Jak kupować sprzęt do nurkowania? Poradnik część I
Z naszego poprzedniego artykułu wiesz już dlaczego warto zacząć nurkować. Wiesz ile cudowności kryje wspaniały, podwodny świat. Dziś zajmiemy się sprzętem do nurkowania. Co jest Ci potrzebne aby w pełni cieszyć się pięknem raf koralowych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do nurkowania? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszym artykule! Miłej lektury.
Co najpierw, a co potem
Bez dwóch zdań zacząć trzeba od kursu. Zawsze i bezdyskusyjnie. Później przychodzi uzależnienie i każde wakacje, urlop, długi weekend czy fałszywe zwolnienie lekarskie spędzamy nad wodą. Wtedy przychodzi już pora na zakup własnego sprzętu do nurkowania. Zakup całego zestawu przed kursem lub tuż po jest pozbawiony większego sensu. Nasze doświadczenie, a raczej brak doświadczenia, nie pomoże przy wyborze, nie wiemy co nam bardziej a co mniej pasuje. Warto z zakupem wstrzymać się aż nabierzemy odrobiny wiedzy w temacie nurkowania.
Nie wszystko naraz
Zakup całego zestawu do nurkowania na jeden raz jest dość trudny. Nie tylko ze względów finansowych, ale też, tak jak pisaliśmy wcześniej, ze względu na doświadczenie. Dokonując zakupu tuż po skończeniu kursu, często żałujemy go już po kilku następnych zejściach pod wodę. Można sprzęt kupować partiami, „na raty”. Pojawia się więc pytanie, co najpierw a co później? Co jest ważniejsze a co mniej ważne? Na co zwrócić uwagę abyśmy byli zakochani w naszym sprzęcie przez długie lata? Oczywiście jest kilka (skrajnie) różnych punktów spojrzenia na te kwestie. Zaprezentujemy jedną z nich- może pomożemy młodym nurkom. Starzy i tak już nie potrzebują naszej pomocy.
ABC
Jeśli przeczytałeś nasz poprzedni artykuł (jak zacząć nurkować?) wiesz już co to ABC. Dla niezorientowanych: ABC to sprzęt w który musisz zaopatrzeń się już przed kursem- maska, fajka (rurka) i płetwy.
Maska
Dzięki masce widzimy pod woda, tak dobrze jak na powierzchni. W dzisiejszych czasach wszystkie maski są silikonowe, dzięki czemu bardzo dobrze układają się na twarzy. Maski produkowane są w jednym rozmiarze, często z możliwością regulacji gumki. Niektóre firmy produkują oddzielne modele dla kobiet i dzieci.
Pierwszy test
Pierwszy test maski wykonujemy przykładając ja do twarzy- nie zakładaj paska na głowę! Należy wciągnąć powietrze nosem. Jeśli maska przyssała się do twarzy i nie spada, test został zaliczony pozytywnie. Niestety nie daje nam to 100 procent gwarancji, że maska nie będzie przeciekać pod wodą.
Leży jak ulał
Druga rzecz na którą musimy zwrócić uwagę to jak na naszej twarzy leży maska. Wystarczy sprawdzić w lusterku. Nie powinna być zbyt ciasna, ani zbyt luźna. Jeżeli maska podczas nurkowania będzie przeciekać, to właśnie z tego powodu. Mocniejsze ściśniecie paska regulacji w niczym nie pomoże, a wręcz pogorszy sytuację, ponieważ stworzy dyskomfort silnego ucisku. Najczęściej maski źle się przysysają ponieważ na twarzy, pod kołnierzem maski znajdują się ciała obce, włosy lub tez przed nurkowaniem skóra twarzy została posmarowana kremem.
Kiedy już dopasujemy kształt maski, należy złapać się za nos- w ten sposób pod wodą będziemy wyrównywać ciśnienie w uszach pod wodą.
Jedna, dwie czy kilka?
W ofercie sklepów znajdziemy maski jednoszybowe, dwuszybowe i wieloszybowe. Rekomendowane są maski dwuszynowe, oznacza to, że na każde oko mamy osobną szybkę. Mają one zazwyczaj niewielką objętość, co jest ważne w trakcie opróżniania maski z wody, oraz niezły kąt widzenia.
Jeśli masz wadę wzroku i nie tolerujesz soczewek kontaktowych, możesz dokupić szkła korekcyjne do maski.
