Jaką trampolinę do ogrodu wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na trampolinę w swoim ogrodzie. Czemu? Powodów jest wiele. Jest to zarówno świetna zabawa dla osób w każdym wieku, jak i sposób na odstresowanie się. Ale nie tylko tyle – trampolinę z powodzeniem wykorzystywać możemy jako przyrząd do ćwiczeń. Dzięki skokom na trampolinie pracują praktycznie wszystkie mięśnie ciała co jak najbardziej wpływa na wzmacnianie ich. Co więcej dzięki ruchowi na świeżym powietrzu można świetnie dotlenić organizm a dobra zabawa z pewnością poprawi samopoczucie oraz będzie powodem do wielu uśmiechów.

Jeśli już zdecydujemy się na kupno trampoliny do naszego ogrodu, pozostaje wybór odpowiedniego sprzętu, a jest ich trochę na rynku. Zatem na co warto zwrócić uwagę? Jaka trampolina będzie najlepsza a przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników, zwłaszcza tych najmłodszych? Wystarczy przyjrzeć się kilku kryteriom.

Siatka – wewnętrzna czy zewnętrzna?

Ważne, żeby trampolina posiadała siatkę zabezpieczająca, szczególnie gdy korzystać mają z niej młodsze dzieci. Jednak na rynku występują trampoliny posiadające siatkę na zewnątrz, oraz takie gdzie siatka umiejscowiona jest wewnątrz. Obie z nich stanowią równie dobrą ochronę przed wypadnięciem podczas użytkowania oraz zapobiegają niebezpiecznym wypadkom, które mogłyby mieć miejsce bez jej udziału.

Istnieje jednak różnica między nimi – trampoliny z siatką zewnętrzną (zamontowaną wzdłuż zewnętrznej krawędzi) sprawiają, że zabawa jest bezpieczniejsza i z trampoliny nie da się wypaść, co mogłoby spowodować kontuzję. Dają również nieco więcej miejsca do skakania.

Trampoliny z siatką na zewnątrz mają jeszcze jedną pozytywną cechę dodatkowo, otóż oddzielają użytkowników od stelażu trampoliny, w który można uderzyć podczas skakania, stanowią również ochronę przed dostawaniem się stóp między sprężyny.

Istnieją również trampoliny, które siatki nie posiadają, sprawiają one, że swoboda jest znacznie większa, można na nią dowolnie wskakiwać i zeskakiwać. Daje to użytkownikowi dostęp do wielu ciekawych możliwości, ale jest nieodpowiednie dla dzieci oraz niewprawionych osób dorosłych. Może powodować wiele kontuzji podczas złego lądowania a bez siatki bardzo łatwo jest wypaść.

Obciążenie

Jest to jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Obciążenie – czyli maksymalna, łączna waga osób, które jednocześnie mogą korzystać z urządzenia. W przypadku przekroczenia tego limitu może dość do wielu nieprzyjemnych następstw, jak złamanie stelażu, zarwanie sprężyn, a tym samym może dojść do zranienia użytkowników.

Warto przemyśleć zatem kto będzie korzystał z trampoliny – czy będzie to samo dziecko, czy dziecko wraz z rodzicem lub para dorosłych. Zależnie od odpowiedzi istnieją trampoliny o udźwigu 100-150kg a liczba ta zależy od materiału z jakiego wykonana jest konstrukcja. Zazwyczaj warto pomyśleć o nieco większym limicie dopuszczalnego obciążenia, bo nigdy nie wiadomo czy ktoś dodatkowy nie skusi się na taką rozrywkę.

Średnica

Wymiary trampoliny należy dostosować do dwóch najważniejszych czynników – przestrzeni jaką posiadamy w naszym ogrodzie oraz tego jaka liczba osób będzie korzystała z trampoliny. Jak wiadomo, im większa będzie średnica, tym większy komfort i swoboda ruchu dla skaczących. Jednak ważne, żeby nie przesadzić i znaleźć dobre, odpowiednio dopasowane miejsce dla trampoliny, inaczej przenoszenie jej może zaszkodzić konstrukcji.

Budżet

Za niską cenę niestety nie kupimy niczego co będzie dosyć trwałe, żeby przetrwać więcej niż dwa sezony. Części zużywają się szybko a o zamienniki jest trudno lub są niedostępne. Dlatego od razu warto zainwestować w markowy produkt lepszej jakości, będzie o wiele trwalszy, ale również przez lepszą jakość materiału – bezpieczniejszy.

Konstrukcja trampoliny

Podczas kupowania trampoliny, należy przyjrzeć się jej poszczególnym częściom, by mieć pewność, że produkt jaki upatrzyliśmy spełni nasze oczekiwania.

Podstawa – konstrukcja trampoliny musi być solidna i gwarantować dużą stabilność. Najważniejszym elementem podstawy są nogi, na nie należy zwrócić szczególną uwagę (aby nie były nierówne lub przekrzywione).

Stelaż – ważna jest grubość profili, im grubsze, tym lepiej. Jeśli będą zbyt cienkie, mogą z czasem wygiąć się a nawet złamać. Ramiona stelażu powinny być obite specjalną pianką zabezpieczającą, aby uchronić od bolesnych uderzeń.

Sprężyny – muszą być masywne i solidne, a także pewnie się zaczepiać (aby przypadkiem nie odpięły się w trakcie użytkowania). Istotne są również osłony sprężyn, które powinny być wykonane z wodoodpornego materiału i odporne na uszkodzenia. Są one szczególnie ważne, gdy trampolina posiada siatkę zewnętrzną – stopy nie dostaną się między sprężyny.

Mata do skakania – ma być elastyczna i jak najbardziej wytrzymała. Musi być także obszyta mocną taśmą, która utrzymuje sprężyny. Im więcej szwów, tym trwalsza jest mata.

Siatka – warto zwrócić uwagę czy jest solidna i dobrze szyta , oraz czy dobrze łączy się ze stelażem. Siatka powinna też być odpowiednio wysoka, zależnie od średnicy trampoliny (ok. 180 cm dla trampoliny o średnicy 244 cm).

Drabinka – znacznie ułatwia wchodzenie i schodzenie z trampoliny, szczególnie dla najmłodszych użytkowników, a jej koszt jest stosunkowo niewielki.

f-berg-trampolina-ogrodowa-z-siatka-zabezpieczajaca-elite-430cm-zielona

Trampoliny ogrodowe
Kliknij i sprawdź ceny!

Wady i zalety

Jak wiadomo taka rozrywka ma w sobie wiele pożytecznego, ale co dokładnie nam daje? Trampolina świetnie wpływa na kondycję oraz usprawnia ogólną koordynację ruchową. Skakanie wymaga sporej dozy energii, tak więc sprzyja to również utracie zbędnych kilogramów. Ponieważ wiele mięśni zaangażowanych jest w skoki, wzmacniają się i uelastyczniają. Co więcej taka zabawa nie obciąża stawów, jest naprawdę lekka i przyjemna.

Są jednak sytuacje, w których korzystanie z trampoliny jest niewskazane i warto się z nimi zapoznać. Z zabawy tej nie powinny korzystać osoby, które mają problemy z kręgosłupem, kręgami szyjnymi i kośćmi. To samo dotyczy osób, które mają dużą wadę wzroku lub cierpią na zaburzenia ruchu czy koordynacji ruchowej – dla nich korzystanie z trampoliny mogłoby okazać się zwyczajnie niebezpieczne.

Zostaw odpowiedź