Jak wybrać najlepszy zegarek dla biegacza?

Niezależnie, czy pokonujesz już olbrzymie dystanse i bierzesz udział w poważnych maratonach, czy dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem – wybór odpowiedniego zegarka daje naprawdę dużo. Począwszy od wzmocnienia Twojej motywacji, poprzez śledzenie wyników, aż po optymalizację wydajności Twojego wysiłku – wszystkie te zalety możesz osiągnąć wybierając właściwy zegarek do biegania. Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak tego dokonać, aby po zakupie nie odczuć zawody z dokonanej decyzji.

Jak wiele warto wydać?

Profesjonalne zegarki dla biegacza zaczynają swoje ceny w okolicach 250-300 złotych. Oczywiście, można znaleźć również tańsze modele, są jednak one z reguły znacznie mniej precyzyjne i nie spełniają swojej roli równie dobrze, jak droższe odpowiedniki. Do czołowych przedstawicieli zegarków tej klasy, nad których zakupem z pewnością warto się zastanowić zaliczamy między innymi:

Istnieje również wiele innych opcji, aczkolwiek wymienione powyżej przewijają się w większości profesjonalnych poradników dotyczących sprzętu dla biegaczy.

Ciekawą alternatywą dla początkujących są także dostępne na rynku smartwatche, posiadające zewnętrzne aplikacje podłączone do smartfonów, takie jak Moto 360 Sport, Samsung Gear S2, czy Sony Smartwatch 3. W momencie jednak, gdy powoli aspirujemy do miana profesjonalnego biegacza – należy zrezygnować z nich na rzeczy specjalnych modeli zegarków, jak choćby te wymienione w powyższym zestawieniu.

Jakich dodatków szukać w zegarku?

Pierwszy, najbardziej oczywistym jest miernik pokonanego dystansu. Występują w tym przypadku 3 osobne odmiany, które umożliwiają spełnianie tej funkcji dla zegarka:

  • podłączenie go pod nasz telefon, do którego będzie wysyłał on specjalne sygnały zwrotne, zaś telefon będzie pełnił funkcję zarówno rejestratora, jak i przetwarzania danych
  • z akcelometrem wbudowanym bezpośrednio w strukturę zegarka
  • z akcelometrem umieszczonym w podeszwie obuwia

Najbardziej zalecaną opcją w przypadku profesjonalnych biegaczy jest w tym przypadku zegarek z wbudowanym GPS-em i akcelometrem, ze względu na najmniejsze przekłamania związane z przekazem danych oraz wygodą (nie musimy wówczas dbać o odpowiednią synchronizację z zewnętrznym urządzeniem lub zabierać go ze sobą na nasze przebieżki).

Serce i plan treningowy

Kolejną niezwykle przydatną funkcją jest również pomiar naszego tętna. Pozwala ona na osiągnięcie optymalnego tempa podczas biegu (przydatnego zwłaszcza w momencie treningów cardio, mających na celu spalanie tłuszczu).

Ciekawą opcją są tu również darmowe plany treningowe dla specjalistów, oferowane przez niektóre marki w ramach ich aplikacji. Normalnie nie są one dostępne w ofercie sprzedażowej, ale występują jako wysokiej klasy bonus dla nabywców ich produktów. Odnajdziemy między nimi sposoby przygotowania do biegów na 5 km, 10 km, ale także – maratonów, czy półmaratonów. Pomiędzy takimi producentami od lat nieustannie prym wiodą Polar, Adidas oraz Garmin.

Co z interwałami i sesjami na bieżni?

Zdecydowana większość zegarków dla biegaczy tworzona jest z uwzględnieniem tras długodystansowych, nie biegów interwałowych. Nieliczne wyjątki, do których możemy zaliczyć TomTom Spark i Garmin Forerunner 235 posiadają taką opcję, poprzez tworzenie modyfikowalnych sesji, uwzględniających parametry, takie jak tempo, dystans, tętno i czas trwania sesji.

Podobnie rzecz ma się z sesjami wykonywanymi na bieżni – należy dopasować do nich indywidualne modele, które będą miały wbudowane akcelerometr i specjalny tryb pracy we wnętrzach, zliczający pokonany dystans na innej zasadzie, niż modele podpięte pod GPS.

Największy wybór zegarków do biegania
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Zegarki stworzone z myślą o szlifowaniu techniki biegania

Najbardziej profesjonalne modele, tworzone niemal wyłącznie z myślą o zawodowych sportowcach (ze względu zarówno na zakres cenowy, jak i niezwykle rozbudowane funkcjonalności) posiadają specjalne opcje informujące o dynamice samego biegu. Informują one między innymi o rytmie biegu, częstotliwości uderzeń stopy o podłoże w przeciągu minuty, czy kącie ułożenia stopy podczas dotykania powierzchni. Sprzęt ten pomaga dopracować technikę biegu w każdym, nawet najmniejszym szczególe, zwiększając jego wydajność i zapobiegając przed ewentualnymi kontuzjami. Na początku przygody z bieganiem należy traktować wspomniane modele jedynie jako ciekawostkę, ale kto wie… może za jakiś czas również i Ty będziesz potrzebować tak zaawansowanego sprzętu? 🙂

 

Zostaw odpowiedź