Strava – program, sposób działania, funkcje, wymagania, wersje

Strava to mobilna aplikacja stworzona z myślą o biegaczach jak i ludziach uprawiających kolarstwo – zarówno w sensie hobbystycznym jak i zawodowym. Dzięki niej możliwe jest stałe monitorowanie swoich postępów, a w niektórych przypadkach porównanie ich z osobami trzecimi.

Strava

Aplikacja Strava, a właściwie Strava Running and Cycling GPS została opracowana przez jeden z zespołów start-upów (początkujących zespołów), w San Francisco w 2009 roku. Chociaż program powstał w USA, sam wyraz „strava” pochodzi ze Szwecji. W dosłownym rozumieniu jest to zmaganie się z czymś, sięganie po coś, staranie się i/lub dążenie do czegoś, w tym przypadku po swoje sportowe cele. Celem aplikacji, według oficjalnej wiadomości na facebookowym koncie Strava, jest odpowiednie charakteryzowanie sportowców, którzy cały czas dążą do stworzenia lepszej wersji samego siebie. Nie ma tu znaczenia czy są zawodowymi kolarzami/biegaczami i występują na`  olimpiadzie czy też ćwiczą jedynie w wolnym czasie, na przykład wraz z nadejściem weekendów.

Jak sama nazwa wskazuje, Strava w głównej mierze przeznaczona jest dla ludzi biegających i jeżdżących rowerem. Producenci postarali się, aby aplikacja była dostępna w dwóch wersjach:

  • darmowej;
  • premium.

Na szczęście, zdaniem jej użytkowników, podstawowa wersja zawiera tyle opcji, zwłaszcza tych przydatnych, że w zupełności wystarcza. Dopiero, gdy ludzie z niej korzystający to zawodowi sportowcy, decydują się na kupno innych, dodatkowych funkcji.

Sposób działania

Strava monitoruje, a do tego rejestruje cały przebieg poszczególnych treningów. Tak jak inne aplikacje, które stworzone zostały z myślą o sportowcach, można ich używać w systemie webowym jak i mobilnym. W pierwszej wersji, już po skończonym treningu (lub niewinnej aktywności fizycznej) da się go poddać go analizie i sprawdzić wszystkie związane z nim wiadomości. Nie ważne czy jest się już w domu, czy dopiero co się go ukończyło. Wersja mobilna ma sens jeśli podczas uprawiania sportu, sportowiec ma ze sobą smartfon z włączoną aplikacją i systemem GPS. To właśnie on – GPS, śledzi miejsce przebywania danej osoby i sprawdza łączny przebyty dystans wraz z tempem w jakim się go przebyło.

Sam przebyty dystans pokazuje się w oddzielnych segmentach podzielonych na odcinki. Da się je utworzyć własnoręcznie lub skorzystać z tych, które już zostały stworzone przez pozostałych użytkowników programu Strava. Ponadto dzięki tej funkcji można również rywalizować z innymi ludźmi, bez względu na to czy to znajomy czy osoby kompletnie nam nieznane, na danych odcinkach poruszania się. Aplikacje oferuje także informacje o najwyższych/najniższych punktach czy na stopniu nachylenia na konkretnej trasie.

Strava jest podobna do Endomondto i także daje możliwości ukazania swych wyników na swoim koncie na Facebooku. Można również obserwować innych ludzi, w tym zawodowych kolarzy (warunkiem jest korzystanie przez nich z programu), czy stworzenie grup, a nawet zweryfikowanie czy ktoś, również używający Stravy, minął się z osobami na trasie.

Rozpoczęcie

Strava, a raczej korzystanie z niej nie jest trudne dla tych ludzi, którzy na co dzień są zaznajomieni z aplikacjami stworzonymi specjalnie przez nową technologię.

  • Rejestrujemy się używając do tego jednej z dwóch opcji – albo swojego konta na Facebooku, albo adresu e-mail.
  • Wprowadzamy swe dane osobowe typu imię, nazwisko, płeć, a także wybieramy jedną z dwóch dyscyplin – kolarstwo lub bieganie. Na szczęście wybór da się w późniejszym czasie zmienić
  • W zasadzie to już koniec. Nowemu użytkownikowi ukazuje się główny ekran wraz z informacją zachęcającą do kupienia wersji premium. Na szczęście – dla tych, którzy sobie tego nie życzą, da się ją pominąć.

