Chlorek 6 magnezu – właściwości i zastosowanie.

Chlorek magnezu znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Magnez i chlor są podstawowymi biopierwiastkami naszego organizmu. Magnez znajduje się we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu. Jest również niezbędny do prawidłowego działania ponad 300 enzymów! Zalicza się go najcenniejszych i najważniejszych pierwiastków. Warto, więc stosować łatwo przyswajalną i bardzo wydają formę tego cudownego minerału w postaci chlorku magnezu.

Chlorek magnezu

Chlorek magnezu jest dostępny na rynku w formie bezbarwnych i bezwonnych płatków lub kryształków. Jest bardzo łatwo rozpuszczalny się w wodzie- taki roztwór jest jedną z najłatwiej przyswajalnych postaci tego pierwiastka.

Niedobór magnezu u osób ćwiczących

Każdy sportowiec, niezależnie czy mówimy o zawodowcu czy amatorze, narażony jest na odwodnienie i utratę elektrolitów. Konsekwencją tego jest spadek efektywności treningu i wzrost t zagrożenia kontuzją.
Przy intensywnym treningu, równie intensywnie pocimy się. Wraz z potem z naszego ciała “uciekają” elektrolity, na przykład magnez. Jeżeli nie uzupełniamy należycie płynów w trakcie ćwiczeń, zmniejsza się objętość krwi, przez co serce zaczyna szybciej bić. Niestety, szybsze bicie serca w tym momencie nie gwarantuje odpowiedniego dotlenienia mięśni, to upośledza ich siłę. Utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów- w tym i magnezu- jest niezwykle istotne.
Utrata tego pierwiastka zaburza koordynację psychoruchową i kontrolę mięśni. Prowadzi do wystąpienia bolesnych skurczy. Zapotrzebowanie na magnez u ludzi aktywnych fizycznie jest znacznie większe niż u osób z umiarkowaną aktywnością.

Jak uzupełnić braki magnezu?

Braki magnezu można uzupełnić na przykład chlorkiem magnezu. Prezentujemy kilka sposobów jak używać tego związku:

Możemy dodawać go do jedzenia lub picia (np. soków), aby zneutralizować słono-gorzki smak. Wystarczy ok. 1/3 łyżeczki dodanej dwa razy dziennie do posiłków lub napoi.

Chlorek magnezu bardzo dobrze wchłania się przez skórę. Można z jego użyciem przygotowywać kąpiele, które pozwolą wchłonąć się jonom magnezu bezpośrednio do krwiobiegu.

Aby przygotować kąpiel z chlorkiem magnezu do wanny należy dodać od 1 do 2 szklanek chlorku magnezu. Kiedy kryształki się rozpuszczą, można rozpocząć kąpiel. Nie należy używać żeli do kąpieli, mydeł czy olejków!
W zależności od tego jak wrażliwą mamy skórę oraz od ilości dodanego chlorku magnezu, początkowe wrażenia mogą nie należeć do przyjemnych. Bywa, że kąpielom towarzyszy wrażenie pieczenia i szczypania skóry oraz uczucie ciepła. Po chwili te wrażenia te mijają a kąpiel staje się przyjemniejsza. Dzieje się tak przez jony magnezu, które wnikają w krwiobieg. Długość kąpieli zależy od ilość związku jaką dodaliśmy do wody, im więcej chlorku, tym krótsza kąpiel. Nigdy nie powinna być jednak dłuższa niż 30 minut.

 

f-targroch-500g-chlorek-magnezu-szesciowodny

Największy wybór chlorku magnezu
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Relaks stóp- Pół szklanki magnezu należy rozpuścić w misce wody. Tak jak z kąpielą, tak i tu namaczanie nie powinno przekroczyć 30 minut. Najlepiej wykonać ten zabieg wieczorem, po całym dniu uzyskamy przyjemny efekt zrelaksowanych nóg.

„Magnezowa oliwa” czyli roztwór chlorku magnezu, do stosowania bezpośrednio na skórę. Szklankę chlorku rozpuszczamy w dwóch szklankach wody. Woda, używana w tym celu powinna być destylowana lub przegotowana. Taki roztwór możemy stosować na napięte i/lub bolące miejsca- ramiona, łydki, stopy, stawy, brzuch, pachy, pachwiny czy wzdłuż kręgosłupa. Najlepiej używać “oliwy magnezowe” tuż przed snem, po wieczornej toalecie.

Korzyści płynące ze stosowania chlorku magnezu

Regularne stosowanie chlorku magnezu w kuracji domowej pomaga na wiele różnorodnych aspektów.
Zauważalnie poprawia stan skóry- wykorzystuje się go w leczeniu trądziku, egzemy czy wysypek.
Wpływa na stany zapalne.
Przeciwdziała osteoporozie.
Pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Łagodzi schorzenia reumatyczne.
Sportowcy przede wszystkim, będą wdzięczni za wpływ jaki chlorek magnezu ma na stawy i mięśnie:
łagodzi bóle i skurcze mięśni,
usprawnia działanie mięśni i nerwów,
łagodzi kontuzje tak mięśni jak i stawów.

Objawy przedawkowania

Nadmiar magnezu może powodować pewne przypadłości, na szczęście chwilowe.
Objawami są:
• suchość w nosie i ustach,
• lekkie zawroty głowy,
• senność,
• działanie lekko przeczyszczające.

Magnez możemy określić mianem “cudownego minerału”. Odpowiednia ilość magnezu gwarantuje nam silniejszy, mocniejszy organizm oraz zwiększoną energię życiową. Dzięki niemu ustępują bóle mięśni i stawów. Stosowanie chlorku magnezu w suplementacji sportowców wydaje się być jak najbardziej naturalne a wręcz wskazane

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.