Ranking FIFA – podstawowe informacje

W sporcie chodzi o emocje, nie ma co z tym nawet dyskutować. Sport to jednak także statystyki oraz sporządzane na ich podstawie rankingi. Nie ma więc co się zupełnie dziwić, że od czasu powstania ranking FIFA wzbudza powszechnie ogromne emocje. Czym jednak konkretnie jest ten ranking, jak działa oraz oczywiście w jaki sposób jest liczony? Co trzeba wiedzieć o tym rankingu?

Czym jest ranking FIFA?

Ranking FIFA to zestawienie drużyn piłkarskich, w którym sklasyfikowane są reprezentacje narodowe państw, które posiadają federacje piłkarskie zrzeszone w międzynarodowej federacji piłkarskiej, czyli po prostu w FIFA. Stosowany jest on do zaprezentowania aktualnego rozkładu sił poszczególnych kadr narodowych, aby możliwie jak najwierniej przedstawić to, jaki panuje obecnie układ sił w międzynarodowym futbolu.

Ranking FiFA został powołany do życia w roku 1990, w chwili, gdy opublikowane zostały częściowe dane za rok 1989. Roczne zestawianie drużyn miało miejsce w dwóch kolejnych latach, lecz od sierpnia 1993 roku federacja przeszła, na comiesięczny system publikacji.

Czy ranking FIFA jest istotny?

Warto jednak zadać sobie pytanie, jak bardzo prowadzenie takich rankingów ma sens? Czy jest on w ogóle istotny dla piłkarzy, trenerów, czy też szefów narodowych federacji piłkarskich? Nie da się ukryć, że ranking FIFA ma ogromne znacznie ze względu na swoją popularność, oraz oddziaływanie w świadomości fanów piłki nożnej, ponieważ analizowany jest dosłownie na całym świecie. Dzięki temu, że tranking aktualizowany jest co miesiąc, na podstawie rozegranych przez reprezentacje meczów, jest on bardzo dynamiczny i pozwala na bieżąco śledzić kondycje i potencjał poszczególnych drużyn.

Ranking FIFA jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozstawiania drużyn w poszczególnych turniejach oraz eliminacjach do nich. W zależności od tego, jak wysoką dany kraj zajmuje pozycje, umieszczany jest w odpowiednim koszyku do losowania, z którego następnie rozmieszczany jest na właściwym miejscu w grupie. Rzecz jasna im pozycja w rankingu wyższa, tym lepszą wyjściową pozycję zajmuje się w takim losowaniu, a następnie w turnieju.

Ranking ma również ogromne znaczenie od strony medialnej oraz sponsorskiej. Im wyższa pozycja, a tym samym lepiej zauważalna na światowej arenie reprezentacja, tym staje się ona lepszym partnerem dla sponsorów. Idą za tym większe pieniądze nie tylko dla kadry, lecz również sztabu trenerskiego, piłkarzy czy też całej narodowej federacji.

Jak liczony jest ranking FIFA?

Oczywiście najważniejszą sprawą w rankingu przygotowywanym przez międzynarodową federację piłkarską jest to, w jaki sposób jest on liczony. W końcu to od tego, jak przyznawane są punkt poszczególnym reprezentacjom, zależy ich pozycja.

Pierwsza wersja rankingu opierała się na systemie ligowym, czyli przyznawała reprezentacjom 3 punktu za zwycięstwo, 1 punkt za remis oraz 0 punktów za przegraną. Niestety budziło to wiele kontrowersji, więc już w roku 1999 wprowadzono do systemu liczenia zmiany. Od tej pory istotne stało się m.in. to, jak wiele bramek dana drużyna strzeliła, gdzie był rozgrywany mecz, a także jego ważność.

Przez kolejne lata następowały kosmetyczne zmiany w postaci np. zmian dnia tygodnia, w którym ranking był publikowany, lecz w roku 2018, po rozegraniu mundialu w Rosji, nadeszła kolejna reforma liczenia punktów. W jej myśl zaprzestano liczyć średnią ważoną punktów rocznych, a także skończono z ustalaniem siły drużyny na podstawie konfederacji, w której gra.

Ranking FIFA 2020

Rzecz jasna przez lata od powstania rankingu miejsca poszczególnych krajów zmieniały się bardzo dynamicznie, prezentując w tym czasie aktualny rozkład sił w światowym futbolu, oraz wzloty i upadki poszczególnych reprezentacji.

Obecnie od końcówki roku 2018 na czele rankingu znajduje się reprezentacji Belgi, na drugim miejscu obecna jest Francja, a na trzecim miejscu Brazylia. Koleje miejsca w pierwszej dziesiątce to Anglia, Portugalia, Hiszpania, Urugwaj, Argentyna, Chorwacja i Kolumbia.

Ranking FIFA polska

A jak w rankingu FIFA prezentuje się reprezentacja Polski? Rzecz jasna pozycja wyjściowa naszej drużyny nie była zbyt dobra, ponieważ lata największych sukcesów przypadały na te, gdy jeszcze ranking nie istniał.

Obecnie nasza drużyna narodowa zajmuje 18 pozycję, choć były również momenty w naszej piłkarskiej historii, gdy spadaliśmy nawet na 78 miejsce w roku 2013, oraz przeciwnie, wchodziliśmy do pierwszej piątki w roku 2017.

Aktualne rankingi FIFA: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-fifa/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.