Funkcje bezpłatne

Chociaż Strava występuje w wersji płatnej i darmowej, to w systemie bezpłatnym jest dużo ciekawych i pomocnych funkcji.

Odcinki na trasy

Najbardziej docenianą funkcją w Stravie, przez użytkowników, jej dzielenie trasy na poszczególne odcinki. Każdy segment to odcinek trasy, która jest samodzielnie definiowana przez biegaczy/kolarzy. Mogą też skorzystać z fragmentu, który już został w przeszłości dodany przez innego użytkownika. Funkcja daje zarówno możliwość sprawdzania swoich postępów w przemieszczaniu się po danym odcinku, jak również porównanie nas samych z innymi ludźmi również z niej korzystającymi. Warte dodania jest, że program jest w użytkowaniu ludzi z całego świata. W związku z tym zapisane trasy nie tylko będą przydatne w najbliższych okolicach, ale również podczas treningu za granicą. Przebyty odcinek drogi jest pokazany jako mapa.

Tytuł QQM/KOM – rywalizacja

KOM i QOM to skróty powiązane z możliwościami powyższej funkcji. Ten kto najszybciej przebiegł/przejechał dany segment trasy otrzymuje tytuł króla lub królowej. Adekwatnie do skrótów KOM – King of the Mountain, QOM – Queen of the Mountain. Oczywiście dodatkowo uzyskuje się uznanie/zazdrość reszty ludzi. Możliwość zdobycia tytułu króla lub królowej w jeszcze większym stopniu motywuje użytkowników do stania się lepszym.

Use Popularity

Jest to funkcja, dzięki której trasa jest dostosowywana do tych, pokonywanych przez resztę użytkowników. Jeśli jakiś odcinek nie został dotychczas przez nikogo pokonany, redukuje ryzyko, że przyjdzie nam się poruszać po zbyt lub za mało ruchliwej trasie, albo takiej gdzie pełno jest niedogodności – np. dziur.

Strefa bezpieczeństwa

Pozwala oznaczyć w Stravie te miejsca, których nie chcemy, aby widziały osoby trzecie, szczególnie ci śledzący. Niestety ukryta trasa nie będzie jednocześnie widoczna w statystykach. Zazwyczaj są to miejsca zamieszkania lub pracy.

Kalendarz

Nie jest to zwykły kalendarz, ale kalendarz treningów. Pozwala dodatkowo ustalić ile ma wynosić przebyty czas lub ile ma on trwać w celu pobicia dotychczasowego rekordu.

API

Inaczej interfers programowania aplikacji. Jest to związek procedur jakich używa się do stworzenia danego programu. Jeśli się go upubliczni, producenci aplikacji Strava mogą wykorzystać informacje i stworzyć do nich rozszerzenia.

Reklamy

A właściwie ich brak, czyli w ówczesnych czasach jedna z ważniejszych funkcji. Podczas użytkowania bezpłatnej aplikacji, reklam nie ma, przez co nie trzeba płacić pieniędzy na pozbycie się ich, a sam program jest czytelniejszy.

Funkcje płatne

Oprócz bezpłatnych funkcji są także te płatne. Znajdują się w nich:

  • Wskaźnik kondycji i zmęczenie – ich obserwacja czyli zobaczenie jak bardzo wymagająca była przebyta trasa i ile czasu użytkownik znajdował się w danej strefie tętna.;
  • Live segment – asystent w formie głosowej podaje informacje o przewadze/stracie do króla/królowej danego fragmentu trasy.

Wymagania

Samą aplikację Strava można uzyskać wchodząc na stronę producenta (taka sama jak nazwa aplikacji). Obojętnie z jakiej wersji programu się korzysta, trzeba stale być online albo mieć aktywowany GPS. Założenie konta – przez e-mail bądź Facebook też nie może być ominięte. Do tego w celu wersji premium konieczne jest wydanie około 20 zł na miesiąc, albo kupienie rocznego pakietu – około 190zł/rok. Urządzenie, na którym korzysta się z programu musi posiadać system operacyjnego Android 4.0 lub nowsze jego wersje.

 

Zostaw odpowiedź