Jakie okulary na rower wybrać?
Kolarstwo kojarzy się przede wszystkim z dynamiką, wolnością i pokonywaniem własnych słabości, dlatego nie chcemy, by podczas jazdy cokolwiek stanęło nam na drodze. Bez względu na to czy zastanie nas słońce czy deszcz, jeśli chcemy dać z siebie wszystko, przygotujmy się na każdą ewentualność. Dziś przyjrzymy się okularom, które będą umożliwiały podróż w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Jakie okulary na rower wybrać i jakimi kryteriami wyboru się kierować?
Dopasowanie okularów sportowych
Za najważniejszą część okularów na rower można uznać nie szkła, a ramkę, dlatego to od jej omówienia zaczniemy. Tradycyjne okulary korekcyjne opierają swój ciężar na nosie i uszach, natomiast okulary sportowe trzymają się na swoim miejscu dzięki dopasowaniu do rozmiaru głowy. Kształt ramki czyli niejako całego stelażu na jakim oparte są szkła także odbiega od naszych wyobrażeń o tradycyjnych okularach.
Najważniejsze cechy okularów na rower to:
- opływowy kształt zmniejszający opór stawiany powietrzu
- zakrzywiona przednia część ramki, aby okulary ściśle przylegały do twarzy
- ramka mieszcząca panel szklany lub 2 oddzielne szkła (2-ga opcja wskazana dla osób korzystających ze szkieł korekcyjnych)
- obowiązkowe noski zapobiegające ześlizgiwaniu się okularów podczas jazdy
- dostępne materiały oprawek to plastik, metal oraz najbardziej polecany – poliwęglan, który jest najlżejszy a zarazem najtrwalszy z nich wszystkich.
Dopasowanie okularów sportowych przed zakupem jest niezwykle ważne, ponieważ to, co podczas mierzenia wydaje się być drobnym mankamentem, po godzinach jazdy może okazać się cechą dyskwalifikującą je do dalszego użytku. Niektóre modele posiadają dużo elementów poddających się indywidualnej regulacji, co ułatwia zakup pary przez internet.
Szkła i powłoki okularowe
Jedna para okularów sportowych nie oznacza od razu ograniczeń w ich zastosowaniu. Producenci rozwiązali problem proponując wymienne szkła do jednej ramki, co pozwala wykorzystać je na wszystkie nadarzające się okazje, i tak:
- Przezroczyste szkła są dobre na pochmurne i mroźne dni. Jeśli zostaną dobrze dopasowane to dodatkowo chronią przed zimnym wiatrem.
- Żółte szkła są odpowiednie do jazdy we mgle i w deszczu. Nieco przyciemniają obraz, dlatego nie jedź w nich po zachodzie słońca, bo mogą ograniczać widoczność
- Przyciemniane szkła są idealne do jazdy w słońcu. Powinny posiadać filtry UV, które zabezpieczą wzrok przed szybkim męczeniem a w dłuższej perspektywie czasu zniszczeniem. Dostępne wersje ochrony UV to: UVA – 400(maksymalne pochłanianie światła UV) do 315 nanometrów; UVB – 315 do 280 nanometrów; UVC – 280 do 200 nanometrów.
Okulary na rower
Kliknij i sprawdź ceny!
Powłoki opcjonalne w okularach korekcyjnych są niemal niezbędne w sportach rowerowych. Powłoki i filtry na jakie warto zwrócić uwagę to: filtr polaryzacyjny, który niweluje szkodliwe promieniowanie i ożywia kolory, dzięki czemu dłużej nie odczujemy zmęczenia wzroku. Kolejny filtr godny polecenia to fotochromy, które dopasowują zaciemnienie szkieł do warunków panujących na dworze. Warto zwrócić także uwagę na anty-fog, który zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej na szkłach, co nie jest rzadkie przy intensywnym wysiłku. Same soczewki powinny być wykonane z poliwęglanu czyli materiału elastycznego (a więc odpornego na pęknięcia) i wytrzymałego (odporny na zarysowania). Szczególnie polecana jest powłoka antyrefleksyjna doskonale przepuszczająca światło, a więc niezniekształcająca widzianego obrazu. Dodatkowo zapobiega osadzaniu się kurzu, czego doskonałym uzupełnieniem będzie powłoka hydrofobowa (przeciw parze wodnej) i oleofobowa na inne zabrudzenia. Osadzaniu się pary wodnej na szkłach producenci zaradzają montując w nich niewielkie otwory u góry.
Podsumowanie czyli jakie okulary na rower?
Aby nieco ułatwić wam wybór opiszę okulary sportowe, które sam testowałem. Model Warrior E640-3 Goggle z wymiennymi szkłami ma opływowy kształt i pewnie siedzi na nosie. Posiada regulowane elastyczne noski, które można dobrze dopasować do twarzy. Miękkie są także zauszniki, dzięki czemu nie uwierają, nie uciskają, nie pozostawiają śladów. Oprawka jest wykonana z poliwęglanu odpornego na uderzenia, zgniecenia czy zarysowania, dlatego byłbym skłonny polecać właśnie takie modele. W komplecie dostajemy 2 pary szkieł z zabarwieniem żółtym i niebieskim także wykonanych z poliwęglanu. Ochrona UV na poziomie 400 jednostek uważam za wystarczającą do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Jeśli dużo czasu spędzasz na siodełku, to zalecam zainwestować w parę profesjonalnych okularów, które będą chroniły twój cenny wzrok przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, nie tylko słońcem, ale także wiatrem.
Jeśli zastanawiasz się jakie okulary na rower wybrać, z pewnością nie ominie cię kwestia ceny. Jak widać wszystko zależy od funkcjonalności i wybranych opcji, a tych jest naprawdę mnóstwo. Czy będą to okulary na rower z wymiennymi szkłami czy tania wersja mało znanego producenta nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia, jeśli jeżdżenie jest dla ciebie pasją i sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu. Oczywiście sprzęt sportowy ma swoje specyficzne wymagania, dlatego mimo wszystko warto zainwestować w porządną parę okularów na rower.