Glicyna niezbędny aminokwas białkowy
Glicyna jest jednym z dwudziestu aminokwasów białkowych, jako ten o najprostszej budowie jest też jedynym nieczynnym optycznie. Zalicza się ją do grupy aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm ludzki jest w stanie samodzielnie produkować. Glicyna jest podstawowym przekaźnikiem neuronów glicynergicznych. Znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetyce oraz chirurgii kosmetycznej.
Glicyna i jej rola w organizmie ludzkim
Glicyna wchodzi w skład wielu białek, a przede wszystkim buduje kolagen, który stanowi aż 30% ogólnej wartości aminokwasów. Wchodzi w skład płynu wytwarzanego przez gruczoł krokowy. Odgrywa też istotną rolę w funkcji dostarczania aminokwasów organizmowi. Glicyna bierze udział w syntezie glukozy i kreatyny, co z kolei wpływa na wydatkowanie energii. Ponadto bierze udział w budowie czerwonych krwinek. Jest niezbędnym składnikiem ważnym dla syntezy glutationu i sarkozyny.
Ważną funkcją glicyny jest jej rola neuroprzekaźnika. Glicyna hamuje przepływ receptorów glicynowych. Aktywność glicyny hamuje strychnina, blokując receptory glicynowe. I odwrotnie, stymulująco na receptory glicynowe działa alkohol etylowy. Glicyna pomaga również w wydalaniu na zewnątrz organizmu kwasu benzoesowego, parabenów oraz salicylanów. Glicyna powstaje w organizmie z seryny. A dzięki syntezie glicyny powstają : porfiryny, kreatyna, kwasy gliksalowe oraz kwasy glikocholowe.
Glicyna bierze udział w następujących procesach:
- syntezie hemoglobiny
- syntezie związków purynowych i pirydynowych
- detoksykacji organizmu człowieka
- biosyntezie glukozy i keratyny
- przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym
- syntezie erytrocytów
- hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego
- wpływa na syntezę hormonu wzrostu
- działa wspomagająco w procesie absorpcji wapnia
Badania dowodzą, że glicyna działa również:
- przeciwpsychotycznie
- antyoksydacyjnie
- przeciwzapalnie
Glicyna – skutki niedoboru
Ponieważ organizm człowieka potrafi sam syntetyzować glicynę z zastanych już składników: alaniny lub choliny, trudno brać tu pod uwagę niedobór glicyny. Jednak w skrajnych wypadkach może on powstać przy okazji permanentnego niedoboru białka w dostarczanym organizmowi pożywieniu lub w przypadku występowania chorób charakteryzujących się niedoborami białka wskutek nadmiernego wydalania go z organizmu.
Synteza glicyny może zostać zaburzona wskutek choroby metabolicznej o nazwie nieketonowa hiperglicyniemia. To choroba neurologiczna występująca u noworodków, związana z upośledzeniem ruchowym i umysłowym dziecka. Leczenie wymaga respiratora, może też zakończyć się śmiercią dziecka.
Glicyna
Kliknij i sprawdź ceny!
Glicyna – działanie pośrednie
Pozyskiwane glicyny
Glicyna występuje w większości produktów spożywczych zawierających białko zwierzęce oraz roślinne. Dlatego wystarczy stosowanie normalnej i urozmaiconej diety z obecnością białka.
Dla mężczyzn cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego zaleca się dietę, która dostarcza organizmowi od 390 do 780 mg aminokwasu glicyny. Glicynę można pozyskiwać choćby z galaretek, gdzie żelatyna używana do ich produkcji zawiera glicynę. Glicyna znajduje się też w mące sojowej, pieczonym schabie, pszennych zarodkach, sezamie, w morszczuku, pestkach dyni, w orzechach archaidowych, a także w siemieniu lnianym, łososiu, piersi z kurczaka, w wędzonej makreli, czerwonej soczewicy, w rostbefie wołowym, chałwie, białym halibucie, migdałach oraz otrębach pszennych.
Zastosowanie glicyny
Glicyna znalazła zastosowanie w kosmetyce i medycynie, jest też składnikiem wielu suplementów diety. Przy pozyskiwaniu jej z zewnątrz, trzeba bardzo ściśle przestrzegać zalecanych ilości. Ponieważ znajduje się ona w sposób naturalny w organizmie łatwo ją przedawkować poprzez suplementację.
Nadmiar glicyny w organizmie może wywołać niepożądane objawy w postaci:
- wymiotów
- biegunki
- nudności
- poczucia otępienia
- senności
Glicyna stosowana w kosmetyce wynika z jej obecności w kolagenie. Kolagen czyli białko zawarte w tkance łącznej jest podstawowym składnikiem ścięgien, a także znajduje się w rogówce oka. Jednocześnie jego obecność decyduje o elastyczności i napięciu skóry, a zanikający w miarę upływu lat kolagen decyduje o pojawieniu się zmarszczek. To dlatego glicyna znajduje się w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym i przeciwstarzeniowym, a także wypełniających, wzmacniających i wygładzających cerę oraz rozjaśniających naskórek. Kolagen jest też stosowany w zabiegach medycyny estetycznej.
Glicyna w medycynie wykorzystywana jest do leczenia szeregu dolegliwości:
- wrzodów
- łagodnego przerostu prostaty
- urazów
- kontuzji
- schorzeń nerek
- chorób zwyrodnieniowych
- zaburzeń metabolicznych
- zapobieganiu próchnicy
- w chorobach serca