Deskorolka dla początkujących – jaką wybrać?
Czasami nurtuje nas pytanie jak jeździć na deskorolce i przychodzi moment, kiedy postanawiamy nauczyć sie tego pasjonującego sportu. Każdy początkujący lub planujący rozpocząć swoją przygodą z deskorolką oraz skateboardingiem zadaje sobie proste pytanie – jaką deskorolkę wybrać? W sklepach mamy natłok produktów kiepskiej jakości, deskorolki mogą różnić się wieloma względami a opisy w sklepach potrafią zmylić. Dlatego dobrze jest wiedzieć na co należy zwracać uwagę myśląc o zakupie pierwszej deskorolki.
Oczywiście zanim przystąpimy do wyboru warto jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wybór deskorolki w bardzo dużej mierze zależy od naszych indywidualnych upodobań – ważne jest jednak na jakim podłożu planujemy jeździć, czy bardziej zależy nam na przejażdżkach po mieście czy może wyczynach w skateparku i wykonywaniu tricków. Z naszym poradnikiem jednak wybór kupna pierwszej deski do jazdy stanie się nieporównywalnie prostszy.
Ważny jest wybór sklepu w jakim kupujemy nasz sprzęt – najlepiej zamawiać bądź kupować deskorolki w profesjonalnych sklepach, jednak powinno się omijać markety czy nawet sklepy ogólno-sportowe. Jeśli chcemy mieć towar dobrej jakości – ważne jest źródło, z jakiego kupujemy.
Budowa deskorolki
Deska
Jest głównym elementem składowym deskorolki, zazwyczaj składa się z 7 do 9 warstw włókna, przeważnie klonowego. Jeśli interesuje nas deskorolka kupowana z przeznaczeniem do wykonywania tricków, powinniśmy wybrać deskorolkę 7 warstwową, w innym wypadku może być zbyt ciężka.
Aby jeszcze bardziej zmniejszyć wagę naszego sprzętu i zapewnić mu lekkość do sklejki dodaje się domieszkę włókna szklanego, węglu lub kewlaru. Do produkcji desek dobrej jakości używa się specjalnego kleju do łączenia sklejek, aby był odporny na wibracje oraz naprężenia. Góra pokryta jest papierem ściernym lub innym materiałem, który zwiększy przyczepność.
Obecnie przede wszystkim wykonuje się dwa rodzaje desek, zależne od ich długości. Najpopularniejszy model deski tzw. krótkiej ma od 18-22 cm długości, używa się ich przy skateboardingu, jeździe po mieście, przede wszystkim sprawdzają się przy trickach deskorolkowych. Drugi rodzaj deski to tzw. longeboardy, czyli deski długie. Mają przeważnie około 71-82 cm, są zdecydowanie cięższe i nie nadają się do sztuczek oraz akrobacji. Stosuje je się głównie jako środek transportu do jazdy po mieście, są szybsze od desek krótkich.
Traki
Ich głównym zadaniem jest ułatwienie montażu kółek do blatu, dlatego bardzo ważne jest aby część była wytrzymała i solidna. Ponadto odpowiadają za kierowanie deskorolką oraz umożliwiają precyzyjne skręty.
Ponadto do jej wykonania stosuje się gumę, a całość przytwierdzamy do deski śrubą, która często musi wytrzymywać bardzo duży nacisk, dlatego w przypadki deski niskiej jakości bardzo szybko pęknie, uniemożliwiając użytkowanie sprzętu. Szerokość traka powinna być dopasowana do wielkości deski, lub nieco mniejsza.
Kółka
Kółka w deskorolkach różnią się od siebie nie tylko rodzajem materiału, ale również wielkością. Większe kółka sprawiają, że deskorolka jest cięższa, ale jednocześnie szybsza, pozwalają na rozwijanie większych prędkości oraz umożliwiają wykonywanie akrobacji oraz są mniej wrażliwe na jazdę po nierównym podłożu, dlatego wykorzystywane są do jazdy na rampie.
Mniejsze kółka sprawiają, że deskorolka jest lżejsza, jednak tym samym obniżając jej prędkość., chociaż szybciej przyśpieszają od większych kółek to nie możemy na nich osiągnąć takie prędkości jak na normalnych deskorolkach. Najczęściej produkowane są z poliuretanu, rzadziej z naturalnego kauczuku.
Kolejną bardzo ważną cechą w kółeczkach od deskorolki jest ich twardość. Twarde kółeczka są polecane do sztuczek na deskorolce oraz jazdy na rampie, natomiast miękkie do slalomów i jazdy po mieście. Z czasem kółka zaczynają się ścierać, dlatego ważne jest kupowanie sprzętu dobrej jakości, który wystarczy nam na lata. Jeśli zużyją się same kółeczka – możemy je wymieniać sami lub zanieść do sklepu w którym nam z tym pomogą.
Łożyska
Łożyska odpowiadają za prędkość, jaką nasza deskorolka będzie w stanie rozwinąć. Określa się je oznaczeniem ABEC oraz numerem od 1 do 7. Najpopularniejsze są numery: 3,5,7 gdzie wyższy numer oznacza większą prędkość deskorolki, dlatego jeśli chcemy móc szybko jeździć warto zadbać aby nasza deskorolka posiadała odpowiednie łożyska.
Deskorolki
Kliknij i sprawdź ceny!
Czego unikać przy kupnie pierwszej deskorolki?
Przede wszystkim kupując pierwszą deskorolkę, często stawiamy kroki w stronę supermarketu. Mamy nieraz dość duży wybór desek do kupienia i wybieramy zwyczajne sieciówki – zamiast zadbać o renomę oraz opinię o sklepie.
Jeśli chcemy kupić deskorolkę dobrej jakości, która będzie wytrwała i wystarczy nam na lata powinniśmy unikać sieciówek, supermarketów a wybrać się do profesjonalnego sklepu z deskorolkami. Nie tylko możemy zadbać w ten sposób o sprzęt najwyżej jakości, ale również uzyskać fachową poradę oraz gwarancje jakości.
Ponadto warto pamiętać, że nie warto kupować deskorolek poniżej 100 zł, najprawdopodobniej będą bardzo słabego wykonania. Osoby początkujące myślące o skateboardingu powinny raczej inwestować w sprzęt ze średniej półki cenowej, czyli około 150-200 zł powinien być optymalny aby postawić pierwsze kroki w tym sporcie.