Narty biegowe, jak zacząć? Sprzęt sportowy i leśne szlaki do biegania na nartach biegowych
Narty biegowe to sport, który w ostatnich latach zyskał „drugi oddech”. Oczywiście miłośników nart w naszym kraju nigdy nie brakowało, jednak byli to głównie amatorzy zjazdów. Warunki narciarskie w naszym kraju były i są ograniczone, dlatego zawsze łatwiej było znaleźć górkę z wyciągiem niż trasy narciarskie do uprawiania nart biegowych. Sytuację nieco zmieniła nasza mistrzyni biegowa Justyna Kowalczyk, która przywróciła blask tej dyscyplinie, przede wszystkim amatorom. Dzięki jej długotrwałej karierze sportowej ogromna ilość widzów mogła z uwagą śledzić zasady tego sportu, pokochać go i przełożyć na swoje umiejętności narciarskie.
Narty biegowe – tańsze, bezpieczniejsze, wszechstronniejsze
Właściwie nie wiadomo dlaczego narty biegowe ustępują popularnością nartom zjazdowym. Aby uprawiać narty zjazdowe narciarz musi mieć dostęp do dobrze przygotowanych tras, trasy powinny mieć odpowiednie nachylenie, konieczny jest wyciąg. Ukształtowanie terenu w Polsce jest takie, że miłośnik nart musi dojechać na południe kraju, nie mówiąc już o bardziej odległych pasmach górskich. Wyjazd na narty zjazdowe to najczęściej rodzinne przedsięwzięcie, kosztowne, trudne logistycznie więc udaje się go dokonać najczęściej jeden raz w roku i nie trwa dużej niż 7-10 dni. Jest wymagające i kosztowne, a ogromną część budżetu pochłania rodzinny skipass.
Tymczasem wystarczy kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu i trochę przestrzeni, las, łąka a nawet ścieżki w parku. Nie trzeba jechać na drugi koniec kraju, by cieszyć się narciarskim szlakiem. Nie trzeba również wielkich umiejętności czy świetnej koordynacji. Wystarczy jeden dzień, by w miarę opanować narty biegowe, a przede wszystkim złapać odpowiedni rytm. I tu wystarczy podpatrywanie naszych mistrzów na trasach biegowych, by najpierw zapewne z trudnością, a po chwili już z dużą dozą pewności naśladować ich ruchy. Korzystający z nart biegowych wiedzą też dobrze, że upadek na nartach biegowych jest o wiele mniej bolesny niż na nartach zjazdowych.
Narty biegowe – krótka historia
Narty biegowe pojawiły się już w czasach prehistorycznych, na obszarze plus-minus dzisiejszych państw skandynawskich. Używano ich z konieczności i służyły jako środek transportu podczas długich, mroźnych zim. Nawet do polowania na dzikiego zwierza myśliwi wykorzystywali narty biegowe. Współcześnie mieszkańcy takich państw jak: Szwecja, Norwegia, Estonia czy Finlandia regularnie używają ich jako sposób na wypoczynek, ale też środek transportu w innej oczywiście niż dawniej skali.
Natomiast w materiałach poświęconych Ameryce Północnej widać, że jej mieszkańcy, również Indianie, używali w podobnym celu rakiet śnieżnych. Podobno popularność nart biegowych zainicjowali dopiero norwescy imigranci przybyli w tamte strony. Narty biegowe jako dyscyplina sportowa pojawiły się w Polsce dość późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku, czyli mniej więcej w okresie wzmożonej promocji regionu Tatr.
Narty biegowe – jako środek transportu dla armii
Narty biegowe stanowiły, szczególnie dla wojsk krajów skandynawskich, środek transportu do szybkiego przemieszczania się w górach. Państwa te posiadały specjalnie trenowaną piechotę dla operacji zimowych. Zresztą nie tylko państwa skandynawskie. Częstym obrazkiem w Dolomitach są treningi biegowe włoskich żołnierzy. Gdy dzisiaj obserwuje się zawody sportowe w biegach narciarskich czy biathlonie, wielu zawodników wywodzi się lub należy do formacji wojskowych swojego kraju.
