Jak wybrać buty rowerowe SPD?
Jazda rowerem potrafi być męcząca, dlatego jeśli często korzystasz z tego środka transportu możesz ułatwić sobie pracę inwestując w sprytne rozwiązania jak system zatrzaskowy SPD wprowadzony przez znaną wszystkim firmę Shimano (Shimano Pedaling Dynamics). Dlatego podpowiadam jak wybrać buty rowerowe SPD, czym się kierować przy ich wyborze i przede wszystkim komu będzie opłacać się taki zakup? Zapraszam także na test butów rowerowych, które wybrałem dla siebie.
Buty rowerowe na zatrzaski – co to takiego?
Pedały zatrzaskowe są droższą alternatywą nosków rowerowych i mimo wyższej ceny zdążyły zdobyć spore grono zwolenników. W porównaniu ze swoimi plastikowymi i metalowymi prototypami są przede wszystkim dużo wygodniejsze oraz bardziej funkcjonalne. Kto powinien zastanowić się nad ich zakupem?
- Osoby często korzystające z roweru, bo docenią udogodnienie podczas codziennej jazdy;
- Osoby pokonujące dłuższe trasy, bo mniej się zmęczą;
- Osoby trenujące wyczynowo, bo osiągną lepsze wyniki mniejszym kosztem pracy.
Co zyskujemy kupując buty rowerowe?
- Stopy są stabilnie przymocowane do pedałów, nie ześlizgują się i nie przesuwają podczas jazdy;
- Pedałujesz dużo wydajniej, ponieważ siła mięśni jest ciągle przenoszona na zębatkę, dlatego nawet zwalniając nacisk po wykonaniu obrotu jedną nogą automatycznie pomagasz drugiej;
- Lepiej pokonujesz podjazdy i szybciej przyspieszasz.
Trudności przy korzystaniu z butów rowerowych
- Nie ominie cię nauka wypinania butów z zatrzasku, ale trwa ona relatywnie krótko
- Na postojach możesz nieuważnie się przewrócić (do czasu aż opanujesz wypinanie)
- Możesz nie mieć ochoty wrócić do tradycyjnych pedałów i butów
Buty spd – jakie wybrać?
Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy jeździsz po terenie górskim a może szosowym. W obu przypadkach buty jak i pedały SPD posiadają odmienną konstrukcję i zawsze muszą być stosowane w parze. Najpopularniejszym system zatrzaskowym SPD jest wspomniany producent Shimano, ale patentu używają także inni jak Kross, Author czy Ritchey, a niektóre marki jak Time posiadają swój własny system niekompatybilny z SPD.
Buty szosowe
Pedały szosowe posiadają większe bloki, by stabilniej przymocować do nich but i zwiększyć wydajność pracy mięśni. Mogą się za to mocniej brudzić, bo nie są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach jak grząska nawierzchnia. Buty SPD do jazdy po szosie mają w podeszwie specjalne otwory na bloki pasujące do kompatybilnych z nimi pedałów, dlatego przed zakupem upewnij się czy wszystkie elementy, tj, pedały, bloki i buty idealnie do siebie pasują. Buty szosowe posiadają płaską podeszwę z otworami na pasujące bloki. Jest ona twardsza niż w obuwiu górskim, bo nastawiona na dłuższe pedałowanie, a te ma być w takich butach bardziej komfortowe. Korzystając z butów SPD musisz przyzwyczaić się do ich zmiany na codzienne po każdym zejściu z roweru, ponieważ wystające elementy mogą utrudniać chodzenie.
Buty rowerowe SPD
Kliknij i sprawdź ceny!
Buty górskie i turystyczne
Podeszwa butów MTB przeznaczonych do jazdy rowerem górskim posiada wypustki i miejsca na wkręcenie dodatkowych kolców. Jest ona także trochę bardziej elastyczna niż w butach szosowych, aby ułatwić podbieganie, co w trudniejszych warunkach będzie nieco częstsze niż na płaskim terenie. Coraz popularniejszą alternatywą są także buty turystyczne na rower, które przypominają standardowe modele widywane w sklepach. Łączą zalety butów SPD przy jednoczesnym wyeliminowaniu ich wad. Buty turystyczne posiadają miękką podeszwę, dlatego nadają się do chodzenia. Dzięki ułatwionemu systemowi wpinaniu i wypinaniu z pedałów jazda staje się jeszcze przyjemniejsza. Pedałujesz stabilnie, mniej się męczysz i masz lepszą kontrolę nad rowerem. Taki komfort nie kosztuje wcale więcej, bo buty można znaleźć już za 150zł.
Ile zapłacisz za buty SPD?
Buty SPD można kupić już za 150zł i takie będą wystarczające na początek, ale jeśli jeździsz naprawdę intensywnie i zależy ci na komforcie wybierz modele znanych producentów. Zapłacisz za nie około 50-100zł więcej, ale starczą ci na dłużej i posłużą lepiej niż tańsze odpowiedniki. Do ceny za buty nie można nie doliczyć kosztów ponoszonych za pedały i bloki. Ceny za pedały górskie, szosowe i turystyczne kształtują się w granicach 100-150zł. Jak wybrać buty rowerowe SPD, aby służyły ci naprawdę długo? Pamiętaj, że wybierając sprawdzoną markę będziesz miał pewność wysokiej jakości i wygody, a przecież po to inwestujesz w kolejny system do roweru. Ja wybrałem buty rowerowe Shimano model Sh-M065, który najlepiej pasuje do pedałów PD-M530 oraz PD-M520. Są wystarczające dla osób początkujących, ale sam byłem zaskoczony relacją ceny do jakości. Materiał syntetyczny z siateczką pomaga stopom oddychać. Buty są wygodne, na miękkiej podeszwie (w skali do 10 daje im 5) i nie uciskają. Nosi się je wygodnie na rowerze i po zejściu z niego. Ja uczyłem się w nich wypinania z pedałów i w tym celu je zakupiłem, ale na tyle dobrze mi służyły, że z sentymentu powracam do nich po dziś dzień.
Bardzo pomocny post, dzięki! Zastanawiałem się nad butami SIDI, ale nie jeźdżę zbyt intensywnie, więc sam nie wiem. Na bikestacja.pl ostatnio sporo promocji, fajne oferty, coś sobie muszę wybrać. ;>