Odżywki białkowe- kazeina

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów wspomagających nas w trudnej walce o piękne i zdrowe ciało. Aminokwasy, białka, witaminy, proszki, tabletki… można dostać zawrotów głowy! Jak wybrać odpowiednią odżywkę białkową? Na co zwrócić uwagę, aby nie żałować zakupu? Dziś przyjmiemy rolę przewodnika i doradcy a na celownik bierzemy odżywki białkowe. Zapraszamy do lektury.

Białkowe suplementy diety- dlaczego warto je stosować?

W Internecie istnieją setki, jeśli nie tysiące artykułów na temat suplementacji białek. Suplementy białka ma znaczny wpływ na skuteczność stymulowania MPS czyli syntezy białek mięśniowych . Innymi słowy, suplementacja protein pomaga zwiększać masę mięśni oraz ich napięcie, a tym samym wspomaga wszystkich zwolenników ćwiczeń w procesie utraty tłuszczu. Jednym słowem pomaga osiągnąć nam wszystkie wyznaczone cele na drodze do pięknego, zdrowego ciała. Poniżej szczegółowo omawiamy wykorzystanie kazeiny w suplementacji diety.

Białko białku nierówne

Istnieje wiele możliwości suplementacji białek. Możemy stosować specjalnie pod to ułożoną dietę lub stosować przeróżne warianty białek w proszku. Serwatka i kazeina są to białka cieszące się największa popularnością. Które z nich wybrać? To pytanie pojawia się najczęściej na forach internetowych i spędza sen z powiek niejednego entuzjasty fitnessu.

Co jest lepsze, kazeina czy serwatka?

To naprawdę trudne pytanie. Jednoznaczna odpowiedź na nie jest praktycznie niemożliwa. Zanim zdecydujemy, które z białek włączyć do naszej diety, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a najważniejsze z nich to: „Co chcemy osiągnąć?”

Czytając fora internetowe znaleźliśmy bardzo trafne porównanie. Autor mówił o dwóch samochodach. Jeden z nich zasilany był benzyną, a drugi ropą (silnik diesel). Oczywiście oba te źródła paliwa napędzały obie maszyny jednak z pewna różnicą. Silnik benzynowy pracuje szybciej od silnika diesla. Jeśli zależy nam na szybkich obrotach powinniśmy dostarczyć naszemu ciału białko serwatkowe, jeśli natomiast chcemy pracować na wolnych obrotach- tu lepiej sprawdzi się kazeina.

Czym jest kazeina?

Kazeina jest to białko mleka i stanowi około 80% wszystkich protein występujących w mleku krowim. Jej atutem jest bardzo bogata pula aminokwasów. Jednak warto zauważyć, że niemal identyczną pulę znajdziemy w białku serwatki (te białko jest produktem ubocznym wytwarzania sera). Tej puli aminokwasów (niezbędnych w naszym organizmie), zawdzięczamy syntezę białek mięśni.

Jak działa kazeina?

Kazeina przyjmowana przez nas w postaci suplementu tworzy w żołądku „skrzepy”. Spowalniają one proces opróżniania żołądka. To z kolei, wpływa na czas, w jakim aminokwasy są przyswajane przez organizm i wchłaniane do krwiobiegu. Mówiąc wprost: z powodu powstałego skrzepu, kazeina jest zdecydowanie dużej trawiona w żołądku. To wpływa na spowolnienie wypuszczanie aminokwasów na dalszy odcinek układu trawienia (do jelita cienkiego) gdzie są one wchłaniane.

Dzięki temu powolnemu oraz stałemu dopływowi aminokwasów proces MPS jest utrzymany na niskim poziomie i jest mocno rozciągnięty w czasie. Wnioski nasuwają się same- kazeina jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcesz uzupełnić białka w trakcie snu lub gdy wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz spożywał posiłku.

Podobnie jak w przypadku białka serwatki, istnieje wiele opcji wyboru suplementów kazeiny. Największa popularnością, przy wyborze suplementu kazeiny, cieszy się białko mleka oraz kazeinian wapnia. Jednak według badan przeprowadzonych na sportowcach, zdecydowanie najbardziej skuteczna jest kazeina micelarna.

kazeina

Największy wybór odżywek i suplementów
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Kazeina micelarna, kazeinian wapnia, białko mleka… a może coś innego?

Przed zakupem będziesz zapewne rozważał różne opcje. Czy kupić kazeinian wapnia, białko mleka czy micelarną kazeinę. Według nas, najlepiej wybrać tą ostatnią formę suplementacji. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywna forma kazeiny. Micelarna kazeina, w porównaniu do hydrolizatu serwatki, bardzo powoli uwalnia białko.

Korzyści płynące ze stosowanie kazeiny

  • Kazeina wpływa na zwiększenie siły mięśni;
  • Skuteczna w utrzymaniu masy mięśniowej;
  • Wyższa zawartość wapnia;
  • Korzystny wpływ na zdrowie jelit;
  • Wyższa jakość białka (niż na przykład białka sojowe).

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości, a wybór odpowiedniego białka będzie dla Ciebie dużo łatwiejszy. Zależnie od postawionego przez Ciebie celu, możesz stosować różne białka jako suplementy diety. Kazeina i białko serwatkowe mają zbliżony skład aminokwasów lecz zupełnie różne działania. Zapoznaj się z naszym artykułem o białku serwatki i świat suplementów białkowych nie będzie miał przed Tobą tajemnic!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.