Warto wspomnieć, że dawne wojska narciarskie wyposażone były w kusze a kijki narciarskie miały zaostrzone końce, by w razie starcia z przeciwnikiem mogły służyć jako broń. Współcześnie jest to oczywiście broń palna, automatyczna.
Narty biegowe – niezbędny sprzęt
Aby rozpocząć bieganie na nartach biegowych potrzebny jest oczywiście sprzęt. Warto jednak pamiętać, że większość dużych sklepów sportowych lokowanych w hipermarketach prowadzi również wypożyczalnie sprzętu sportowego, w tym narty biegowe. Zakup nowego sprzętu przyzwoitej klasy dla jednej osoby to koszt ok. 1000 zł. Można oczywiście pokusić się o sprzęt używany dostępny na giełdach, czy portalach sprzedaży. Aby móc biegać po lesie na nartach, trzeba zaopatrzyć się w:
- narty, około 20-30 cm dłuższe niż wzrost, najlepiej z łuską pod stopą, ułatwiającą podchodzenie
- wiązania, unieruchamiające piętę podczas zjazdu, który również trzeba opanować
- buty, najlepiej turystyczne sięgające powyżej kostki i zabezpieczające ją przed skręceniem, niskie buty do wyczynowego biegania sprawdzają się tylko na przygotowanych i w miarę równych trasach
- kijki, powinny sięgać do ramienia
- okulary
Jeżeli ten opisany sprzęt wydaje się być zbyt profesjonalny, to warto czasem przyjrzeć się biegającym na nartach, którym doskonale to wychodzi a ich narty mają kilkanaście lub więcej lat, nie mówiąc już o butach tzw. zwykłych i codziennych. Wydaje się, że presja jaka dotyczy sprzętu narciarskiego zjazdowego jak na razie omija narty biegowe i naprawdę można biegać na „byle czym”.
Narty biegowe – jakie wybrać ?
Aby rozpocząć swoją przygodę z nartami biegowymi najlepiej zaopatrzyć się w narty nieco szersze niż biegówki wyczynowe, tzw. narty śladowe. Wersja z łuską znajdującą się w środkowej strefie ślizgu eliminuje smarowanie nart i pomaga szczególnie na nierównym terenie. Jeżeli wędrówki na nartach biegowych planuje się w miejscach, do których rzadko ktoś zagląda, warto wybrać narty jeszcze szersze. Szersze narty, mogą to być narty biegowe traperskie chronią przede wszystkim przed zakopaniem się w głębokim śniegu, ich powierzchnia utrzymuje narciarza na zewnętrznej warstwie śniegu. Krawędzie takich nart są dodatkowo wzmocnione metalowym okrawędziowaniem chroniącym nartę przed ukrytymi pod śniegiem głazami czy pniakami. Tego rodzaju narty nie muszą też być długie, wystarczą wzrostu narciarza lub parę centymetrów dłuższe. Jeżeli narciarz planuje trasy ubite, lepiej przygotowane, narty powinny być ok. 15 cm wyższe od sportowca.
Narty biegowe
Kliknij i sprawdź cenę!
Narty biegowe – jakie kijki wybrać
Kijki dobiera się ze względu na teren oraz kondycję narciarza. Czyli czy chce on rzeczywiście biegać na nartach czy raczej lekko się ślizgać i spacerować. W każdym razie kijek powinien być lekki, ale sztywny, nie powinien się uginać. Jeżeli bieganie będzie odbywać się po świeżym śniegu, warto by kijki zakończone były małym kółeczkiem opierającym się o śnieg. Im teren bardziej dziewiczy, tym kółeczko powinno być większe. Kijki powinny sięgać do wysokości ramion narciarza.
Narty biegowe – zalety biegania
Uprawianie nart biegowych jest zdrowe i bezpieczne, pozwala na:
- spalanie mnóstwa kalorii, w ciągu jednej godziny spala się ok. 700 kcal
- rozwijanie wszystkich mięśni, włącznie z mięśniami brzucha i pleców, nie tylko rąk i nóg
- kształtowanie sylwetki
- naukę koordynacji całego ciała
- przebywanie na świeżym powietrzu