Historia bukmacherki – jak to się zaczęło?

Bukmacherka ma różne oblicza – dla jednych to rozrywka, dla drugich sposób na wygraną i rywalizacja, a dla jeszcze innych po prostu hazard. Bez względu na to, jakimi opiniami się cieszy, z pewnością jest interesującym zjawiskiem, które gromadzi rzesze fanów. Przetrwała bowiem od starożytności, w której można doszukać się jej początków. Przedstawiamy, jak wyglądała bukmacherka na przestrzeni lat. Oto długa historia bukmacherki w dużym skrócie!

Starożytność jako początek zakładów wzajemnych

Gry hazardowe nie są nowością ostatnich dziesięcioleci. Otóż już starożytni Grecy chętnie oddawali się im – mieli np. swojego boga, Hermesa, do którego modlili się o powodzenie w grze. Pierwszą, podstawową grą była gra w kości – Grecy grali trzeb, a Rzymianie, mieszkańcy Mezopotamii, Egiptu i Indii dwoma. Wyrzucenie szóstek na wszystkich kościach dawało wygraną. Ale oczywiście z czasem zabawa ta ewaluowała i zaczęto zakładać się o to, kto zwycięży w wyścigach rydwanów czy wyścigach konnych. Obstawiano również wyniki bijatyk kogutów, a z czasem walk gladiatorów.

Oczywiście nie wyglądało to tak jak dziś, gdzie bez wychodzenia z domu, bez namacalnych środków i za pomocą jednego kliknięcia można obstawić zwycięzcę zdarzenia na drugim końcu świata. Tam rozrywka ta polegała na wzajemnych zakładach – np. dwie osoby zakładały się o wynik, a ta która miała rację, zgarniała ustaloną pulę od przeciwnika.

XIX wiek – oficjalny początek bukmacherki

W związku z tym, że starożytne zakłady znacząco odbiegały od tych, które dziś nazywane są bukmacherką, za oficjalny jej początek uznaje się XIX wiek. W 1888 roku, w Wielkiej Brytanii, miejsce miało pierwsze przyjmowanie zakładów bez udziału bukmacherów – pomiędzy kibicami. Potrzebę organizacji tego typu aktywności dostrzegli dziennikarze, którzy zaczęli oferować swoim czytelnikom zawieranie zakładów za pośrednictwem gazety.

Z czasem jednak powstał punkt bukmacherski z prawdziwego zdarzenia. Wydarzenie to miało miejsce w 1922 roku na przedmieściach Londynu. Właścicielem punkty był John Moores, którego uznaje się za ojca współczesnej bukmacherki. Z czasem zaczęły pojawiać się kolejne punkty naziemne na całym świecie, gdzie były zawierane zakłady w różnych dyscyplinach sportowych. Początkowo oferta opierała się na lokalnym rynku i rozgrywkach narodowych, jednak prężny rozwój mediów sprawił, że coraz więcej bukmacherów pozwalało typować różnego rodzaju turnieje czy rozgrywki z odległych lokalizacji.

Rozwój internetu i jego wpływ na kształt bukmacherki

Rok 1972 był historyczny dla zakładów wzajemnych. Właśnie wtedy, w Kanadzie, doszło do zawarcia pierwszego zakładu w sieci. Oczywiście wtedy jeszcze niewiele osób mogło marzyć o komputerze, a internet był czymś, co przekraczało ludzkie wyobrażenie. Przecież wtedy jeszcze nawet nie było telefonów komórkowych, a czarno-białe telewizory dopiero stawały się standardem w domach. Niemniej życie pokazało, że technologia bardzo dynamicznie się rozwinęła. Kilkadziesiąt lat zupełnie odmieniło, zautomatyzowało i unowocześniło codzienne życie. Na początku XXI wieku większość gospodarstw podłączyło się do internetu, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszych czasach. Tym samym, rynek bukmacherski w sieci nabrał rozpędu.

Dziś możesz typować wyniki wydarzeń sportowych, a nawet kulturalnych, wirtualnych czy politycznych z całego świata. Nie trzeba wychodzić z domu, by stworzyć zwycięski kupon i niemal natychmiast odnotować środki z wygranej na swoim koncie bankowym. Swoją szansę w biznesie upatrywało wiele firm, co sprawiło wzrost konkurencji. Tym samym, dla odbiorców pojawiła się szansa – więcej zdarzeń do obstawiania, różne warianty do typowania, mnóstwo bonusów, atrakcyjne kursy.

Dziś bukmacherzy walczą o uwagę i lojalność graczy, dlatego wciąż poszerzają swoją ofertę – np. o zakłady live, zakłady wirtualne czy oferują atrakcyjne akcje promocyjne. Gracz, zanim zacznie grać, powinien zapoznać się z ofertą – warto np. przeczytać, co zawierają recenzje PZBUK czy innych bukmacherów. Warto więc mieć na uwadze, że bukmacherzy online zyskują coraz większą przewagę nad punktami naziemnymi i tam poszukiwać swojej szansy na wygraną.

Historia bukmacherki jest długa i wyboista. Niemniej ta gra hazardowa i forma rozgrywki dobrze ją przetrwała, zyskując na sile i popularności. Poznaj ofertę buków i zacznij wygrywać!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.