Jak zacząć nurkować?

Ile razy marzyłeś o zejściu pod wodę i obserwowaniu innego świata? Cisza i spokój, piękne obrazy przed Twoimi oczami i Ty. Nic więcej. Czy to nie brzmi bajkowo? O nurkowaniu krąży wiele mitów, które postaramy się obalić w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Podwodny, fantastyczny świat

Mimo, że w Polsce nie zobaczymy cudnie kolorowych raf koralowych, fauna i flora naszych wód tez może zachwycać. Ten niezwykły świat możesz poznać tylko zanurzając się w niego, obserwując wszystkie cuda na własne oczy. Inne barwy, kształty- nigdy nie uwierzyłbyś w historie podwodnego świata, jeśli nie byłbyś ich częścią.

Jeśli do nurkowania wybierasz cieplejsze wody, przygotuj się na niesamowite przeżycia. Chętne do zabawy ośmiornice czy spokojne, majestatyczne, kilkumetrowe manty czy nieduże rekiny pływające wokół Ciebie zapewnią niezwykłe wspomnienia.

Nie ma możliwości opisania wszystkich cudów podwodnego świata, nawet najbardziej kwieciste opisy są ledwie cieniem tych barw i odczuć. Musisz przeżyć to sam.

Jak zacząć nurkować?

Oczywiście należy zacząć od zapisania się na kurs nurkowania do centrum/klubu nurkowego. Takie stowarzyszenia w swojej ofercie mają kursy w Polsce jak i zagranicą. Standardowy kurs składa się z trzech głównych części. Zaczynamy od teorii nurkowania, zachowań od wodą czy przygotowania sprzętu, następnie na basenie lub płytkiej wodzie uczymy się składać sprzęt i wykonujemy pierwsze nurkowania, ostatnia część to nurkowania w otwartych wodach wybranego akwenu. Kursy można też wykonać częściowo w kraju, częściowo za granica, na przykład teorie i pływanie na basenie zaliczyć w Polsce, natomiast pływanie na otwartych wodach na wakacyjnym wyjeździe.

Niezależnie od szkoły jaka wybierzemy, kursy podstawowe zawsze zawierają te same elementy. Nauczymy się, między innymi: obsługi sprzętu, zasad bezpiecznego nurkowania, zdejmowania maski, oddychania z automatu (własnego i cudzego) oraz oczywiście będziemy ćwiczyć bezpieczne nurkowanie (zanurzanie, pływanie pod powierzchnią wody i wynurzanie się).

Potrzebny sprzęt

Zanim rozpoczniemy kurs warto odwiedzić lekarza sportowego, który oceni nasz stan zdrowia oraz sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań abyśmy rozpoczęli nasza przygodę z nurkowaniem.

Przede wszystkim zakup sprzętu zaczynamy od tzw. ABC, czyli absolutnie niezbędnych rzeczy- maski, fajki (rurki) i płetw. Wszystkie te rzeczy kupimy w sklepie sportowym lub centrum nurkowym.

Odradzamy oszczędzanie na masce. Może nam służyć przez długie lata, więc warto kupić dobrą maskę o dużym kącie widzenia i dobrze przylegająca do twarzy. Uwaga, ważne aby szybka była nie plastikowa a z hartowanego szkła!

Jeśli chodzi o płetwy, to na dobry początek wystarczą płetwy kaloszowe. Zwłaszcza jeżeli nie jesteś jeszcze przekonany czy nurkowanie to sport dla Ciebie nie warto wykosztowywać się i inwestować w buty do nurkowania i płetwy paskowe. Płetwy kaloszowe mogą przydać się do snorkelingu, natomiast bez paskowych w niektórych miejscach nie będziemy w stanie nurkować.

Wypożyczenie reszty sprzętu (butle, automaty oddechowe, kamizelki wypornościowe, pianki, pasy balastowe) jest wliczone w cenę kursu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać sprzęt do nurkowania, odsyłamy do naszego artykułu.

Czy nurkowanie można zacząć na wyjeździe?

Ależ oczywiście! Wszędzie tam, gdzie się nurkuje bez problemu można znaleźć instruktora. Wiele osób przy okazji podróży w nowe miejsca chce spróbować czegoś nowego. Planując wyjazd, już w biurze podróży można zapytać o taka możliwość.

