Jaki plecak do biegania wybrać?

Bez względu na to czy wybierasz się na krótki bieg wieczorną porą, czy też będzie to maraton – w każdej z tych sytuacji przydatne okaże się większe lub mniejsze wyposażenie.  Warto mieć wtedy pod ręką coś do picia, klucze czy choćby telefon. Co za tym idzie, przydatny okaże się plecak. Ale jaki okaże się do tego najlepszy?

Pojemność plecaka

Wybierając plecak należy się zastanowić jak dużo rzeczy chcemy czy potrzebujemy mieć przy sobie. Wiadomo, że im więcej ze sobą weźmiemy – tym będzie ciężej a najprzyjemniej biega się bez obciążenia. Na dłuższe dystanse natomiast warto mieć ze sobą większy ekwipunek, chociażby ze względu na możliwość zmiany pogody.

Pojemność staje się zatem bardzo ważnym aspektem plecaka biegowego, który należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Plecaki zazwyczaj mają pojemność od kilku do kilkunastu litrów. Należy zatem przemyśleć jak wiele powierzchni chcemy wykorzystać. Do zwyczajnych, niezbyt długich biegów po okolicy w zupełności wystarczy plecak o pojemności 5 litrów, jest on dostatecznie pakowny, by upchnąć do niego picie, coś do przegryzienia czy lekką kurtkę. Przy większości dłuższych tras warto kupić plecak o wielkości 10-12l i taki powinien w zupełności wystarczyć na spakowanie całego potrzebnego ekwipunku.

Nie powinno się kupować większego plecaka niż jest to konieczne, ponieważ z zasady pakujemy wtedy więcej rzeczy, które niepotrzebnie obciążają nas podczas biegu co nie należy do rzeczy przyjemnych. Warto też zwrócić uwagę czy wybrany przez nas plecak biegowy posiada specjalne ściągacze kompresujące, które sprawiają, że spakowane rzeczy nie będą latać w środku plecaka (szczególnie jeśli będzie on nie do końca wypakowany). Są jednak oczywiście większe pojemności plecaków, które sprawdzają się świetnie na wypady w góry.

Zadbaj o nawodnienie

Przy doborze plecaka należy zastanowić się z jakiego systemu nawodnienia chcemy korzystać. Istnieją plecaki odpowiednio dostosowane do posiadania bidonu, bukłaka lub obu na raz. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Bidony to sposób mniej wygodny podczas samego biegu, ponieważ trzeba sięgnąć po taki do uchwytu co sprawić może utrudnienie podczas biegu (chyba, że jest to specjalny bidon z rurką). Jednak pozytywem jest to jak mało wymagają wysiłku przy czyszczeniu i napełnianiu. Wystarczy jedynie odkręcić korek, uzupełnić i zakręcić.  Jest kilka rodzajów mocowań bidonów, zwyczajne uchwyty po boku plecaka czy nawet mocowanie magnetyczne, które jest wersją wygodniejszą w użytkowaniu.

Alternatywą wygodną w użytkowaniu jest bukłak, ponieważ spoczywa sobie wygodnie w plecaku a do rurki szybko i wygodnie można sięgnąć w każdej chwili. Kłopoty sprawiać może natomiast uzupełnianie bukłaka – wyciąganie go z dna plecaka a także późniejsze czyszczenie. Wymaga bardzo dokładnego mycia oraz suszenia, by nie pojawił się niemiły zapach. Jeśli chodzi o bukłak – należy bardzo uważać czy jest on odpowiedni do modelu plecaka, ponieważ nie każdy będzie pasował. Warto również sprawdzić czy upatrzony model posiada aluminiowy pokrowiec, który zapobiega nagrzewaniu się wody wewnątrz zbiornika.  Jeśli mamy już zakupiony bukłak, zabranie go ze sobą jest dobrym pomysłem na przymierzenie czy pasuje dobrze do wybranego plecaka.

Ilość i rozmieszczenie kieszonek

Nikt nie lubi ściągać plecaka za każdym razem gdy musi sięgnąć po jakiś podręczny przedmiot, dlatego warto sprawdzić czy dany plecak posiada kieszonki, do których wygodnie będzie sięgnąć podczas biegu, by wyciągnąć telefon czy batonik. Również wewnątrz samego plecaka warto mieć kilka kieszonek czy przegród, które umożliwią nam wygodne sięganie po rzeczy i ogólny porządek. Istotne jest, aby w plecaku znajdowały się kieszonki zapinane na suwak, do których schowamy bardziej cenne rzeczy jak klucze czy pieniądze, będziemy mieć wtedy pewność, że są one bezpieczne. Jeśli kupujemy plecak na miejscu w sklepie, najrozsądniej jest go przymierzyć i najzwyczajniej w świecie sprawdzić czy wygodnie będzie nam sięgać do poszczególnych kieszonek i uchwytów. Jednak gdy kupujemy przez internet, warto z uwagą przyjrzeć się zdjęciom modelu oraz przeczytać dokładnie opis produktu.

Plecak lub kamizelka

Ostatnimi czasy rynek podbiły kamizelko-plecaki. Jest to bardzo wygodna alternatywa, ponieważ są one znaczenie stabilniejsze niż tradycyjne plecaki, doskonale dopasowują się do kształtu ciała oraz nie podskakują podczas biegu. Jeśli kamizelka będzie dobrze dopasowana, stanie się niemal nieodczuwalna podczas noszenia. Dodatkowo nie posiada ona pasa biodrowego, który dla wielu osób mógł okazać się niewygodny podczas biegu lub zacznie sprawiać lekkie problemy z oddechem.  Niewielką wadą tej alternatywy staje się jednak niska pakowność, ponieważ pojemność kamizelek nie przekracza raczej 10l, co sprawia, że na dłuższe trasy będzie trzeba przemyśleć jakie rzeczy będą dla nas niezbędne – a jakie można sobie odpuścić. Ostatnim aspektem (bolesnym dla portfela) jest sama cena wspomnianych kamizelek.  Produkty znanych marek to gadżet dosyć drogi, koszta wynoszą kilkaset złotych. Nie każdy jest w stanie zainwestować tylu pieniędzy w tego typu usprawnienie, jednak należy pamiętać o wciąż dobrej alternatywie jaką jest odpowiednio dobrany, klasyczny plecak.

f-scott-plecak-do-biegania-trail-pack-tp-10-czerwono-niebieski-228212-1228222

Plecaki sportowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Co jeszcze jest ważne?

Pod uwagę należy wziąć nasze finanse, nie zawsze najdroższy model stanowi najlepsze rozwiązanie. Często plecak mniej znanej marki może okazać się równie dobry, lub po prostu wystarczający dla naszych potrzeb. Warto zasięgnąć opinii ludzi, którzy użytkują już konkretny model a o nią w obecnej dobie nie jest trudno. Wystarczy sprawdzić w sieci.

Bardzo duże znaczenie ma nasza wygoda – jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zwyczajnie przejść się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć kilka modeli dla porównania. W końcu chcemy posiadać coś co ułatwi i uprzyjemni nam nasze wypady.

Jeżeli podczas biegania używamy kijków, dobrze sprawdzić czy będzie je gdzie przymocować w nowym plecaku. Niektóre modele są do tego przystosowane bardziej niż inne i znaczenie ma tutaj również jakie kijki posiadamy  (teleskopowe czy łamane).

Ostatnia i oczywista, ale ważna sprawa to materiał z jakiego wykonany jest plecak. Warto sprawdzić oddychalność modelu, nikt przecież nie lubi mieć mokrych pleców.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.