Top 5 najlepsze liczniki rowerowe do 100zł- ranking
Jeżeli spędzasz sporo czasu jeżdżąc na rowerze, zakup licznika rowerowego wydaje się obowiązkowy. To przydatny dodatek, który dostarczy nam wielu informacji na temat naszych treningów. Przejechany dystans, czas spędzony na przejażdżce, średnia prędkość z jaką jechaliśmy i wiele innych cennych informacji może dostarczyć nam to niewielkie urządzenie montowane na kierownicy. Oczywiście, jak w przypadku każdego dodatkowego ekwipunku ceny liczników rowerowych są różne. Im droższy licznik, tym więcej możliwości. Dziś chcemy przedstawić wam top 5 najlepszych liczników rowerowych do 100zł. Miłej lektury!
Słowem wstępu
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli liczników rowerowych. Możemy kupić tanie liczniki z czarno-białym wyświetlaczem pokazujące podstawowe opcje, jak i te bardziej skomplikowane modele liczników, które są wyposażone w pamięć wbudowaną, kalkulator służący do obliczania ilości spalanych przez nas kalorii, możliwość transmitowania danych do komputera oraz zaawansowaną analizą treningu.
W cenie około 100 złotych, możemy znaleźć wiele naprawdę dobrych liczników rowerowych. Mają one zazwyczaj czarno-białe wyświetlacze, które umożliwiają użytkownikowi odczytanie wyświetlanych danych nawet w ostrym słońcu. Zwykle te liczniki rowerowe są wyposażone w takie opcje jak:
- pokazywanie prędkości jazdy;
- wyświetlanie aktualnej godziny;
- wyświetlanie przebytego dystansu;
- wyświetlanie kilku parametrów jednocześnie.
Nie możemy liczyć tu na zaawansowane statystyki czy na przeglądanie danych sprzed kilku tygodni. Jeżeli chcesz wiec widzieć w jaki sposób zmieniają się Twoje osiągi, musisz poświęcić chwilę na zapisanie danych tuż po zakończonym treningu. Dla wielu osób to spory minus, lecz spójrz na jasną stronę- nawet jeżeli licznik rowerowy zniszczy się lub popsuje, swoje dane statystyczne masz zapisane i ich nie utracisz!
Proste, wręcz skąpe menu tanich liczników rowerowych również można rozpatrywać dwojako. Z jednej strony świadczy ono o niewielkich możliwościach urządzenia, niewielu opcjach. Jednak naszym zdaniem to też niezaprzeczalny plus tanich liczników! Pokazywanie ograniczonej ilości opcji sprawia, że nie użytkownik nie musi marnować czasu na wertowanie menu w poszukiwaniu potrzebnej mu w danej chwili opcji, może za to skupić się na jeździe bez dodatkowych, niepotrzebnych bodźców. Ponadto brak wielu, dodatkowych, niepotrzebnych opcji wpływa tez na żywotność baterii!
Sigma Baseline 1200
Nasze zestawienie niskobudżetowych liczników otwiera model Sigma Baseline 1200, który cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami wielu użytkowników. Urządzenie wyposażone zostało w dwanaście podstawowych funkcji takich jak prędkość, czas jazdy, przebyty dystans i tak dalej. W tej półce cenowej jest to więcej niż wystarczające. Ten model licznika rowerowego jest w pełni bezprzewodowy. Niezaprzeczalnym atutem modelu Baseline 1200 jest jego duży, wodoodporny wyświetlacz. Niestety urządzenie nie jest doskonałe. Jego największym, a zarazem jedynym minusem pozostaje fakt, że użytkownik jest niejako zmuszony do manualnego (ręcznego) przełączania funkcji interesujących użytkownika w danej chwili. Podczas jazdy jest to niezbyt komfortowe rozwiązanie, a zatrzymywanie się, przerywanie treningu w celu zmiany opcji jest więcej niż bezsensowne.
Sunding SD-548C
To bezprzewodowy licznik rowerowy, który posiada czternaście praktycznych funkcji. Łączność pomiędzy komputerem a sensorem wymaga 2 oddzielnych źródeł zasilania. Jednak eliminacja wszelkich kabli łączących, po pierwsze znacznie poprawia komfort użytkowania, a po drugie zmniejsza awaryjność tego licznika. Uchwyt, będący w komplecie z urządzeniem pozwala na możnaż licznika bezpośrednio na kierownicy, w dogodnym dla nas miejscu. Wyświetlacz Sunding SD-548C jest w pełni czytelny nawet w rażącym słońcu. Ponadto jest też odporny na warunki atmosferyczne, kurz i pył. Ten model licznika rowerowego został wyposażony również w automatyczny system oszczędzania baterii. Urządzenie samoczynnie przechodzi w tryb uśpienia gdy nie docierają do niego żadne impulsy z sensora.
