Łokieć golfisty – przyczyny, objawy, leczenie

Łokieć golfisty, nazywany również łokciem tenisisty jest bardzo przykrym i bolesnym schorzeniem, które jest zlokalizowane w obrębie łokcia. Dolegliwość dotyka dużej ilości osób, nie jak wskazuje nazwa tylko golfistów. Specjaliści stworzyli szereg ćwiczeń które mają na celu uśmierzenie bólu i wyleczenie schorzenia.

Łokieć golfisty – charakterystyka

Łokieć golfisty to tak naprawdę zapalenie ścięgien, które są odpowiedzialne za zginanie nadgarstka.Istnieją dwie odmiany choroby: może się ona pojawić nagle i objawiać się silnym bólem w obrębie stawu łokciowego oraz nasilać się powoli i mieć przewlekły przebieg. Ważne jest, by nie lekceważyć objawów związanych z łokciem golfisty i jak najszybciej udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki i ćwiczenia. Choroba nieleczona może być przyczyną pojawienia się poważnych dolegliwości takich jak martwica czy zwapnienia i zwyrodnienia stawów. Pamiętajmy o tym, że choroba może zaatakować osoby w każdym wieku, niezależnie od płci.

Łokieć golfisty – przyczyny

Przyczyn pojawienia się łokcia golfisty może być wiele. Do najczęściej występujących zalicza się uprawianie sportów takich jak: golf, tenis, squosz, wioślarstwo, łucznictwo czy kajakarstwo. Inną przyczyną jest także wykonywany zawód, do grupy ryzyka należą stolarze, informatycy, krawcowe czy malarze. Wszystko wiąże się z powtarzaniem ruchów nadgarstka mimo pojawiających się oporów. Na wskutek tego powstają zapalenia oraz mikrourazy, co jest bezpośrednim powodem schorzenia. Istnieją również inne powody pojawienia się dolegliwości, należą do nich:

  • Urazy kończyn górnych
  • Urazy przyczepu ścięgna
  • Problemy ze strukturą stawu ramienno-łokciowego
  • Koślawy staw łokciowy
  • Niedorozwój zginaczy mięśni

Łokieć golfisty – objawy

Do pierwszych objawów zalicza się przeciążenie ścięgien, czego skutkiem jest ich rozerwania i towarzyszący temu silny, ostry ból, który może promieniować do przedramienia lub palców dłoni. Możliwe jest również uczucie odrętwienia i mrowienia w palcach. W wielu przypadkach dochodzi także do sztywności w obrębie łokcia. Z czasem dochodzi do tego, że mamy problemy z zaciskaniem dłoni oraz utrzymaniu w niej różnych przedmiotów. Nie ma również mowy o uprawianiu wyżej wymienionych sportów oraz wykonywaniu dotychczasowego zawodu.

Łokieć golfisty – leczenie

Chory musi zdawać sobie sprawę z tego, że odpoczynek będzie długotrwały i może wynosić okres dwóch miesięcy. Ulgę w bólu może przynieść masowanie lodem wewnętrznej części łokcia.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie któreś z charakterystycznych objawów, powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza. W celu zdiagnozowania choroby zleci on zrobienie zdjęcia RTG, które pozwoli na ocenę wielkości zwapnień oraz badania USG, które z kolei da obraz zwyrodnienia stawu. Po wykonaniu badań można przejść do doboru metody leczenia.

Leczenie ma na celu przywrócić sprawność i funkcjonalność stawu.  Rękę należy unieruchomić przy pomocy miękkiej ortezy lub łuski. Ważny jest również odpoczynek i maksymalne odciążenie nadgarstka oraz łokcia. Jeżeli dojdzie do poważnych zwyrodnień i ostrych bólów konieczne może być stosowanie szyny nocnej.

Najważniejsze są jednak ćwiczenia, które mają na celu przyspieszenie powrotu pełnej sprawności stawu.  Ćwiczenia pomagają także rozciągnąć i wzmocnić mięśnie przedramienia. Dodatkowo lekarz może zalecić również:

  • Krioterapię i jonofrezę – w celu zmniejszenia uczucia bólu
  • Magnetoterapię i ultradźwięki – aby przyspieszyć regenerację stawu
  • Falę uderzeniową – która powinna zwiększyć metabolizm tkanek
  • Technikę tkanek miękkich – w celu przyspieszenia naprawy tkanek oraz zniwelowania bólu
  • Terapię manualne – w celu zmobilizowania łokcia do naprawy
  • Metodę PRP – w tym celu od chorego pobiera się próbkę krwi, po czym izoluje się bezpłytkowe osocze i wstrzykuje się je w miejsce uszkodzenia stawu

Ostatecznością jest poddanie się operacji, podczas której chirurg usuwa uszkodzone tkanki, a także nawierca kości nadkłykcia kości w przedramieniu. Po wykonaniu zabiegu chory przed 4 do 5 miesięcy powinien nosić szynę; do czasu całkowitego wyzdrowienia. Warto wiedzieć, że ta metoda jest praktykowana jedynie po upływie pół roku nieskutecznego leczenia objawowego.

Łokieć golfisty – ćwiczenia

Istnieje kilka prostych ćwiczeń, których wykonywanie pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności. Należą do nich:

  • Uciskanie

Cwiczenie polega na znalezieniu bolącego punktu i uciskanie go. Może się to wiązać z bólem, jednak powinien on ustąpić po kilku sekundach uciskania, jednak jeśli się tak nie stanie należy zrezygnować z wykonywania ćwiczenia.

  • Rozciąganie

Ćwiczenie polega na wyprostowaniu dotkniętej schorzeniem ręki spodem dłoni skierowanym w kierunku podłogi. Drugą ręką powinno się rozciągać nadgarstek.

  • Obroty

Ćwiczenie polega na zgięciu rąk w łokciach pod kątem 90 stopniu i obracaniu przedramion do momentu uczucia zmęczenia rąk.

  • Prostowanie

Kładziemy się na podłodze, zginamy nogi w kolanach, z kolei ręce rozkładamy na boki i zginamy je pod kątem 90 stopni. Teraz unosimy ręce i próbujemy je wyprostować. Poleca się pięć powtórzeń wykonania ćwiczenia.

Zostaw odpowiedź