Jak wybrać rakietę do squasha?

W sprzedaży można znaleźć mnóstwo rakiet do squasha. O czym warto pamiętać podczas wyboru najlepszego modelu?

Squash to sport popularny także w Polsce. Żeby zacząć, nie musimy od razu kupować specjalistycznego sprzętu – rakiety do squasha także można wypożyczyć. Nic jednak nie zastąpi własnego wyposażenia. Przez indywidualnie dobrane rakiety squash może stać się jeszcze bardziej satysfakcjonujący.

Odpowiednio dopasowana rakieta do squasha przyda się nie tylko bardziej zaawansowanym graczom, ale również tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. Na rynku wybór rakiet jest spory, dlatego znalezienie właściwego modelu może być dużym wyzwaniem.

O czym warto pamiętać podczas wyboru rakiet do squasha? Jaki sklep oferuje tego rodzaju wyposażenie?

Dobra rakieta do squasha – czyli jaka?

Wybór odpowiedniej rakiety do squasha powinien bazować na kilku różnych czynnikach, które razem pozwolą na uzyskanie najlepszego połączenia – rakiety lekkiej, wytrzymałej, dobrze leżącej w dłoni i dającej maksimum kontroli.

Na jakie parametry należy patrzeć wtedy, gdy szukamy dobrych rakiet do squasha?

 1. Waga

  Pierwszą cechą dobrej rakiety do squasha powinien być jej dopasowany do gracza ciężar. Ile powinna ważyć idealna rakieta do squasha?

  Ciężar ma wpływ na rezultaty w trakcie gry. Im cięższa jest rakieta, tym jej odbicie będzie mocniejsze, ale również będzie utrudniała kontrolę piłeczki. Z kolei lekkie rakiety dają słabsze odbicia, ale większą precyzję odbicia.

  Przy wyborze rakiety pod wpływem ciężaru także powinniśmy pamiętać o naszych indywidualnych predyspozycjach. Osoby mniej muskularne lepiej będą operowały rakietami lżejszymi, z kolei te silniejsze bez problemu poradzą sobie z rakietą ciężką – bez obawy o nadmierny ból rąk.

  Kategorie wagowe rakiet do squasha:

  • >180 g – rakiety bardzo ciężkie
  • 145 – 180 g – rakiety ciężkie
  • 130 – 145 g – rakiety lekkie
  • < 130 g – rakiety bardzo lekkie

  Dla początkujących rekomendowane są rakiety ciężkie, natomiast docelową kategorią są rakiety lekkie i bardzo lekkie, z których korzystają zaawansowani zawodnicy.

  Zatem ważne jest indywidualne dopasowanie rakiety squash dzięki temu będzie jeszcze przyjemniejszym sportem.

 2. Wielkość główki

  Rakiety do squasha mają główki o zróżnicowanych wielkościach – od 460 cm2 do nawet 525 cm2.

  Im większa główka, tym mocniejsze odbicie, ale i niższa kontrola nad rakietą. Małe główki dają odbicia nieco słabsze, ale dają większe czucie. Dla początkujących graczy polecane są rakiety do squasha o większych główkach.

 3. Układ strun

  Często pomijany parametr, ale również ma on duże znaczenie. Najczęściej spotyka się układy strun 16 x 16 lub 14 x 18. Układ strun może być gęsty lub rzadki.

  Rzadki układ strun daje mocniejsze uderzenie niż gęsty. Nie daje z kolei tak dobrego czucia. Rzadkie układy strun są jednak bardziej podatne na przesuwanie oraz na zerwanie lub przetarcie naciągu.

 4. Materiał

  Duże znaczenie przy wyborze rakiet do squasha ma także materiał, z którego są one wykonane. Materiał wpływa na lekkość i wytrzymałość rakiety oraz na precyzję i komfort gry.

  Tanie rakiety najczęściej produkuje się z aluminium. Jest w miarę lekkie i dobre dla początkujących. Gdy szukamy rakiety o lepszych parametrach – niższej wadze i większej wytrzymałości – warto wybrać model z kompozytu grafitowego (włókna węglowego).

 5. Balans

  To inaczej środek ciężkości rakiety. Może być przeniesiony na główkę lub na rączkę (lekka główka) albo może być pośrodku (ang. „even”). Balans decyduje o tym, jak gracz czuje rakietę. Ma on również powiązanie z wagą rakiety.

  Przykładowo, gdy mamy dwie rakiety do squasha o tej samej wadze, ta o balansie na rączce, czyli z lekką główką będzie sprawiała wrażenie lżejszej i będzie łatwiejsza w manewrowaniu, z kolei ta o balansie na główkę, czyli z ciężką główką będzie dawała mocniejsze uderzenie.

Gdzie kupić dobrą rakietę do squasha?

Dzisiaj zakupienie rakiety do squasha to nie taki problem, jak kiedyś. Aktualnie możemy znaleźć je w wielu sklepach, w tym również w popularnych marketach sportowych. Największy wybór znajdziemy jednak w specjalistycznych sklepach oferujących wyposażenie dla amatorów tego sportu.

Dobrą rakietę do squasha możemy zakupić nie tylko stacjonarnie, ale również on-line. Sklep internetowy to doskonały wybór dla osób, które nie mają w okolicy żadnego rekomendowanego sklepu stacjonarnego, a także dla tych, którym zależy na szerokim wyborze i przystępnych cenach.

Do sprawdzenia swojej oferty rakiet do squasha zaprasza sklep internetowy Squash Time. Z pełną ofertą można zapoznać się bliżej pod adresem: https://www.squashtime.pl/rakiety-c-1.html. Życzymy udanych zakupów!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.