Jazda na rolkach a odchudzanie. Ile kalorii można spalić?

Każdy sport będzie lepszym sposobem na odchudzanie niż powszechna i niezdrowa głodówka. A połączenie go z odpowiednio dobraną dietą może przynieść naprawdę kolosalne efekty.

Wiosna i lato to idealny czas, by spróbować jazdy na rolkach. Jest to nie tylko przyjemny sport, ale niesie też ze sobą mnóstwo zalet – pozwala zrzucić zbędne kilogramy i poprawić wygląd sylwetki. Jeśli regularnie będziemy uprawiali ten sport możemy spodziewać się szczupłej talii, jędrnych ud i pośladków oraz smukłych i zgrabnych nóg.

Podczas jazdy na rolkach pracują prawie wszystkie nasze mięśnie – nie tylko nóg, ale i brzucha, rąk czy pleców. Okazuje się, że regularne uprawianie sportu pozwoli nie tylko na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, ale też szpecącego cellulitu na udach. Możemy też spodziewać się wzmocnionych mięśni brzucha.

Jak schudnąć dzięki rolkom?

Każdy sport uprawiany nieprzemyślanie i nieumiejętnie nie przyniesie nam takich efektów jakich byśmy oczekiwali. Zawsze warto więc wcześniej dowiedzieć się jaki trening pozwoli nam na spalenie  tkanki tłuszczowej.

Na początku warto pamiętać o rozgrzewce, by nie nabawić się kontuzji. Początkowo należy też jeździć tyle ile jesteśmy w stanie – z czasem wydłużając o kilka minut treningi przyzwyczajając tym samym nasze ciało do większego wysiłku. Specjaliści twierdzą, że odpowiednie efekty osiągniemy, gdy będziemy jeździli średnio 50-60 minut tym samym tempem 3 razy w tygodniu. Po nabraniu odpowiedniej kondycji możemy zakładać rolki częściej. Istotne jest jednak to, że nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po upływie pół godziny, dlatego treningi (przynajmniej na późniejszym etapie) nie powinny być krótsze niż 40-45 minut.

Rolki są jednym z bezpieczniejszych sportów

Osoby mające problemy ze stawami powinny zamiast biegania zdecydować się na jazdę na rolkach. Powód jest prosty – nie obciążają one tak stawów. Podczas joggingu obciążamy przede wszystkim stawy kolanowe (badania dowodzą, iż w trakcie wykonywania tego sportu stawy są obciążone nawet czterokrotnie mocniej niż masa ciała osoby biegającej). Z rolkami jest już inaczej. Podczas jazdy nasze ruchy są płynne, dzięki czemu unikamy niespodziewanych oraz zbyt intensywnych nacisków na nasze stawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób otyłych – są one bowiem znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju urazy i kontuzje.

rolki na odchudzanie

Rolki
Kliknij i sprawdź ceny!

Ile kalorii można spalić na rolkach?

Badania mówią same za sobie – rolki są idealnym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej. Podczas godziny jazdy możemy spalić około 700 kcal. Dla porównania taki sam efekt możemy osiągnąć po dwugodzinnym aerobiku! Jak wiadomo, dokładna liczba spalonych kalorii uzależniona jest od intensywności jazdy – przede wszystkim tempa, płci, wagi oraz wieku osoby uprawiającej ten sport. Niewątpliwie efekty i tak są jednak zadowalające.

Lepsza koordynacja ruchowa i kondycja

Nie ma wątpliwości, że podczas jazdy na rolkach poprawiamy swoją koordynację ruchową oraz kondycję.  W trakcie uprawiania tego sportu musimy balansować na niestabilnych rolkach. To z kolei symuluje współpracę niemalże wszystkich naszych mięśni. Musimy więc wyrobić poczucie równowagi (dlatego tak wielu początkujących jeździ trzymając się kogoś za rękę czy używając jakiejś podpórki). Rozwinięcie koordynacji ruchowej pomoże nam nie tylko podczas uprawiania innych sportów, ale i co ważne – w życiu codziennym.  Na rolkach najczęściej jeździmy na podwórku, szczególnie jeśli jest ciepło (oczywiście można też korzystać z miejsc, które są do tego przystosowane przez cały rok), wtedy dodatkowo dotleniamy nasz organizm poprawiając zdrowie i samopoczucie. Jeśli pokochamy rolki, to możemy też liczyć na poprawienie się naszej kondycji. Sport ten jest zaliczany do aportów aerobowych, a więc doskonale wpływa na funkcjonowanie całego naszego układu krążenia oraz rzecz jasna wzmacnia serce, które lepiej pompuje krew.

Czy można jeść przed jazdą na rolkach?

Nie ma specjalnej diety, która byłaby zalecana podczas uprawiania tego sportu. Jedno jest jednak pewne – warto odżywiać się zdrowo, wtedy (w przypadku osób chcących się odchudzić) możemy osiągnąć najlepsze efekty i zrzucić największą liczbę nadprogramowych kilogramów. Nie wolno się jednak objadać tuż przed wyjściem na rolki, warto odczekać godzinę po lekkim posiłku. Po spożyciu dania tłustego i ciężkostrawnego należy wstrzymać się z uprawianiem sportu nawet do 3 godzin.

Jeśli na rolkach planujemy jeździć po śniadaniu warto zjeść niedużą miskę płatków owsianych np. z rodzinkami. Doda to naszemu organizmowi energii.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.