Jakie rolki kupić? Różne rodzaje rolek

Rolki to świetny i bardzo przyjemny sport. W ostatnich latach możemy zauważyć coraz więcej zwolenników tzw. „butów na kółkach”. Dzięki nim mamy szansę zgubić zbędne kilogramy oraz doskonale wyrzeźbić swoją sylwetkę (szczególnie nogi).

Aktualnie otwiera się coraz więcej punktów i sal, gdzie na rolkach można jeździć również zimą, a więc sport ten przestał być jednosezonowym. W takich miejscach można wypożyczać sprzęt za niewielkie pieniądze, jednak wiadomo, że używany przez wiele osób nie zawsze jest w dobrym stanie. Poza tym, jeśli ktoś ma zamiar poświęcać więcej czasu na ten sport, to warto, by zainwestował we własne łyżworolki, szczególnie, że wcale nie musi to wiązać się z wielkim wydatkiem.

Kupując rolki trzeba zdać sobie sprawę ze swoich umiejętności – czy szukamy sprzętu do jazdy zaawansowanej, dla osób początkujących, czy też do rekreacyjnego poruszania się np. po dróżkach rowerowych.

Różne modele rolek

Zanim wybierzemy się do sklepu, dobrze jest orientować się w dostępnym modelach rolek.  Wtedy będziemy mieli możliwość o dopytanie o różne szczegóły sprzętu sprzedawcy. To zagwarantuje, że kupiony sprzęt spełni nasze oczekiwania.

Każdy z dostępnych na rynku modeli jest przeznaczony do różnej jazdy.

Rolki z wymienną płozą

Rolki z wymienną płozą najczęściej są kupowane najmłodszym fanom tego sportu. Korzystać mogą z nich dzieci i młodzież ważące nie więcej niż 60 kilogramów (ewentualnie dorośli nie przekraczający tej wagi).  Plusem takiego sprzętu jest to, że kółka można zdjąć i założyć łyżwę. Dzięki temu kupując jeden sprzęt – niejako mamy dwa – i rolki, i łyżwy. Jest to więc oszczędność pieniędzy. Najczęściej największy rozmiar tych butów to  41.

jak dbać o rolki

Rolki w najniższych cenach
Kliknij i sprawdź!

Rolki regulowane

Ten model także jest przystosowany głównie dla najmłodszych. Dzięki odpowiedniej regulacji rolki można dopasować do 4 rozmiarów. Jest to duży plus, gdyż stopa dziecka często rośnie bardzo szybko, a możliwość regulacji rolek zapewni, że będzie korzystało ono z zakupionego sprzętu przez kilka sezonów. Warto jednak wiedzieć, że takie rolki nie są zbyt szybkie (co akurat cieszy wielu rodziców obawiających się o swoje pociechy).  Doskonale nadają się więc do nauki jazdy na rolkach.

Rolki rekreacyjne

Jest to najczęściej kupowany model. Idealnie nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę jazdy na łyżworolkach oraz takie, które lubią pojeździć rekreacyjnie.  Tego typu sprzęt przystosowany jest przede wszystkim do spokojnej jazdy na równej nawierzchni. Stosuje się w nim zazwyczaj takie łożyska jak SG5 lub ABEC5.  Kółka zaś wahają się zazwyczaj w przedziale od 78 do 84 mm. Takich rolek jest też najwięcej na rynku.

Rolki hokejowe

Takie rolki różnią się od tych powszechnie nam znanych. Sprzęt ten jest przeznaczony do gry w hokeja, a więc intensywnej jazdy, dlatego jest dużo bardziej wytrzymały i mocny. Rolki hokejowe wyróżniają się dużą zwrotnością i stabilnością – są jednak na tyle twarde, że doskonale chronią nas przed ewentualnymi kontuzjami. Co ciekawe – profesjonalny sprzęt tego typu nie ma hamulca. Posiada także dwie wielkości kółek.

Rolki szybkościowe

Osoby, które już dość dobrze opanowały jazdę na rolkach z reguły chcą nabierać większej prędkości, więc oczekują od rolek czegoś więcej. Do szybkiej, sportowej jazdy idealnie nadają się rolki szybkościowe. Charakterystyczną cechą takiego sprzętu są duże kółka (od 90 mm wzwyż) oraz but, który sięga do kostki (noga jest więc mniej stabilna).

Rolki freestylowe

Jak twierdzą specjaliści – ten model w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Przeznaczony jest raczej dla osób o już zaawansowanych umiejętnościach, które chcą poćwiczyć np. slalom. Takie rolki są połączeniem rolek rekreacyjnych i hokejowych. Plusem tego sprzętu jest to, że można nim wjechać praktycznie wszędzie – nawet po mniej równych powierzchniach. Kółka w takich rolkach mają z  reguły rozmiar około 80 mm i są ciasno ułożone. Dzięki temu płoza jest maksymalnie krótka i przez to rolki są bardziej zwrotne.

Rolki agresywne

Ten sprzęt przeznaczony jest dla osób, które jeżdżą wyczynowo na rolkach. Charakteryzuje się małymi kółkami, dzięki którym jesteśmy w stanie wykonać wszelkiego rodzaju skomplikowane zjazdy np. po poręczach czy murkach. Można w nich wykonywać wiele różnych figur i podskoków. Kółka są twarde, dzięki czemu zapewniają osobie jeżdżącej znacznie lepszą przyczepność. Taki sprzęt jest idealny dla osób pragnących zaznać nieco więcej adrenaliny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.