Test kasków narciarskich i snowboardowych

Bez kasku nie ma zabawy, a że jest nam na stoku niezbędny nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Potrzebujemy go nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i dla naszej wygody. Dobrze dopasowany doskonale chroni przed wiatrem i zimnem, tylko jak kupić najlepszy kask narciarski i snowboardowy, który posłuży nam przez wiele sezonów? Zapraszamy na test kasków narciarskich i snowboardowych, które pomogą rozjaśnić różnice między poszczególnymi modelami.

Kieruj się potrzebami

Przed zakupem kasku odpowiedz sobie na kilka pytań, które przybliżą Twoje preferencje i wymagania:

  • To twój pierwszy czy kolejny zakup (co nie pasowało Ci w poprzednim)?

Prawdopodobnie dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nartami lub snowboardem bądź trafiłeś na tak nietrafiony zakup, że potrzebujesz dodatkowych rad. Zapraszam cię do testu, w którym zwróciłem uwagę na ważne cechy kasków na stok.

  • Szukasz kasku z szybką czy oddzielnymi goglami?

Kask z szybką jest dużo praktyczniejszy, ponieważ nie wymaga kolejnego wydatku oraz dopasowania. Jeśli obawiasz się, że nie uda ci się dobrze dopasować gogli do kasku zdecyduj się na sprytne połączenie kasku z szybką.

  • Jaką kwotą pieniędzy dysponujesz?

Cena sprzętu sportowego jest bardzo zróżnicowana, ponieważ ich użytkownicy mogą być kompletnymi amatorami bądź zaawansowanymi użytkownikami stoku. Podejrzewam, że należysz do pierwszej grupy i potrzebujesz czegoś wygodnego i w przystępnej cenie. Sprawdź przedział cenowy kasków w granicach 150-200 zł – w takich granicach będziesz w stanie odnaleźć proste, ale solidne kaski.

Na co zwrócić uwagę

Kaski narciarskie i snowboardowe wydają się prostym wyborem, ale interesując się tematem zaczynamy powątpiewać w nasze zdolności. Poszczególne modele różnią się wieloma cechami, m.in.:

  • Budową
  • Materiałem
  • Rozmiarem
  • Dodatkowymi ułatwieniami, za które będziesz musiał dopłacić

Dobór kasku narciarskiego powinien przebiegać w kilku etapach. Najważniejsze jest zdjęcie miary z obwodu głowy ponad linią brwi, bo to tam powinien trzymać się nasz kask. Kolejny aspekt to stabilność w połączeniu z wygodą. Co z tego, że kask będzie ścisłe przylegał do głowy, jeśli zapięcia nas uwierają, a materiał boleśnie uciska. Każdy z nas ma inną budowę głowy i jeśli producent nie zadbał o dobre wypełnienie „hełmu” miękką i elastyczną warstwą materiału, np. pianki, to nie mamy co liczyć na beztroskie wspomnienia z urlopu. Co jeszcze podpowie nam, że dany model spełni nasze oczekiwania, m.in. zapewni bezpieczeństwo? To oczywiście atesty i certyfikaty, co jest szczególnie ważne w przypadku kasku dla dziecka. W wyborze kasku mimo wszystko nie przeceniaj jego wyglądu nad funkcjonalność. Im lepiej dobrany rozmiar, lekka waga i możliwość dopasowania do głowy, tym przyjemniejsze jego użytkowanie.

kaski na snowboard blizzard mega

Kask Blizzard Mega
Kliknij i sprawdź ceny!

