Narty Head: jak to się właściwie zaczęło?
Head to dziś jedna z kilku najbardziej rozpoznawalnych marek narciarskich na świecie. Jest to zasługa bardzo rozbudowanej strategii, która zakłada oferowanie sprzętu zarówno dla zawodowców, jak i amatorów preferujących jazdę rekreacyjną. Narty Head można zobaczyć dosłownie na każdym stoku, podobnie zresztą jak buty oraz akcesoria narciarskie tej marki. Historia założenia firmy i jej początków w branży jest niezwykle ciekawa, dlatego postanowiliśmy przybliżyć ją na naszym blogu.
Howard Head: od niedoszłego pisarza do narciarskiego innowatora
Nazwa marki Head pochodzi od nazwiska jej założyciela. Howard Head urodził się w 1914 roku w Filadelfii. W tym miejscu aż chciałoby się napisać, że od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent do technologii, snuł wizjonerskie wizje tworzenia rewolucyjnych nart, ale nic z tego. Howard chciał być… pisarzem.
Na szczęście dla nas, narciarzy, dość szybko sam doszedł do wniosku, że nie ma dużego talentu do władania piórem, a znacznie lepiej wychodzi mu siłowanie się z naukami ścisłymi. Howard Head skupił się na tej dziedzinie i został inżynierem, którego z czasem zatrudnił gigant branży lotniczej – Glenn L. Martin Company.
Kto wie, jak potoczyłyby się losy naszego bohatera, gdyby nie pewna przygoda w 1947 roku. Wtedy Howard Head, mając 33 lata, po raz pierwszy w życiu założył narty. Każdy, kto debiutował na stoku w tak dojrzałym wieku, doskonale wie, że początki potrafią być koszmarne. Tego samego doświadczył Howard, który za nic nie mógł okiełznać nart, męczył się na nich i pewnie dałby sobie na zawsze spokój z tym sportem, gdyby nie jego inżynierski tok myślenia.
Head doszedł do wniosku, że nauka jazdy na ówczesnych nartach jest bardzo trudna przez to, że drewniana konstrukcja była ciężka, mało podatna na polecenia narciarza i wymagała doskonałego opanowania techniki – dlatego narciarstwo nie było wtedy sportem masowym. Howard nie dał za wygraną i zgodnie z zasadą, że skoro nie chcą cię wpuścić drzwiami, to spróbuj wejść oknem, postanowił zmodyfikować konstrukcję nart.
Pierwsze narty Head
Celem Howarda Heada było stworzenie takich nart, które będą przyjazne zupełnie początkującym narciarzom i pozwolą im zacząć przygodę z tym sportem w dowolnym wieku. Aby to osiągnąć postawił przede wszystkim na obniżenie masy ówczesnych desek. Praca nad projektem tak pochłonęła konstruktora, że musiał on zrezygnować z dobrze płatnej posady w Glenn L. Martin Company. Dzięki temu mógł w 100% poświęcić się nowemu wyzwaniu.
Doświadczenie z pracy w branży lotniczej okazało się być bardzo przydatne. Head szybko wpadł na pomysł zrewolucjonizowania konstrukcji nart. Zrezygnował z drewna na rzecz plastikowego rdzenia, który był pokryty z obu stron warstwami aluminium. Dzięki temu narty były bardzo lekkie, szybsze, łatwiej wchodziły w skręt i nie wymagały od narciarza tak dużego wysiłku. W ten sposób powstał pierwszy w historii model nart Head: Honeycomb, czyli „plaster miodu”.
Niestety, opracowana konstrukcja miała zasadniczą wadę: narty były bardzo łamliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego momentalnie się niszczyły. Howard Head postanowił jednak udoskonalić swój projekt, do czego zachęcał go między innymi znany w tamtych latach narciarz, Neil Robinson (jeden z głównych testerów nart Head).
