Jak ćwiczyć po 40?

Systematyczna aktywność fizyczna jest kluczem do utrzymania dobrej formy i pięknej sylwetki w każdym wieku. Po czterdziestym roku życia nasz organizm przechodzi prawdziwą rewolucję (porównywalna nawet z tą w okresie dojrzewania). Spada gęstość kości, a skóra zaczyna wiotczeć- aby temu zaradzić i powstrzymać nieubłagany czas należy ćwiczyć! Jakie ćwiczenia wykonywać? Co jest dozwolone po 40? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się wszystkiego!

Jakie korzyści płyną z aktywności fizycznej?

Na szczęście coraz więcej ludzi uświadamia sobie, że sport, aktywność fizyczna poprawia nie tylko nasz wygląd, wysmukla figurę ale, przede wszystkim polepsza jakość życia! Mało tego! Nie tylko jakość naszego życia wzrasta, często też pośrednio, ulepszamy życie naszych bliskich, znajomych i przyjaciół, którzy biorą z nas przykład!

Korzystny wpływ aktywności fizycznej jest wręcz niezaprzeczalny! Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia- poprawia wydolność i siłę. W trakcie wykonywania ćwiczeń w organizmie uwalniane są hormony szczęścia- endorfiny, to właśnie im zawdzięczamy dobry nastrój!

Dotlenienie organizmu sprawia, że wszystkie komórki naszego ciała są lepiej odżywione, to przekłada się na zdrowszy (i młodszy) wygląd naszej skóry.

Dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko zachorowania na: choroby nowotworowe, układu oddechowego i krążenia, zwyrodnienia stawów, wady postawy, osteoporozę, cukrzycę, otyłość czy depresję. Wyżej wymienione choroby znane są jako choroby XXI wieku, lub też nazywane „chorobami cywilizacyjnymi”. Zachorowanie na nie gwałtownie zaczęło wzrastać wraz z rozwojem cywilizacji- dziś są problemem globalnym.

Kiedy zacząć ćwiczyć?

Niezależnie, od tego jaki tryb życia wiodłeś do tej pory, czy byłeś aktywny czy nie, nigdy nie jest za późno aby rozpocząć ćwiczenia!

Im wcześnie uświadomimy sobie ogrom korzyści jakie daje nam regularne uprawianie sportu, tym lepiej.

Sport tylko dla młodych?

Absolutnie nie! Ćwiczenia dozwolone są dla wszystkich i w każdym wieku! Można powiedzieć nawet, że wraz z upływem lat znacznie wzrasta waga aktywności fizycznej w naszym życiu.

Niestety osoby dojrzałe rzadko decydują się na rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni. Większość z nich boi się, że… zostaną wyśmiani, lub ich obecność na siłowni czy w klubie fitness zostanie uznana za „niestosowną”! Obawiają się „krzywych” spojrzeń i drwiących uśmiechów. Strach przed czymś takim  jest zupełnie normalny, jednak niczym nie uzasadniony i zwyczajnie zbędny. Po pierwsze  korzyści znacznie przewyższają potencjalne szkody. Po drugie, i ważniejsze, obawy rozpływają się jak zły sen jeszcze przed końcem pierwszego treningu.

ławeczka

Wszystko czego potrzebujesz do ćwiczeń!
Kliknij i sprawdź ceny!

Zasady ćwiczeń po czterdziestce:

  • Jeżeli na coś chorujesz, jesteś pod stałą opieka lekarską lub niedawno miałeś jakiś uraz lub przechodziłeś zabieg- przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się ze sowim lekarzem. Razem zdecydujecie jaka forma aktywności fizycznej czy ćwiczeń jest odpowiednia dla Twojego zdrowia.
  • Pamiętaj o porządnej rozgrzewce, zminimalizuje to ryzyko kontuzji.
  • Nie szarżuj! Zacznij spokojnie i stopniowo, z biegiem czasu i wzrostem kondycji zwiększaj poziom trudność i długość treningów.
  • Na początku wykorzystuj ciężarki od 0,5 do 2 kilogramów. Wykonuj ćwiczenia w 3 seriach po 10 powtórzeń, jeżeli jest Ci ciężko, to dobrze. Jeżeli za ciężko, zmniejsz obciążenie. Jeżeli dojdziesz do momentu w którym wykonujesz serie bez większego zmęczenia, możesz zacząć stopniowo zwiększać obciążenie.
  • Ćwicz regularnie, trzy razy w tygodniu przez minimum 30 minut.
  • Aby wzmocnić swoje serce wykonuj ćwiczenia aerobów takie jak: jazda na rowerze czy pływanie.
  • Po skończonym treningu poświęć kilka minut na rozciąganie. Pozwoli to uelastycznić ścięgna oraz zapobiec pojawieniu się stanów zapalnych mięśni. Ponadto pozwoli na uspokojenie i ochłonięcie całego ciała.
  • Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu.
  • Nie poddawaj się! Czasami może się nie chcieć, możesz mieć słabszy dzień, ćwiczenia mogą nie wychodzić- jednym słowem wszystko nie tak. Uwierz, że po wykonanym treningu będziesz czuć się lepiej niż leżąc na kanapie. Dodatkowo poczucie dobrze spełnionego obowiązku jest lepsze niż kolejny odcinek serialu paradokumentalnego.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna są bardzo ważne w każdym wieku. Znacznie poprawiają stan zdrowia, wpływają na nastrój oraz nasz wygląd. Niezależnie czy masz 20, 30, 40 czy więcej lat- na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno. Zacznij cieszyć się życiem i odkryj w sobie nowe pasje- siłownie i kluby fitness stoją przed Tobą otworem. Do dzieła!

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.