Test kasku narciarskiego

Wybrany przeze mnie kask to prosty model unisex o matowym wykończeniu Blizzard Mega dostępny w rozmiarach 52-62. W zależności od wybranego obwodu waży od 500-530 g, co pozwala na odczuwanie lekkości podczas jazdy. O solidności jego wykonania poświadcza technologia ABS producenta. Kask daje się łatwo dopasować do głowy dzięki regulacji z 4-ema cm zapasu. Elastyczne paski zostały umieszczone także z tyłu kasku, dzięki czemu jeszcze pewniej przylega do głowy. Wybierając konkretny typ kierowałem się poszukiwanymi przeze mnie udogodnieniami w przystępnej cenie. Kask posiada 12 otworów wentylacyjnych, które przepuszczają powietrze w strategicznych punktach na głowie. Przed wyziębieniem chroni nas wewnętrzna wyściółka, która jest miękka, oddychająca i wykonana z antyalergicznych materiałów gwarantujących wysoki komfort podczas jazdy. Zapięcia nie ocierają i nie drażnią skóry, a nauszniki można łatwo odpiąć dopasowując kask na cieplejsze dni. Niepełne kaski z odpinanymi uszami będą odpowiednie także dla tych, którzy chcą dobrze słyszeć porady instruktora (zabudowane modele mogą utrudniać porozumiewanie). Niektórzy producenci idą na kompromis i montują w uszach przewiewną siateczkę nie rezygnując z dobrego zabezpieczenia boku głowy, co jest niezwykle ważne przy upadku. Do wybranego przeze mnie kasku można łatwo podpiąć gogle, które musimy zakupić oddzielnie i dopasować według własnego uznania. Warto pomyśleć o tym zawczasu, gdy decydujemy się na zakup ochraniacza na głowę. Problem polega na tym, że niektóre gogle odstają od kasku i nie przylegają dokładnie, pojawiają się więc szpary, przez które wpada zimne powietrze, wiatr i śnieg. Jeśli już masz gogle, wyrusz na poszukiwanie kasku zabierając je ze sobą. Jeśli jeszcze ich nie posiadasz, warto kupić gogle razem z kaskiem, wtedy będą idealnie dobrane i na pewno będą pasować. Możesz też kupić kask z szybką, co według mnie wydaje się być najbardziej praktycznym wyborem, ale też sporo droższym niż wersja podstawowa. Jedyne minusy jakie zauważyłem w moim modelu to brak daszku chroniącego przed słońcem oraz elementów odblaskowych, które zwiększałyby widoczność na stoku. Do kompletu dostajemy nawet pokrowiec, dzięki czemu podróż na stok będzie jeszcze przyjemniejsza.

Podsumowanie

Wybrany przeze mnie model to przykład co prawda mało efektownego, ale prostego i zupełnie wystarczającego amatorom kasku. Z pewnością jest to opcja lepsza niż wypożyczenie używanego, który może nosić niewidoczne gołym okiem uszkodzenia zmniejszające jego skuteczność ochrony podczas upadku. Korzystanie z takich rozwiązań jest chyba najgorszą możliwością a zyskane bezpieczeństwo niestety tylko pozorne. Jeśli najważniejsze jest dla ciebie bezpieczeństwo, to inwestuj w kask z pełną osłoną, który chroni głowę oraz uszy, dlatego zapewnia stosunkowo najwyższe bezpieczeństwo w razie upadku. Jest polecany wyczynowcom i profesjonalistom, którzy nie boją się prędkości i sami wyznaczają sobie trasy. Do takich modeli możesz dokupić pasujące szczęki czyli przednią osłonę na twarz, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie twarzy. Nie można także pominąć materiału, który tak naprawdę decyduje o skutecznej ochronie głowy. Zewnętrzna część kasku musi być twarda, aby była odporna na uderzenia. Najczęściej wykonana jest z materiałów termoplastycznych, włókien szklanych lub węglowych bądź z połączenia kilku warstw materiałów np. z karbonu, szkłolaminatu, polikarbonu itd. Taka kombinacja dobrze pochłania drgania i rozkłada siłę uderzenia. Część wewnętrzna czyli wyściółka styka się z naszą głową, dlatego spełnia kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim musi pochłaniać pot i odprowadzać wilgoć, ale nie tylko. W momencie wstrząsu pochłania część drgań, dlatego materiał powinien być wygodny, miękki, przewiewny, ale także trwały. Taki kask z powodzeniem zastępuje nam czapkę, chyba że na dworze panuje prawdziwy mróz. Mam nadzieję, że ten test kasków narciarskich i snowboardowych podpowie wam jak wybrać idealny produkt odpowiadający waszym potrzebom.

Zostaw odpowiedź