Wyjątkiem mogą być „łodzie-safari” ponieważ często nie ma możliwości ćwiczyć na płytkich wodach. Ponadto ich trasy często są wyznaczone tak, aby bardziej doświadczeni nurkowie mogli sprawdzić się i zobaczyć coś niespotykanego.

nurkowanie

Największy wybór sprzętu dla nurków
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Nurkowanie (nie) dla każdego?

Jedyny powód dla którego można nie zacząć nurkowania to przeciwwskazania lekarza. Poza tym nurkowanie, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest trudne! Nurkiem może być tak dziecko jak i osoba w podeszłym wieku. Wcale niepotrzebna jest tu żelazna kondycja, czy wielki sportowy talent- każdy może cieszyć się wspaniałym, podwodnym światem.

Dzięki wspaniałemu, niezawodnemu sprzętowi oraz zasadom bezpieczeństwa poznanym podczas kursu, możemy być pewni, że wynurzymy się bezpiecznie z każdego nurkowania.

Fakty i mity o nurkowaniu

Chcemy obalić kilka najpopularniejszych mitów o nurkowaniu, aby w ten sposób odkryć przed Wami wszystkie ważne fakty.

Nurkowanie to sport ekstremalny

Jeśli mówimy o nurkowaniu rekreacyjnym, z zachowaniem limitów określonych w licencji nurka, to śmiało można nazwać to formą rekreacji. Oczywiście są też ekstremalne formy nurkowania, związane na przykład z biciem rekordów głębokości lub nurkowaniem w jeziorach w wysokich partiach gór.

Nurkowanie jest trudne

Najtrudniejsze w nurkowaniu jest przezwyciężenie własnego strachu. W końcu schodzimy na głębokość wielu metrów, odpowiadającą wysokości 10-cio piętrowych bloków mieszkalnych! Materiał kursu nie jest trudny, a jego opanowanie zajmuje bardzo niewiele czasu. Kiedy pierwszy raz wsiadłeś za kółko samochodu, też raczej nie czułeś zbytniej pewności siebie- z nurkowaniem jest podobnie. Po pierwszym strachu jest już tylko przyjemność i odkrywanie nowych możliwości.

Nurkowanie jest niebezpieczne

Każdy sport niesie jakieś ryzyko. Grając w piłkę nożną możesz skręcić kostkę- a nikt nie mówi, że to niebezpieczny sport. W nurkowaniu też mogą zdarzyć się wypadki, jednak znaczna ich większość spowodowana jest brawurą i nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa przez nurków. Jeżeli będziesz pływał z głową, rozsądnie i na miarę własnych umiejętności- będzie dobrze.

Nurkowanie tylko dla bogatych

Oczywiście zakup własnego sprzętu jest dużym wydatkiem, nie musisz jednak od razu nabyć wszystkiego, z najwyższej półki! Wystarczy sprzęt wypożyczyć, a w między czasie powoli kompletować własny zestaw. Największym wydatkiem jest bez wątpienia sam kurs, którego odbycie pozwoli Ci zdobyć licencję nurka pierwszego stopnia. Później będziesz mógł już samodzielnie nurkować, nawet z osobą towarzysząca!

Nurkowanie tylko latem!

Jeden bilet lotniczy dzieli nas, by zimową porą poczuć gorące słońce i podziwiać kolorowy podwodny świat Egiptu czy Tunezji. Zimą nawet w Bałtyku znajdziemy kilku zapaleńców, którzy bez nurkowania nie przeżyją choć jednego weekendu.

Wyjazdy nurkowe mają swój niezaprzeczalny urok. Wszędzie gdzie będziemy, niecierpliwość będzie nas zjadać – ”Kiedy w końcu zejdziemy pod wodę?”. Ludzie, dzielący nasza pasję, historie o niezwykłych rzeczach i zdarzeniach, które miały miejsce pod wodą, dyskusje o sprzęcie- nurek nigdy się nie nudzi i nigdy tez nie jest sam. Miliony ludzi na całym świecie zakochało się w nurkowaniu. Może przyszedł czas na Ciebie? Może to właśnie Ty odkryjesz zaginioną Atlantydę?

Zostaw odpowiedź