegania, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje termoregulacyjne, powinny być zakładane bezpośrednio na skórę stając się najbardziej spodnią część ubioru biegacza. Występują w różnych wariantach i krojach – obcisłym lub luźniejszym oraz z długim i krótkim rękawem oraz w wersji bez rękawów. Ich zróżnicowane pod względem designu, kolorystyki oraz kroju pozwala każdemu na znalezienie wśród nich swojej idealnej koszulki do biegania.

Jak prać i konserwować odzież sportową do biegania?

Wykonane z włókien syntetycznych koszulki do biegania wymagają prawidłowej pielęgnacji. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na metce każdego elementu naszej sportowej garderoby. Większości odzieży sportowej nie należy prać w pralce, a jedynie stosować delikatne pranie ręczne z dodatkiem dobrej jakości detergentów dedykowanych odzieży sportowej. Ubrania pierzemy i suszymy na lewej stronie z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych.

Koszulki do biegania nie powinny być ponadto prasowane, gdyż bezpośredni kontakt z gorącym żelazkiem może nieodwracalnie uszkodzić ich plastikowe włókna. Bardzo ważnym elementem dbania o odzież sportową jest także jej prawidłowe traktowanie na co dzień. Od razu po powrocie z treningu należy zdjąć z siebie ubrania oraz rozwiesić je do wyschnięcia. Koszulki do biegania i pozostałe elementy stroju biegowego należy prać tak często, jak tego wymagają, mając jednak na uwadze, że im częściej będziemy to robić, tym szybciej nasza odzież się zużyje.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.