Maski wieloszybowe, inaczej zwane panoramicznymi, mają kilka dodatkowych szybek (po bokach, czy na dole). Mają zdecydowanie największy kąt widzenia, jednak mają też największą objętość.
Maski jednoszybowe, również charakteryzują się dużym kątem widzenia, ale mają większość objętość w porównaniu do masek dwuszynowych. Aby sprawdzić kąt widzenia przy wyborze maski w sklepie, wystarczy założyć ją i nie obracając głową, zobaczyć co obejmujemy wzrokiem.
Warto pamiętać o tym, że to nie wielkość szkieł decyduje o polu widzenia tylko odległość szyby od oczu.
Sylikon
Ostatni element ważny przy wyborze maski to silikon- czarny czy przeźroczysty? Przezroczysty z czasem zacznie żółknąć (zawsze i każdy silikon). Czarny natomiast może powodować silne uczucie klaustrofobii. Tutaj liczy się subiektywna opinia nurka.
Uwaga!
Ze względów bezpieczeństwa, w żadnym wypadku nie należy kupować maski z plastikową szybą. Szybka powinna być wykonana z materiałów odpornych na zmiany ciśnienia np. hartowanego polimeru lub też (bardziej popularne) hartowanego szkła.
Największy wybór sprzętu do nurkowania!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Płetwy
Płetwy będą służyły nam przez wiele nurkowań. Czas poświęcony na ich wybór nigdy nie jest czasem zmarnowanym. Wybór dobrych płetw to zwiększone bezpieczeństwo i frajda z pływania.
Kalosze czy paski?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje płetw: kaloszowe i paskowe.
Płetwy kaloszowe mają zakrytą piętę i zakładamy je na gołą nogę. Płetwy paskowe natomiast zakładamy na buty do nurkowania. Z tymi płetwami wiąże się dodatkowy zakup, wyżej wspomnianych specjalnych butów. Rekomendowane są właśnie te płetwy paskowe, ponieważ nie uciskają stopy, a buty przydadzą się do spaceru po kamienistym dnie.
Płetwy kaloszowe lepiej sprawdzą się w freedivingu, snorkelingu czy pływaniu w basenie. Są dobre też na początek. Jeśli twoja przygoda z nurkowaniem nie będzie jednorazową akcją, prędzej czy później zdecydujesz się na płetwy paskowe.
Wybierając, ważne jest….
Wybierając płetwy kaloszowe, ważne jest by były dobrze dopasowane. Zbyt dopasowane mogą powodować skurcze, zbyt luźne zsuwać się w trakcie pływania. Tak czy inaczej komfort i przyjemność z nurkowania znacząco spadną, a tego nie chcemy.
Wybór płetw paskowych jest dużo łatwiejszy. Mierzymy razem z butami do nurkowania. Można kupić płetwy odrobinę za duże, można będzie ich używać do suchego skafandra. Buty powinny bez oporów wchodzić i wychodzić z płetwy.
Twardość, długość i…
Płetwy mogą różnic się wieloma czynnikami wpływającymi na komfort pływania.
Im twardsza płetwa tym większa moc, szybkość pływania, ale tez wymagają większego wkładu siły. Miękkie płetwy oznaczają łatwiejsze pływanie.
Krótkie płetwy pozwalają nam na lepsza manewrowość, zwrotność jednak znacząco spada prędkość pływania.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, przeznaczonych do różnych odmian nurkowania. Jeżeli nurkujesz rekreacyjnie, jaskiniowo czy w inny sposób, nie ma znaczenia- bez problemu dobierzesz odpowiednie dla siebie płetwy.
Fajka
Ostatnim elementem ABC jest fajka. Tutaj najprostszy model wystarczy w zupełności. Nurkując najczęściej będziemy pływać na butli z powietrzem, jednak czasami przyda się i rurka. Z własnym ABC w każdym spocie nurków będziemy mogli wypożyczyć resztę sprzętu i świetnie się bawić.
Nurkowanie jest sportem cieszącym się niesłabnąca popularnością i podbijającym nowe serca. Wystarczy raz spróbować aby uzależnić się na zawsze. Podwodny świat kryje wiele tajemnic, jeżeli chcesz poznać je wszystkie kup maskę, płetwy i fajkę i widzimy się pod wodą!