Howard zmienił koncepcję. Krawędzie nart zostały wzmocnione stalą, natomiast wierzchnia warstwa pokryta tworzywem sztucznym. Pozwoliło to uniknąć efektu oblodzenia nart, a także znacząco poprawiło wytrzymałość konstrukcji. Efektem ubocznym było jednak to, że deski znów stały się bardzo ciężkie. Niemniej prowadziły się dużo lepiej od klasycznych modeli z drewna, dzięki czemu Head mógł ogłosić sukces.
Narty Head oficjalnie trafiły do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Dziś uznaje się, że był to moment zwrotny w całej historii amerykańskiego narciarstwa. Wcześniej ten sport uprawiali tylko nieliczni, natomiast dzięki nartom Howarda Heada stał się on przyjaźniejszy dla amatorów – podkreślmy: amatorów z grubym portfelem. Narty Head były bowiem niezwykle drogie, a już szczególnie w porównaniu z modelami drewnianymi.
Head Ski Company
Rynkowy sukces pierwszych nart Head zmotywował ich wynalazcę do założenia własnej firmy. W 1950 roku powstaje Head Ski Company. Przedsiębiorstwo błyskawicznie osiąga status wręcz rynkowego monopolisty w Stanach Zjednoczonych, dostarczając narty alpejskie, a z czasem także sprzęt do innych dyscyplin sportu.
Sukcesy produktowe nie uchroniły Head Ski Company przed poważnymi problemami finansowymi. Firma borykała się z nimi przez lata, co było skutkiem także nieudanych eksperymentów. Howard Head sprzedał 40% udziałów w przedsiębiorstwie za około 60 tysięcy dolarów, co pozwoliło mu złapać oddech i jeszcze mocniej poświęcić się dopracowywaniu technologii. Przyniosło to oczekiwany skutek.
Przełomowym momentem w historii marki były igrzyska olimpijskie w Grenoble. Tam Head wystawił swój firmowy zespół narciarzy, którzy zdobyli wszystkie medale w konkurencjach alpejskich. Cały świat usłyszał o marce Head.
Nowy właściciel
W 1969 roku Howard Head postanowił usunąć się w cień, przeszedł na emeryturę i sprzedał swoje przedsiębiorstwo wraz ze wszystkimi patentami firmie AMF. To nie był koniec zmian. Ostatecznie markę przejął austriacki koncern tytoniowy, który utworzył nowe siedziby Head w Austrii i w Holandii.
Marka skupiła się na dwóch dyscyplinach: narciarstwie oraz tenisie, z którymi zresztą do dziś jest głównie kojarzona. Warto w tym miejscu wspomnieć o rewolucyjnym wynalazku firmy, czyli rakiecie tenisowej z aluminiową ramą, która przez lata była niedoścignionym wzorem w świecie tenisa, a w 1975 roku ambasador marki, Arthur Ashe, wygrał nią Wimbledon, w finale pokonując Jimmi’ego Connorsa.
Portfel produktów marki stopniowo się rozszerzał i w końcu obejmował także akcesoria pływackie oraz lekkoatletyczne. Nie zmieniło to jednak faktu, iż Head nadal jest globalnie kojarzone głównie z nartami, butami narciarskimi, deskami snowboardowymi oraz sprzętem tenisowym.
To warto wiedzieć
Do firmowych stajni marki Head należeli najwybitniejsi przedstawiciele narciarstwa i tenisa, w tym m.in. Dustin Cook, Taina Barioz, Gino Caviezel, Novak Djokovic czy Maria Szarapowa.
Narty Head cieszą się ogromną popularnością zarówno w grupie wyczynowców, jak i narciarzy-amatorów. Firma regularnie dostarcza modele wyposażone w innowacyjne technologie, które zwiększają bezpieczeństwo, dają więcej radości z jazdy i pozwalają doskonalić technikę na stoku. O tych najważniejszych osiągnięciach Head przeczytasz w naszym artykule na blogu.
Więcej informacji na blogu: https://twoje-narty.pl/blog