Historia Ekstraklasy – jak to się zaczęło?

Koszula bliższa ciału. Chociaż Ekstraklasa finansowo i sportowo nie może równać się z najsilniejszymi ligami w Europie, wśród polskich kibiców budzi ogromne zainteresowanie. Jednak nie każdy rodzimy miłośnik futbolu zna jej historię. Kiedy to wszystko się zaczęło i w którym roku Ekstraklasa tak naprawdę stała się tą Ekstraklasą?

Zanim powstała liga

Na ziemiach polskich grano w piłkę nożną jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Istniały nawet regularne rozgrywki. W zaborze austriackim kluby rywalizowały o mistrzostwo Galicji, w zaborze rosyjskim mierzono się o tytuł mistrza Łodzi, a wiele drużyn istniało także w Warszawie. Kluby piłkarskie funkcjonowały też w Wielkopolsce. Natomiast, w roku 1920 pierwszy raz rywalizowano o mistrzostwo Polski w ramach rozgrywek pod nazwą klasa A, które nie miały jednak formatu ligowego. Pierwszego mistrza Polski udało się wyłonić w roku 1921 i została nim Cracovia, a następnie rozgrywki na kilka lat zdominowała Pogoń Lwów.

Liga Polska

Później polski futbol przeszedł gruntowną reformę i w roku 1927 po raz pierwszy przeprowadzono rozgrywki ligowe, jakie znamy dzisiaj w ramach Ligi Polskiej. Można śmiało uznać ją za początek dzisiejszej Ekstraklasy. W lidze wystąpiło 14 drużyn, a na koniec triumfowała Wisła Kraków. Jej legendarny napastnik Henryk Reiman z wynikiem 37 goli został królem strzelców tych rozgrywek i co ciekawe jest to wynik niepobity do dzisiaj! W roku 1938 na krajowym podwórku triumfował Ruch Wielkie Hajduki, czyli dzisiejszy Ruch Chorzów. W kolejnym roku rozgrywek nie udało się dokończyć ze względu na wybuch wojny.

I liga polska podczas II wojnie światowej

Następnego Mistrza Polski – Polonie Warszawa – wyłoniono w 1946 roku, chociaż rozrywki nie miały charakteru ligowego. Z kolei w roku 1951 krajowym mistrzem został zdobywca pucharu Polski, czyli Unia Chorzów. Natomiast I liga polska powróciła na dobre w roku 1952. Od tego czasu, aż do dzisiaj, najwyższa klasa rozgrywkowa ma charakter ligowy, chociaż wielokrotnie przechodziła reformy. Dotyczyły one liczby drużyn, podziałów na grupy a już w XXI wieku podziału punktów po pierwszej fazie rozgrywek. W roku 1963 Górnik Zabrze został Pierwszym Mistrzem Polski w ramach ligi rozgrywanej systemem jesień-wiosna – dlatego tytuł dotyczy nie roku kalendarzowego, ale sezonu 1963/1964.

Ekstraklasa oficjalnie Ekstraklasą

Sezon 2008/2009 teoretycznie nie był w naszej rodzimej lidze wyjątkowy. Mistrzem Polski została podobnie jak rok wcześniej Wisła Krąków, a wicemistrzem Legia Warszawa. W rozgrywkach wzięło udział 16 drużyn, które zmierzyły się ze sobą w systemie każdy z każdym. Dlaczego zatem jest to sezon godny zapamiętania? Ponieważ doszło do oficjalnej zmiany nazwy ligi. To właśnie wtedy I liga polska została przemianowana na Ekstraklasę, przy czym należy pamiętać, że nazwa ta była już od lat używana zwyczajowo w odniesieniu do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej i znał ją każdy kibic, śledzący rozgrywki bądź obstawiający zakłady bukmacherskie. Ekstraklasa przechodziła w ostatnich latach znaczące reformy niemalże z sezonu na sezon, ale jej nazwa wciąż pozostaje aktualna.

Zostaw odpowiedź