Jaki kij wybrać do Nordic Walking? Na co zwracać uwagę?
Nordic Walking jest ostatnio coraz popularniejszym sportem cieszącym się gwałtownym rozwojem. Jednak wraz z rosnącą popularnością tego sprzętu rośnie ilość podróbek na rynku oraz niewiedza ludzi. Chociaż znacząca ilość lodzi zaczyna się interesować tym rodzajem sportu, nadal jednak brakuje o nim podstawowych informacji oraz wiedzy jaką powinno się nabyć przed rozpoczęciem treningu.
Nordic Walking – czym się zajmuje? Podstawowe informacje
Sport na kijkach kojarz się często z łatwą formą ruchu niskiej jakości. Przede wszystkim bywa utożsamiany z ćwiczeniami dla otyłych lub też starszymi emerytami, chociaż to skojarzenie jest błędne. Nordic Walking jest sportem dla każdego i w początkowej fazie jest go dość prosto się nauczyć, jednak warto pamiętać, że nie jest to spacer z kijami w ręku. Odpowiedni marsz potrzebuje przynajmniej minimalnej techniki i wiedzy a z czasem doskonalenia jej, aby chodzić coraz ładniej. Warto też pamiętać, że nie jest to bardzo wymagający sport, jednak to idealne rozwiązanie dla sportowców potrzebujących lżejszych form w ramach przerwy, osób zaczynających swoją przygodę ze sportem oraz ludzi, którzy nie lubią zbyt dużej aktywności fizycznej, jednak chcą zadbać o swoje zdrowie.
Nie sprawia wielu trudności i może go uprawiać każdy, dodatkowo czerpiemy korzyści z przebywania na świeżym powietrzu, możemy go uprawiać o każdej porze roku i wszędzie. W przeciwieństwie do klasycznych spacerów uaktywnia również górne partie ciała i angażuje większość mięśni w naszym organizmie.
Z tych kilku powodów Nordic Walking zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Należy jednak pamiętać, że chociaż ten sport nie wymaga dużych nakładów finansowych – dobry sprzęt jest tutaj podstawą. Źle dobrane kijki niskiej jakości kupione bez minimalnej wiedzy czy porady są często zupełnie bez wartościowe.
To czy dobrze szkolimy swoją technikę oraz rozwijamy organizm zależy w dużej mierze od dobrze dobranego sprzętu. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie wybrania rodzaju czy materiałów kijków lub nie wiemy czy to do końca sport dla nas – warto w pierwszym kroku udać się do wypożyczalni kijków i przetestować je w praktyce. Warto też szukać porad u osób doświadczonych czy zasięgnąć opinii trenera.
Kij do Nordic Walking
Podstawą kwestią – chociaż kije do Nordic Walkingu nie muszą być drogie. Ceny kijków amatorskich wahają się w przedziale od nawet 30 zł, jednak sprzęt profesjonalny zaczyna się przeważnie od około 120 zł, warto jest upewnić się, że kupujemy sprzęt dobrej jakości. Na początek warto wybrać kije z niższej półki cenowej, aby upewnić się czy to jest na pewno sport dla nas. Jednak muszą być to specjalistyczne kije przeznaczone tylko i wyłącznie do Nordic Walkingu, niech powinno się trenować kijkami narciarskimi czy trekkingowymi. Ważny też jest dobór odpowiedniego obuwia sportowego oraz pozostałej odzieży.
Kij do Nordic Walking składa się z 3 części: rękojeści z rękawiczką, kijka właściwego oraz grotu z talerzykiem.
Przede wszystkim mamy do wyboru kijki jednoczęściowe, które są zazwyczaj lżejsze i mają jedną, stałą długość oraz dwuczęściowe tzw. teleskopowe. Jeśli kupujemy kijek tylko dla siebie, warto jest zainwestować w kijek jednoczęściowy, chociaż teleskopowe idealnie nadają się do zabierania w podróż i zajmują stosunkowo mało miejsca w bagażu.
Rękojeść kijka
Rękojeść powinna być smukła i zbudowana z odpowiedniego materiału, który ograniczy pocenie się dłoni, przeważnie jest do specjalna guma lub korek. Jednak najważniejszą kwestią w głowicy kijka jest dobrze dopasowana rękawiczka. Powinniśmy unikać kijów z paskami oraz skupić się na takiej rękawiczce, która będzie idealnie dopasowana do naszej dłoni i będziemy czuli się w niej komfortowo.
Materiał wykonania kijka
Materiał z jakiego powinien być zbudowany kijek to przeważnie aluminium z domieszką innych materiałów, np. włókna szklanego czy węglowego. Na początek polecane są kijki z domieszka włókna szklanego lub innych materiałów, są lżejsze i pozwolą na się skupić na doskonaleniu techniki, jednak są bardziej podatne na złamania od kijków aluminiowych.
Budowa talerzyka
Równie ważnym elementem w budowie kija jest talerzyk z grotem. To on odpowiada za komfort chodzenia w różnym terenie, grot może mieć różne kształty i jego podstawową funkcją jest wbijanie się w miękkie podłoże. Zapadaniu, zagrzebywaniu się kijka w ziemie zapobiega talerzyk, który powinien być stosunkowo niewielki. Wybierając profesjonalny kij, powinniśmy dostać do kompletu specjalne nakładki – podczas spacerów na twardym podłożu, warto jest używać nakładek gumowych, które zapobiegną uszkadzaniu się kijka.
Kijki do nordic walking
Kliknij i sprawdź ceny!
Czego unikać wybierając kij do Nordic Walkingu?
Przede wszystkim o czym już pisaliśmy – kij do Nordic Walking znacząco się różni od kijków narciarskich czy trekkingowych. Kijek nie powinien być zapinany na pasek, tylko posiadać dopasowaną rękawiczkę. To ona zapewnia pełen kontakt nad kijem, możliwość szkolenia odpowiedniej techniki oraz zapewnia bezpieczeństwo.
W kijkach nie powinny znajdować się sprężynki ułatwiające odpychanie, przede wszystkim jest groźna dla stawów oraz sprawia, że mięśnie mniej się rozwijają. System antyshock został stworzony w kijach trekkingowych mających ułatwić wyprawy górskie, jednak niektórzy ludzie błędnie kojarzą go z Nordic Walkingiem.
Wybór odpowiedniego sprzętu jest ważny, dlatego upewnij się na co wydajesz swoje pieniądze. Lepiej zainwestować w sprzęt dobrej jakości, który posłuży nam długo a ponadto zapewni należyte bezpieczeństwo.