Gdzie pojechać na narty w Polsce? Opis najlepszych stoków narciarskich

W Polsce mamy ponad 65 kolei linowych i ponad 700 wyciągów narciarskich. Z roku na rok pojawiają się nowe kierunki dla narciarzy, a te już istniejące unowocześniają swoją infrastrukturę. Narty i snowboard można uprawiać nie tylko na południu kraju. Nowoczesne ośrodki powstały centralnej Polsce a nawet w okolicach Gdańska.
Narciarze mają do dyspozycji trasy łatwiejsze, przeznaczone dla całych rodzin ( Białka Tatrzańska, Zieleniec) a także ośrodki dla bardziej wprawnych narciarzy ( Jaworzyna Krynicka, Czarna Góra, Ustrzyki Dolne, Zakopane) aż po trasy dla zaawansowanych ( Nosal w Zakopanem czy Stożek koło Wisły).
Stoki narciarskie w Polsce są często sztucznie naśnieżane, ratrakowane i w większości oświetlone. Dzięki temu można szusować do godz. 22 lub dłużej. W większości miejsc, gdzie znajdują się trasy narciarskie, istnieje dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Niewątpliwym atutem jest dobre jedzenie, polska gościnność i niepowtarzalna atmosfera.

Nadchodzi sezon dla narciarzy

O tym, czy nadchodzi sezon narciarski nie decyduje niestety kalendarz. Pogoda potrafi skutecznie pokrzyżować plany turystom, liczącym na piękną zimową pogodę w okresie ferii czy zimowego urlopu. Na szczęście coraz więcej ośrodków narciarskich potrafi wykorzystać mróz i buduje nowoczesne instalacje do sztucznego naśnieżania stoków. Wybór miejsca zawsze jakiś jest pomiędzy grudniem a kwietniem, tylko czym się kierować planując wyjazd na narty? Co jest istotne dla początkujących narciarzy, na co zwrócić uwagę wyjeżdżając z dziećmi i gdzie pojechać, by ominąć kolejki.

Pierwszy wyjazd na narty

Na swój pierwszy narciarski wyjazd wystarczy zabrać odpowiedni strój. Pozostałe wyposażenie można wypożyczyć w licznych punktach świadczących takie usługi. Oczywiście zakup własnych desek, precyzyjne dopasowanie sprzętu przez profesjonalistów ma dodatkowe plusy, ale nie jest koniecznością na pierwszą przygodę z nartami.

Pozostaje decyzja dokąd pojechać, aby trasy były łatwe, a wyjazd zakończył się sukcesem i chęcią doskonalenia umiejętności. Poza stopniem trudności trasy istotną rolę odgrywają natężenie ruchu, dojazd, kolejki do wyciągów, stan techniczny wyciągów i krzesełek. Jednak trudno oczekiwać od początkującego narciarza, że coś bardziej będzie go martwić niż jakość i stopień trudności trasy zjazdowej.

Szczyrk i Korbielów

Najwięcej dobrze przygotowanych tzw. zielonych tras, czyli oślich łączek znajduje się w Szczyrku. Są to trasy specjalnie wydzielone, oznakowane, szersze, krótsze i o mniejszym nachyleniu. Dodatkowym ułatwieniem dla początkujących są wolniej poruszające się wyciągi typu talerzyk, „wyrwirączka” lub ruchomy chodnik. Na pierwsze zjazdy w Szczyrku często wybierane są trasy Skrzycznego i Małego Skrzycznego oraz Hali Pośredniej.

Inną destynacją dla młodych narciarzy jest ośrodek „Pilsko” Korbielów w Beskidzie Żywieckim. Jedna spośród 6 tras jest trasą zieloną i mierzy 1800 m. Dodatkowo w Korbielowie istnieje przedszkole narciarskie, czyli 70 – metrowa trasa przeznaczona na naukę jazdy na nartach przez dzieci. Trasa nazywa się Dimbo i jest położona na Polanie Strugi.