Wszystkie wyświetlane funkcje licznika rowerowego Sunding wraz ze skrótami:
- aktualna prędkość (SPD);
- przebieg całkowity, inaczej drogomierz (ODO);
- dystans (DST);
- prędkość maksymalna (MXS);
- prędkość średnia (AVS);
- czas jazdy (TM);
- zegarek w formacie 12- lub 24 godzinnym (CLK);
- Ustawienia jednostek prędkości- do wyboru km/h lub m/h;
- Funkcja Freez Frame Memory;
- Wskaźnik poziomu zużycia baterii;
- Ustawienia opon;
- Auto on/off.
Sigma Bc 16.12
Sigma Bc 16.12 to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych liczników rowerowych dostępnych na rynku. Swoją pozycję zawdzięcza doskonałemu połączeniu funkcjonalności i niskiej ceny. Montaż tego urządzenia jest dziecinnie prosty i zajmuje nie więcej niż dwie minuty. Licznik rowerowy Sigma Bc 16.12 został wyposażony w trzyrzędowy wyświetlacz umożliwiający korzystanie ze wszystkich standardowych funkcji. Oczywiście to urządzenie dostarczy również wszystkich niezbędnych informacji o jeździe! Tak więc, na wyświetlaczu możemy zobaczyć:
- zegar;
- stoper;
- monitor aktywności;
- aktualną prędkość;
- średnią prędkość;
- maksymalną prędkość;
- przebyty dystans.
Kross KRC 312W
Zaawansowany licznik bezprzewodowy Kross KRC 312 W został wyposażony w dwanaście funkcji. Posiada między innymi możliwość zapamiętywania ustawień 2-iego koła. Ta funkcja jest niezwykle przydatna w szczególności dla osób które często wymieniają opony z różnymi szerokościami. Ten model licznika rowerowego wyposażony jest również w pomiar dystansu całkowitego dla 2 rowerów. Dzięki czytelnemu, podświetlanemu ekranowi użytkownik może w wygodny sposób korzystać w ciągu dnia jak i w środku nocy. Licznik bezprzewodowy Kross KRC 312W wyświetla informacje o:
- prędkości aktualnej;
- prędkości maksymalnej;
- prędkości średniej;
- czasie jazdy;
- ogólnym dystans wycieczki;
- dystansie całkowity dla dwóch rowerów- dystans całkowity rower 1oraz dystans całkowity rower 2;
- zestawienie prędkości aktualnej z prędkością średnią;
- ilości spalonych kalorii.
Ten model ma też kilka przydatnych funkcji, które nieczęsto spotka się w licznikach rowerowych z niższej półki cenowej. Taka opcją jest wspomniana już pamięć ustawień dla drugiego koła. Ponadto podświetlenie, tryb zegara w formacie 12 lub 24 godzinnym są już bardziej standardowe jednak nadal bardzo przydatne. Możliwość montażu na mostku, wsporniku, który pasuje do każdej kierownicy pozwoli uniknąć wielu problemów. Kross KRC 312W jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych co niewątpliwie jest miłym smaczkiem dla rowerzystów- estetów. Dostępne kolory to: czarny, czarno-szary oraz czarno-różowy.
METEOR C015
Licznik bezprzewodowy Meteor C015 o niewielkich wymiarach (jedynie 5 x 5 x 2,5 cm) jest w pełni wodoodporny. To ucieszy kolarzy lubiących jazdę w trudnych warunkach. Nie straszne mu błoto, kurz, deszcz ani pył. Ten model został wyposażony w jedenaście przydatnych funkcji, takich jak:
- pomiar prędkości aktualnej, średniej oraz maksymalnej;
- wyświetlanie czasu (godzin, minut i sekund);
- zegar w formacie 12 oraz 24 godzinnym;
- pomiar tendencji prędkości;
- pomiar czasu aktualnej wycieczki;
- całkowity przebieg trasy.
Trzy kolorowe osłonki dołączone do zestawu wpływają na atrakcyjny wygląd licznika rowerowego Meteor C015, natomiast brak przewodów znacznie ułatwia użytkownikowi zamontowanie oraz demontaż tego urządzenia.
Podsumowanie
Wybór licznika rowerowego nie jest wcale prosty. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z kolarstwem i jeździsz raczej sporadycznie- nie musisz inwestować kilkuset złotych w licznik rowerowy. Może z czasem droższe urządzenie okaże się bardziej przydatne, jednak na początku wcale nie jest niezbędne. Zakup modelu do 100 złotych nie jest wcale dużym wydatkiem, jednak pozwoli Ci na bardziej wnikliwe śledzenie swoich postępów. Nic tak nie motywuje do dalszego działania jak namacalne efekty (poparte statystykami!). Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedni dla siebie model pośród tych przedstawionych w naszym zestawieniu. O zobaczenia na trasie!