Trening siłowy – jak go poprawnie wykonywać

Kiedy siłownia zyskuje na popularności my szukamy co raz to nowszych form aktywności, również na niej, a zwłaszcza w okresie zimowym. Jednym z najbardziej znanych treningów jest trening siłowy, jednak wiele osób go unika obawiając się zbyt dużego przyrostu tkanki mięśniowej. Czy są powody do obaw? Niekoniecznie, trening siłowy przede wszystkim ma wzmocnić nasze mięśnie, a dopiero w drugiej kolejności sprawić, że urosną. Wzrost mięśni jest procesem długotrwałym i stosunkowo ciężkim bez odpowiedniego stylu życia oprócz odpowiednich treningów. Zatem trening siłowy jest dobry niemal dla każdego, jeżeli przestrzega się kilku podstawowych zasad, o których dowiesz się czytając dalej.

Czym jest trening siłowy

Trening siłowy zaliczany jest do treningów beztlenowych, gdzie mięśnie muszą wykonać dużą pracę, a jednocześnie dzięki niej zostają wzmocnione. Wzrasta ich wytrzymałość i możliwości, dopiero po dłuższym okresie treningu mięśnie zaczynają rosnąć, jeżeli tylko zachowamy odpowiednie przyzwyczajenia jak zdrowa dieta i tym podobne. Co więcej dzięki takiemu treningowi nie tylko mięśnie robią się wytrzymalsze, ale również ścięgna oraz stawy zwiększają swoją wytrzymałość i możliwości!

Ciekawe! Trening siłowy a odchudzanie

Trening siłowy nie musi powodować znacznego wzrostu tkanki a zatem i masy. Jest jednym ze sposobów na zrzucenie tłuszczyku przy jednoczesnym wzmocnieniu naszego ciała!

Kto powinien robić trening siłowy

Wbrew wielu pozorom właściwie każdy, kto jest zdrowy może podjąć się treningu siłowego! Jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań jak choroby serca, niewydolność oddechowa lub kontuzje to możemy śmiało zacząć trenować siłowo. Tak naprawdę niezależnie od wieku, ponieważ wzmocnienie mięśni, ścięgien oraz stawów jest niezbędne zawsze – dzięki takiemu zabiegowi przedłużamy naszą młodość, siłę oraz witalność. Zaczynać taki trening można również w każdym wieku! Niezależnie kiedy się zacznie, jeżeli będzie się poprawnie wykonywać ćwiczenia będzie to dobrym sposobem na wzmocnienie siebie i swoich możliwości!

Podstawowe zasady treningu siłowego

Aby trening był udany i nie powodował kontuzji istotne jest aby przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Poniżej została umieszczona lista najważniejszych rzeczy o których należy pamiętać podczas treningu, aby był on dla nas bezpieczny i zdrowy. W przeciwnym wypadku nie przestrzegając zasad poprawnego treningu można spowodować uszkodzenie mięśni, ścięgien lub co gorsza stawów do stopnia nieodwracalnego, dlatego też zapoznaj się dokładnie z czym wiąże się odpowiedzialny i bezpieczny trening! Jeżeli pomimo tych informacji nie będziesz pewien jak ćwiczyć warto zwrócić się do trenera personalnego, który poprowadzi nas przez pierwsze treningi a nawet podpowie jak skonstruować odpowiednią dietę!

Rozgrzewka

Chociaż może brzmieć to śmiesznie i jak mądrości ze szkoły, to rozgrzewka jest niezwykle ważnym elementem ćwiczenia. Delikatne rozgrzanie mięśni powoduje znaczne zmniejszenie możliwości wystąpienia kontuzji nawet przy ciężkim treningu. Najważniejsze jest aby rozgrzać partie ciała, które będą najbardziej obciążane i delikatnie rozruszać te, które będą miały mniejszy wysiłek. Taką rozgrzewkę możesz zrobić w strefie specjalnie do tego przeznaczonej, truchtając na siłownię lub na bieżni, gdzie jednocześnie rozruszasz każdą partię mięśni. Nie wstydź się rozgrzewać, ponieważ jeżeli robisz rozgrzewkę to jesteś odpowiedzialnym i rozsądnym człowiekiem!