Narty w Sudetach

W paśmie Sudetów również można znaleźć kilka ciekawych miejsc na narty nie tylko dla początkujących. Stoki narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności znajdują się w Karpaczu. Kompleks narciarski „Śnieżka” ma prawie 5,5 km tras. Większość z nich przyciąga turystów o co najmniej średniozaawansowanych umiejętnościach. Początkujący narciarze mogą korzystać z ponad 600 metrowej zielonej trasy o nazwie „Jan” usytułowanej w środkowej części zbocza Kopy.

Dogodne, łatwe trasy znaleźć można w Zieleńcu w Kotlinie Kłodzkiej. W dolnej części masywu Orlicy znajdują się zielone trasy szkółek narciarskich. Dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy przygotowane są trasy niebieskie Irena, Mieszko III czy Malwina.

Trasy różnych trudności są tu doskonale zorganizowane a do tego pięknie wkomponowane w krajobraz górski. To największy atut prawie 10 km zjazdów, w tym naprawdę szybkich i dynamicznych tras czerwonych i jednej czarnej.

Zanim Czarna Góra wyrosła na kurort dla narciarzy, Zieleniec zajmował główne miejsce pobytu narciarzy na Ziemi Kłodzkiej. Dobre warunki śniegowe potrafią utrzymywać się w Zieleńcu od końca listopada do połowy kwietnia.

Modernizacja infrastruktury w ostatnich latach uczyniła ten ośrodek bardziej nowoczesnym. Do dyspozycji narciarzy jest tu na jednym karnecie ponad 20 wyciągów i prawie 20 kilometrów tras narciarskich.

Narty w okolicach Zakopanego

Łagodnie ukształtowane stoki są charakterystyczne dla rejonu Bukowiny Tatrzańskiej. Początkującym narciarzom można polecić zbocza przy wyciągach „Niedźwiadek”, „Na Wysokim Wierchu”, „Ku dolinie” oraz trasy na Szymówce i Głodówce.

Inną destynacją, polecaną nie tylko nowicjuszom, jest Białka Tatrzańska z szerokimi i łagodnymi trasami na Koniówce i Bani. Białka podbiła serca narciarzy doskonałym przygotowaniem tras, nowoczesną infrastrukturą, bardzo przemyślaną koncepcją rozwoju i dynamiką. W ostatnich latach długość tras wzrosła do 15 km, czyniąc miejscowość jednym z największych terenów narciarskich w Polsce. Nie bez znaczenia jest też uruchomienie w Białce jednego z najpiękniejszych kompleksów termalnych w kraju oraz budowa komfortowego hotelu tuż przy stoku, który uzupełnia bogatą ofertę pensjonatów i kwater prywatnych. Choć niektórzy sądzą, że trasy narciarskie w Białce są mało wymagające i stąd prawdopodobnie przyciągają tłumy narciarzy , to trzeba przyznać, że to miejsce jest wyznacznikiem jakości i dobrej organizacji całej infrastruktury.

Krynica i gondola na Jaworzynę

Budowa gondoli na Jaworzynę Krynicką zapoczątkowała wzmożone zainteresowanie narciarzy tym rejonem. Na Jaworzynie Krynickiej znajduje się wszystko to, co we współczesnym narciarstwie jest istotne – duże zróżnicowanie tras (łącznie ponad 8 km), nowoczesna infrastruktura i piękne widoki. Gdyby jeszcze parkingi mogły być darmowe, Krynica byłaby dla wielu numerem jeden na mapie stoków narciarskich. Dodatkowym atutem jest urok samego miasta z doskonałym zapleczem gastronomicznym i hotelowym, atrakcjami kulturalnymi oraz walorami uzdrowiskowymi.

Listę atrakcyjnych wyciągów narciarskich w Polsce można znaleźć stronie Panoramy Firm: http://panoramafirm.pl/wyciągi_narciarskie.

Zostaw odpowiedź