Jak jeździć rowerem elektrycznym?

Najwięcej rowerów na jedną osobę przypada w Holandii. To dobry trend, bo skutkuje lepszym zdrowiem, czystszym środowiskiem i mniej zatłoczonym miastem. Rower daje poczucie wolności i jest świetną alternatywą dla auta. Wbrew pozorom nie wymaga od nas wielkiej kondycji. Jeśli zamierzasz wybrać się nim w długie trasy, to idealnym rozwiązaniem będzie zakup modelu elektrycznego. Jak jeździć rowerem elektrycznym i czym różni się to od tradycyjnych mechanizmów znanych z popularnych holendrów, góralów itd.?

Na początku wymieńmy kilka zalet z poruszania się jednośladem, którą możemy odnieść do siebie. To z pewnością najtańszy a stosunkowo szybki sposób transportu. Koszt zakupu i eksploatowania roweru jest nieporównywalnie niższy niż samochodu. To właśnie ten powód dominuje w decyzji o jego zakupie. Co może odstraszać to potrzeba włożenia fizycznego wysiłku w przemieszczanie się, ale powoli i to traci na znaczeniu, szczególnie gdy pojawiły się nie tylko coraz lżejsze modele, ale i rowery elektryczne. One pomagają nam wydatkować energię w sposób najbardziej efektywny.

Dla kogo rower z silnikiem?

Silnik elektryczny w rowerze ze względu na swoją jeszcze niepewną pozycję na rynku jest rozwiązaniem wybieranym przez ludzi młodych natomiast na pomyśle skorzystają także a może przede wszystkim ludzie dojrzali. Problemy ze stawami niekiedy wręcz uniemożliwiają pedałowanie. A gdy siła naszych nóg jest wspierana przez niewielki akumulator, umożliwia nam to osiąganie większych prędkości z łatwością i bez odczucia zmęczenia. Mniej pedałowania to mniejszy ból i lepsza kondycja stawów.

Rowery wstrzeliły się w potrzeby osób z dużych miast, dla których przejazd środkami transportu publicznego lub osobówkami zajmują zbyt dużo cennego czasu a poza tym bywają męczące i frustrujące. Rower podobnie jak motor – wciśnie się wszędzie a i może jechać komfortowo po oddzielnej ścieżce rowerowej. Dzięki niemu omijamy korki a odległości skracają się w mgnieniu oka. Nie istnieje więc żadna reguła mówiąca o tym kto i dlaczego wybiera rower elektryczny. Głównie robimy to z wygody.

Jak zbudować rower elektryczny?

Rower elektryczny to hybryda – połączenie roweru ze skuterem o bardzo małej pojemności silnika. Przepisy w Polsce jasno mówią, że rower elektryczny ma ograniczoną pojemność baterii pozwalającą rozpędzić się do 25 km/h. To i tak sporo zakładając, że nie łatwo poruszać się po nieraz nierównych drogach i wertepach. Jest to także spowodowane docelowej proekologiczności roweru i wymogów co do jego cichej pracy. Standardowa moc silników montowanych w elektrycznych rowerach to 250 W. Można ją porównać do mocy drugiej osoby, która pedałuje razem z nami.

Rower elektryczny tak jak ten tradycyjny można zacząć składać samemu. Taka opcja wychodzi przeważnie drożej, ponieważ prócz zakupu części musimy liczyć się z niemałą opłatą za robociznę. Mimo to zbudowanie roweru elektrycznego od podstaw daje dużą satysfakcję. Inną opcją jest przerobienie starego roweru na akumulatorowy, ale wtedy trzeba już się liczyć z trudnościami. Dobrze jest też posiadać wtedy rower dobrej jakości, który wytrzyma duże prędkości.

Jazda rowerem elektrycznym

Zacznijmy od tego, że akumulator powoduje szybsze i lżejsze pedałowanie a więc osiągamy szybkie prędkości dużo łatwiej, mimo że rower elektryczny może być cięższy. Możesz wybierać czy pedałujesz czy korzystasz z energii elektrycznej dzięki jednemu prostemu przyciskowi. Reszta działa identycznie jak w rowerze klasycznym. Akumulator podłączasz do gniazdka i ładujesz przez kilkanaście godzin do pełnej baterii a później wykorzystujesz go w razie potrzeby. W każdej chwili możesz wyłączyć zasilanie lub jechać wyłącznie na zasilaniu elektrycznym, wybór należy do ciebie.

f-decathlon-b-twin-elektryczny-hoptown-500-szary

Rower z napędem elektrycznym
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Zalety rowerów elektrycznych

  • możesz poruszać się nim w mieście i w terenie
  • pozwala przejechać nim dużo dłuższe trasy
  • trasę pokonujesz szybciej i bez wysiłku a więc oszczędzasz zdrowie

Wady rowerów elektrycznych

  • rowery elektryczne są cięższe od klasycznych i ważą średnio 25 kilogramów
  • koszty ewentualnej naprawy potrafią być bardzo wysokie
  • ładowanie akumulatora zajmuje kilkanaście godzin a jego wcześniejsze odłączanie może skutkować szybszym zużyciem sprzętu
  • wysoka cena roweru elektrycznego w porównaniu do zwykłego

Koszt takiego roweru zaczyna się od 1,5 tys. złotych, ale to rzeczywiście minimum jakie powinniśmy na niego wydać. Najwięcej modeli znajdziesz w granicach 3 tysięcy złotych, ale zdarzą się i wielokrotnie droższe. Wybierając rower z silniczkiem musimy liczyć się z wysoką ceną, dlatego jeśli już decydujesz się na zakup, wybierz propozycję renomowanych firm – naprawa roweru będzie prostsza i tańsza. Jak jeździć rowerem elektrycznym jeśli już będziemy jego prawowitym właścicielem? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na swoje bezpieczeństwo. Z pomocy silnika skorzystasz nie tylko jadąc pod górę, ale także rozwijając wysokie prędkości. Zakup kasku jest więc obowiązkowy i nie możesz z niego zrezygnować.

Zostaw odpowiedź