Skurcze mięśni- przyczyny i zapobieganie.

Skurcze mięśni to dość powszechna dolegliwość. Najczęściej “łapie” nas skurcz łydek, ale też stóp lub wyżej położonych grup mięśniowych. Jaka jest przyczyna skurczy? Jak sobie z nimi radzić? Jak przeciwdziałać skurczom mięśni? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Czym jest skurcz mięśni?

Skurcz to nadmierne, mimowolne i długotrwałe skrócenie mięśnia. Towarzyszy mu zesztywnienie i krótkotrwała utrata funkcjonalności danego mięśnia lub całej grupy sąsiadujących ze sobą mięśni. Skurcze pojawiają się najczęściej nagle i są bardzo bolesne.

Skurcze mięśni mogą pojawić się niezależnie od miejsca i czasu. Statystycznie, najczęściej jednak skurcze zdarzają sie w nocy oraz w czasie silnego wysiłku fizycznego. Bywa, że trwają nawet kilka minut, co może się stać przyczyną zagrożenia życia, na przykład, kiedy skurcz złapie nas podczas pływania lub nurkowania.

Przyczyny

Przyczyny skurczów mięśni są bardzo zróżnicowane. Czasami jest to po prostu zła dieta, przemęczenie organizmu lub niedobór mikroelementów. Niestety skurcze mięśni mogą być związane z poważniejszymi przypadłościami.

Najczęstsze przyczyny to:

  • duże przegrzanie organizmu, na przykład podczas biegów długodystansowych,
  • odwodnienie,
  • zaburzenia balansu kwasowo-zasadowego organizmu,
  • duże zmęczenie mięśni,
  • utrzymywanie jednej pozycji w trakcie snu,
  • zaburzenia elektrolitowe między innymi niedobór wapnia, magnezu, sodu i potasu. Najczęściej te niedobory wynikają z nieprawidłowych nawyków żywieniowych (picie zbyt dużych ilości kawy i/lub alkoholu, monotonna dieta, zbyt mało śwież ech warzyw i owoców w diecie).

Przyczyny powstawania skurczów są niezwykle różnorodne. Należy ustalić, co w Twoim przypadku jest ich przyczyną a następnie zacząć im przeciwdziałać. Zacznij od wykonania podstawowych badań krwi, wykażą one, jakiego pierwiastka brakuje w twojej diecie, a właśnie niewłaściwa dieta jest najczęstszą przyczyną pojawiania się skurczy.

Skurcze mięśni – co należy robić

Ostry, nagły i gwałtowny ból w mięśniu, który napina się i staje sztywny- tak wygląda typowy skurcz. Ból pojawia się samoistnie i najczęściej trwa bardzo krótko. Rozciągnięcie bolącej część pomoże w pokonaniu skurczu. Wystarczy kilka prostych ruchów, aby pożegnać ból.

Przy skurcz ręki należy ująć bolący palec, wyprostować, a następnie wygiąć maksymalnie do tyłu.

Skurcz uda trzeba rozciągnąć, na przykład usiąść na ziemi i wykonać jak najgłębszy skłon do złączonych nóg, lub do tej, w której czujemy ból.

W skurczu łydki pomoże utrzymanie stopy flex- czyli przy wyprostowanej nodze, maksymalne odgięcie palców stóp w kierunku kości piszczelowej.

Przy skurcz stopy trzeba rozprostować stopę. Może pomóc również stanięcie na pięcie.

Skurcz palców u stóp zwalczamy naprzemiennie prostując i zginając palce.

Pomaga również rozmasowanie bolącego mięśnia, niestety masaż na początku jest bardzo bolesny. Warto jednak pocierpieć chwilę, ponieważ dzięki temu zabiegowi ból szybko ustąpi.

Gorąca kąpiel i gorące okłady są również dobrym pomysłem. Ciepło poprawia krążenie krwi podobnie jak rozciąganie.

Jeżeli więc borykasz się ze skurczami warto wziąć gorący prysznic przed treningiem.

magnez

Witaminy i minerały
Kliknij i sprawdź ceny

Jak przeciwdziałać skurczom mięśni?

W problemach ze skurczami najważniejsze jest uzupełnianie makro i mikroelementów. Za skurcze mięśniowe najczęściej odpowiedzialny jest brak wapnia, magnezu, potasu i sodu. Niedobory wapnia i sodu w naszej diecie jest dość łatwo uzupełnić, niestety potas i magnez to pierwiastki, których przez złe nawyki żywieniowe często brakuje w diecie.

Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki elektrolitowej w organizmie. Duże niedobory tego pierwiastka powodują, między innymi problemy z sercem- nie można ich bagatelizować.

Warto, na sklepowej półce, zwrócić uwagę na produkty, które zawierają dużo tego cennego pierwiastka. Są to między innymi: suszone morele i figi, awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, pomidory oraz grejpfruty.

Potas można również uzupełniać biorąc odpowiednie suplementy diety.

Niedobór magnezu wpływa na wszystkie aspekty życia- od zaburzeń snu w nocy po osłabioną koncentrację w ciągu dnia. Produkty, które należy wprowadzić do diety, aby uzupełnić braki magnezu to, między innymi: orzechy, pestki dyni, czekolada (o wysokiej zawartości kakao), biała fasola, groch, ciecierzyca, soja oraz szpinak.

Skurcze mięśni nigdy nie są przyjemne, niezależnie czy “łapią” nas po wysiłku czy budzą ze słodkiego snu. Lepiej jest przeciwdziałać, wzbogacając dietę o produkty bogate w magnes i potas, niż znosić ból. Pamiętaj, trenując, zwłaszcza intensywnie, narażasz się na częstsze występowanie skurczy mięśni. Nie pozwól, aby ten szperko rozpowszechniony problem przypadł i Tobie w udziale.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.