Jak dobrać buty na narty?

Dobrze dobrane obuwie narciarskie to gwarancja bezpieczeństwa i satysfakcji. Dla większości początkujących narciarzy zakup właściwego obuwia bywa problemem. Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wypożyczać czy kupić – to pytanie, zadawane co sezon przez początkujących fanów sportów zimowych. Wypożyczenie butów narciarskich i nart z pewnością nie jest kosztowne, może jednak wiązać się z pewnymi utrudnieniami. Specyfika narciarskiego obuwia wymaga ścisłego dopasowania stopy do wnętrza buta. Od dobrego wyboru zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo użytkownika. Trudno o wypożyczenie właściwego sprzętu, gdy ogranicza nas czas i brak podstawowej wiedzy. Alternatywne rozwiązanie to zakup własnej pary sportowego obuwia – komfortowych, miękkich butów dla początkujących lub sztywnych modeli do jazdy wyczynowej, w tym wypadku dobrym wyborem są buty narciarskie Rossignol dla profesjonalistów.

Kupujemy narty i buty narciarskie

Zakup nart i butów narciarskich może sprawiać problemy, tym bardziej warto poznać podstawowe zasady, związane z doborem tego typu sprzętu. Dobrym pomysłem jest zakup w specjalistycznym sklepie z pomocą fachowego doradcy, który pomoże m.in. we właściwym zmierzeniu długości i szerokości stopy. Wybór idealnego modelu nart i butów narciarskich zależy od wielu czynników. Kluczowe są m.in. nasze umiejętności i typ uprawianego sportu. Osobom początkującym poleca się zakup tzw. miękkiego obuwia, umożliwiającego łatwe manewrowanie (modele typu komfort o niskim poziom sztywności). Im wyższe umiejętności, tym większa konieczność usztywnienia pięty i śródstopia. Narciarzom o zaawansowanych umiejętnościach zaleca się zakup markowego sprzętu, zaprojektowanego pod sporty wyczynowe. Szybka jazda po trudnym terenie wymaga też perfekcyjnego zabezpieczenia. Odpowiednio dobrany sprzęt narciarski pozwoli zwiększyć ilość siły przenoszonej na narty przy jednoczesnym zachowaniu stabilności całego ciała.

źródło: http://pmproshop.pl

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przy zakupie obuwia kluczowy jest czas, poświęcony na dopasowanie modelu. Obuwie powinno być mierzone wielokrotnie (najlepiej w skarpetach przeznaczonych do jazdy) a pewność odnośnie wyboru właściwego rozmiaru uzyskuje się po kilkunastu minutach, spędzonych na „rozchodzeniu” butów narciarskich. Sprzedawcy przestrzegają przed zakupem zbyt ciasno dopasowanego obuwia. W trakcie jazdy stopy mogą puchnąć, co spowoduje dodatkowy dyskomfort w przypadku modelu nadmiernie usztywnionego klamrami.

Ostatnia kwestia – dla niektórych najważniejsza – to oczywiście cena. Tu, podobnie jak w przypadku dowolnego sprzętu sportowego, panuje prosta zasada: na markowym obuwiu do nart (które powinno nam służyć przez lata) nie warto oszczędzać!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.