Siatkówka – sprzęt i akcesoria treningowe

Wszyscy znamy sport zespołowy jak siatkówka. Nie wymaga ona od nas wielkich nakładów finansowych i podstawą jest praca zespołowa, jednak osoby myślące o trenowaniu siatkówki często na samym początki stają przed wyborem jaki sprzęt wybrać. Jeśli zastanawiamy się na poważnie nad trenowaniem tego sportu na pewno podstawą będą dobre buty, strój, ochraniacze siatkarskie oraz oczywiście wybór odpowiedniej piłki. Warto też zadbać o kondycje i dietę, ważne jest aby przed treningiem zjeść odpowiedni posiłek.

Buty do siatkówki

W każdym sporcie kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia. Siatkówka jako sporty dynamiczny i wymagający potrzebuje odpowiedniego doboru butów. Kluczową kwestią będzie ich trwałość, komfort oraz bezpieczeństwo.

Podstawą dobrych sportowych butów jest dobrze dobrana oraz wyprofilowana podeszwa. Przede wszystkim materiał powinien zapobiegać ślizganiu się butów oraz zapewniać odpowiednią amortyzację przed urazami oraz kontuzjami.

Buty do siatkówki powinny być lżejsze od butów do innych sportów. Podeszwa powinna być wykonana z odpowiedniej gumy natomiast całość z syntetycznej skóry oraz siatki. Odpowiedni materiał ważny jest aby but miał odpowiednią wentylacje oraz odprowadzał wilgoć z wnętrza butów.

Warto też pamiętać, że butów sportowych przeznaczonych do siatkówki nie powinno się używać na co dzień. Mają one stosunkowo miękką podeszwę i nie powinny być używane w miejscach z twardą powierzchnią, takich jak beton.

Strój do siatkówki

Profesjonalni siatkarze przykładają bardzo dużą uwagę do doboru spodenek do treningów. Przede wszystkim strój musi być komfortowy, nie może uciskać nas w pasie ani innych miejscach inaczej będzie bardzo niewygodny i utrudni nam trening. Warto zwrócić uwagę, czy nasza odzież jest wykonana z materiału, który pozwoli naszej skórze oddychać. Oczywiście jak przy każdym sporcie odzież musi być nie tylko wygodna i wykonana z odpowiedniego materiału, ale również trwała i wytrzymała.

Ochraniacze, nakolanniki do siatkówki

Siatkówka może nas narazić na ryzyko wielu kontuzji, dlatego bardzo ważną kwestą jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. W siatkówce przede wszystkim używamy specjalne ochraniacze na kolana aby uniknąć otarć, zranień oraz kontuzji, bardzo często siatkarze cierpią na kontuzję kolana, dlatego należy je dodatkowo ochraniać. Drugą rolą jaką pełnią ochraniacze jest stabilizacja kolana, który bardzo obciąża dynamika tego sportu. Podczas treningów wykonujemy gwałtowne wyskoki, obroty oraz przenosimy niewłaściwie ciężar ciała, przez to nasze stawy skokowe narażone są na wiele kontuzji, złamań, zwichnięć oraz skręceń. Aby tego uniknąć bardzo ważny jest odpowiedni dobór ochraniaczy, których jakość odpowiada za nasze zdrowie.

f-mikasa-mva-370

Akcesoria do siatkówki
Kliknij i sprawdź ceny!

Piłka do siatkówki

Wydawałoby się najważniejsze jednak dość proste zagadnienie. Wybór odpowiedniej piłki do siatkówki jednak może nastręczać wielu trudności i dylematów. Piłek siatkarskich mamy do wyboru niesłuchanie duży wybór zarówno modeli, cen jak i firm.

Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwracać uwagę w doborze piłki do siatkówki. Kluczową kwestią w budowie piłki siatkarskiej jest jakość oraz materiał pęcherza. Obecnie produkuje je się głownie butylowe oraz lateksowe. Pęcherz butylowy ma zastosowanie w piłce halowej, gdzie powierzchnia jest twardsza. Główną jego zaletą jest to, że utrzymuje wysokie ciśnienie, przez co jednak uderzenia są słabsze. Piłki lateksowe są przeważnie tańsze, znajdą lepsze zastosowanie na trawie czy piasku lub innych powierzchniach miękkich, polecane też dla amatorów. Zdecydowanym ich minusem jest konieczność częstego dopompowywania, ponieważ piłki lateksowe znacznie krócej utrzymują ciśnienie.
Kolejnym bardzo ważnym elementem piłki siatkowej jest osłona, która odpowiada za powierzchnie oraz wytrzymałość naszej piłki. Nadal produkowane są osłony z przede wszystkim dwóch rodzajów materiałów: skóry naturalnej i syntetycznej. Jednak teraz coraz bardziej przechodzi się jedynie na piłki ze skóry syntetycznej. Warto też pamiętać, że jeżeli planujemy grać na podwórku w różnych warunkach atmosferycznych, nie powinniśmy decydować się na skórę naturalną, która ma tendencje do chłonięcia wody.

Jeśli planujemy kupić piłkę lepszej jakości warto jest zwrócić uwagę, czy jej powierzchnia dodatkowo pokryta jest mikrofibrą. Specjalna powłoka jest elementem dodatkowym, jednak lepiej pozwala kontrolować piłkę co zwiększa efektywność naszej gry.

Gwarancją jakości, wytrzymałości oraz możliwości piłki jest specjalny atest FIVB, który wydaje Międzynarodowa Federacja Siatkówki i jest certyfikatem wydawanym po sprawdzeniu konkretnego modelu piłki wieloma testami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.