Nowe rolki. Na co zwrócić uwagę przy kupnie rolek?

Rolki są świetnym sportem, jeśli chcemy się odprężyć, spędzić czas ze znajomymi, wyrzeźbić sylwetkę i zgubić nadprogramowe kilogramy.

Od kilku lat na dróżkach rowerowych można zauważyć coraz więcej zwolenników tego sportu – zarówno małych, jak i dużych. Łyżworolki to też doskonała okazja na zdrowe spędzenie czasu całą rodziną.

Zakup własnego sprzętu wcale nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami. Musimy jednak wiedzieć na co zwracać uwagę, a co jest zupełnie nieistotne. Producenci często zachęcają do zakupu montując dodatkowe „bajery”, które poza względem wizualnym nie mają żadnego wpływu na korzystanie ze sprzętu i jego jakość.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek?

Ku zaskoczeniu wielu – rozmiar buta, który nosimy na co dzień nijak ma się do rozmiaru rolek, które chcemy kupić. Jest to pierwsza, podstawowa i bardzo ważna kwestia podczas zakupu sprzętu. Dlatego nigdy nie wolno kupować rolek nie mierząc ich wcześniej (chyba, że istnieje możliwość zmierzenia sprzętu w domu i ewentualnej późniejszej wymiany). Należy też mieć świadomość, że rozmiar rolek jednego producenta może też bardzo odbiegać od rozmiaru rolek innej marki.

Zanim więc wybierzemy się do sklepu, dobrze jest zmierzyć długość swojej stopy. Wówczas mamy możliwość porównania jej z tabelą rozmiarów, która powinna być podana przez producenta (i znajdować się w sklepie bądź na pudełku).  Aby idealnie zmierzyć stopę można postawić ją na kartce i zaznaczyć koniec palców i piętę. Później mierzymy linijką.

Rolki mierzymy zawsze w skarpetach – takich w jakich będziemy jeździć bądź trochę grubszych (u wielu osób podczas jazdy czy innego wysiłku noga lekko puchnie).  Nakładając but od rolki zapinamy go tak mocno, by odpowiednio trzymał się nogi, ale jej zbytnio nie uciskał (tak jakbyśmy przygotowywali się do rozpoczęcia jazdy). Następnie trzeba wstać i ugiąć nogi. Sprawdzamy w ten sposób czy but nie będzie nas uciskał i obcierał palców, pięt bądź łydek. Koniecznie trzeba mieć na uwadze, że palce u stóp powinny mieć swobodę ruchu, nie mogą być zbyt ściśnięte, bo będzie nam niewygodnie. Stopa powinna być w bucie stabilna bez możliwości przemieszczania się, co narażałoby nas na kontuzje.  Po nałożeniu butów powinniśmy też przyjrzeć się uważnie sznurowadłom oraz klamrom – czy dzięki nim nasz staw skokowy jest stabilny.

Najważniejszy jest but

Kupując rolki najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić właśnie butom. Muszą one być idealnie dopasowane, by jazda była komfortowa. Powinny być także wykonane z przewiewnych materiałów, by nasze stopy się w nich nie pociły. Buty muszą być stabilne i odpowiednio dopasowane do stopy. Osoby rozpoczynające przygodę z rolkami najczęściej wybierają miękki, sznurowany but, który jest włożony w kompozytową cholewkę. Dzięki temu łatwiej dopasować buty do nogi. W niektórych modelach wiązania są jeszcze dodatkowo wzmocnione klamrami. Niektórzy producenci już wprowadzili na rynek sprzęt, który posiada but, który sam dopasowuje się do kształtu naszej stopy. Wówczas należy pamiętać, by takich rolek nie pożyczać, bo korzystane przez kilka osób staną się źle wyprofilowane i przez to niewygodne.W niektórych typach rolek jest też wyjmowana wkładka, która pozwala na wyjęcie jej i np. wywietrzenie bądź upranie.

jak dbać o rolki

Rolki w najniższych cenach
Kliknij i sprawdź!

Jakie kółka?

Początkujący często nie zwracają uwagę na kółka w rolkach i jest to poważny błąd. Są one bardzo istotne w przypadku tego sprzętu. Płoza najczęściej ma cztery kółka, jednak w zależności od modelu ich liczba może się zmieniać.

Kółka w rolkach z reguły dzielimy na dwa typy: duże i małe. Pierwsze z nich są w przedziale 47-70mm i nadają się do wolnej jazdy (maksymalnie 20 km na h). Mają też bardzo dobrą zwrotność i charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża. Kółka duże (od 84 do 100 mm) są idealne do szybkiej jazdy (powyżej 30 km na h). Mają jednak małą przyczepność do podłoża i niską zwrotność. Wiele osób szuka czegoś pomiędzy – może więc zdecydować się na kółka od 70 do 84 mm.

Kupując rolki trzeba też mieć na uwadze twardość kółek. Oznacza się ją cyfrą i literą A. Jeśli wartość liczbowa jest niższa, oznacza to, że kółka są bardziej miękkie (od 74A do 84A). Takie kółka nadają się do spokojnej jazdy. Ich plusem jest to, że pochłaniają drgania i dobrze trzymają się podłoża. Minus – szybko się zużywają. Z kolei kółka twarde zapewniają szybszą jazdę i są znacznie bardziej trwałe. Niestety nie pochłaniają drgań i mają małą przyczepność do podłoża.

Warto wiedzieć, że kółka najczęściej są opisane przez 2 parametry np. 74/74A. Pierwszy z nich oznacza wielkość, a drugi twardość.

Jeśli kółka mają płaskie ranty, to ich przyczepność będzie znacznie lepsza, z kolei ścięte zapewniają lepszą prędkość.

Łożyska

Dużo uwagi należy też poświęcić łożyskom. To właśnie od nich zależy szybkość oraz płynność jazdy.  Łożyska oznacza się symbolem ABEC. Na rynku dostępne są rolki z łożyskami ABEC3, ABEC5, ABEC7 i ABEC9. Jak je odczytywać? Bardzo prosto – im oznaczenie cyfrowe jest wyższe, tym łożyska w rolkach pozwolą nam na szybszą jazdę.

Jakie płozy?

W łyżworolkach bardzo ważne są również płozy. Wyróżnia się ich trzy rodzaje: aluminiowe, kompozytowe oraz karbonowe. Płozy aluminiowe i karbonowe pozwolą nam na dużo szybszą jazdę. Są też lekkie i stabilne. Plusem aluminiowych jest to, że nie czujemy w nich tak drgań.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.