Spokey Pas do podnoszenia ciężarów

Kliknij i sprawdź ceny!

Odpowiedni dobór ciężarów

Nie rzucaj się z motyką na słońce! Tak powinno brzmieć Twoje motto, przy pierwszych treningach istotne jest powolne zwiększanie treningu, tak aby nie nadwyrężyć a co gorsza nie naderwać mięśni i ścięgien. Nie wstydź się brać mniejszych ciężarów, to klucz do tego aby za klika miesięcy wziąć kilka razy większe. Przy ćwiczeniach na biceps czy triceps nie podnoś 10 kg, spróbuj za pierwszym razem wykonać poprawnie serię ćwiczeń mniejszym ciężarem. Najczęściej popełnianym tu błędem jest sięganie po duże ciężary bez odpowiednio silnych mięśni przez co wykonuje się je niepoprawnie! Taka sytuacja prowadzi do poważnego uszkodzenia mięśni i tkanek w organizmie! Nie wspominając o dziwnych spojrzeniach osób, które wiedzą jak ćwiczyć.

Uważaj! Kontuzje przy treningu siłowym

Pamiętaj aby mądrze dobierać ciężary przy zaawansowanym treningu, gdyż zbytnie przeciążenie może spowodować trwały uraz, który nie pozwoli nam w przyszłości na treningi.

Odpowiednia postawa przy treningu

To kolejny klucz do zdrowego treningu, który nie spowoduje uszkodzeń, nadwyrężeń i przeciążeń. Zanim zaczniesz wykonywać dane ćwiczenie sprawdź jak wygląda poprawna pozycja do niego. Przykładem posłuży nam zginanie do siebie przedramienia przy ćwiczeniu mięśni bicepsa. W tym ćwiczeniu istotna jest postawa prosta i dobrze oparta na nogach. Ciało powinno być względnie nie ruchome, jedyną częścią ruchomą jest zgięcie przedramienia do siebie co powoduje skurcz mięśnia bicepsa. Tak wykonywane ćwiczenie zapewni odpowiedni wysiłek mięśniom i pozwoli na zwiększenie siły, a z czasem w konsekwencji też masy. Błędem jest używanie siły całego barku i ramienia, który przypomina ruch zarzucania. W ten sposób można doprowadzić do kontuzji nie tylko bicepsa ale również barku i stawów!

Czas na regenerację

Nie zapomnij o tym, że mięśnie są w sumie delikatnymi tkankami. Zwłaszcza ścięgna i stawy, dlatego też potrzebny jest im czas na regenerację. Idealnym sposobem jest ustawienie treningu siłowego tak, aby mięśnie miały czas na odpoczynek. W tym przypadku są dwie szkoły:

1. Ćwicz codziennie inne partie mięśni – dzięki temu kiedy jednego dnia będziesz ćwiczyć i obciążać jedną partię, ta właśnie partia mięśni w pozostałe dni będzie odpoczywać i się regenerować! Dobrze jest i tak zrobić co najmniej dzień wolnego dla wszystkich mięśni i całościowej regeneracji.

2. Ćwicz co drugi dzień, a pod koniec zrób dwa dni wolnego – taki rozkład będzie powodował szybszy wzrost siły, a nie masy. Będzie lepszą formą do spalania tkanki tłuszczowej, a jednocześnie będzie to delikatniejszy i łatwiejszy sposób na wdrożenie się w ćwiczenia na masę!

Trening siłowy a dieta – większe zapotrzebowanie na białko

Pamiętaj, że za każdym dobrym treningiem idzie dobra dieta. W przypadku tak wysiłkowych treningów jak treningi na masę lub też inaczej treningi siłowe konieczne jest uzupełnienie białek, dzięki którym wspomożemy działanie anty kataboliczne i anaboliczne w naszych mięśniach. Dzięki białku mięśnie będą się szybciej regenerować i znacznie szybciej wzmacniać. Co ciekawe, nie przyspiesza to tycia, a wręcz przeciwnie sprzyja szybszej utracie tkanki tłuszczowej co jest równie ważne dla osób trenujących na siłę! Dobrym sposobem będzie włączenie do swojej diety specjalistycznych odżywek dla sportowców, które pomogą wzmacniać efekty ćwiczeń!

 

Zostaw odpowiedź