Jak wybrać dobre halówki?

Zakup dobrych halówek piłkarskich to nie lada wyzwanie! Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym te obuwie cieszy się szczególną popularnością. Sezon gry na murawie dobiegł końca, a więc piłkarze odstawiają w kąt swoje korki i przerzucają się na halówki oraz torfówki, które lepiej sprawdzają się na hali sportowej czy sztucznej nawierzchni. Dziś omówimy zakup dobrych halówek– jakie kupić, na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj nasz artykuł a na pewno dokonasz dobrego wyboru!

Ceny a budżet

Przede wszystkim- na halówkach naprawdę nie warto oszczędzać. Oczywiście jeżeli masz zamiar używać ich „profesjonalnie”. Jeżeli jesteś uczniem i będą to twoje buty „na zmianę” może nie czytać dalej tego artykułu.

W porównaniu do korków, halówki są zdecydowanie tańsze. Najwyższa półka cenowa zaczyna się od około 300 złotych.

Twoim pierwszym ważnym zadaniem przed wyprawą do sklepu jest ustalenie budżetu. Jeśli wiesz już ile możesz (chcesz, jesteś w stanie) przeznaczyć na zakup obuwia na halę jesteśmy krok bliżej celu. Z pomocą tego artykułu spróbujemy wytypować dobre modele pozostające w Twoim zasięgu. Osoby grające na co dzień w klubach, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich, mogą zazwyczaj liczyć na dofinansowanie zakupu. Wysokość dotacji zależy od wielu czynników, na przykład: od finansów klubu czy też jego statusu (pozycja w tabeli, liga, prestiż).

Dopasowanie to podstawa

W całej układance związanej z wyborem dobrych halówek bez wątpienia najistotniejszym elementem jest odpowiednie dopasowanie. W przeciwieństwie do korków, halówki powinny być dobrane praktycznie „na styk”. Ponadto powinny posiadać technologie zapewniające stabilizację tak stawu skokowego, jak również całego śródstopia. To pozwoli uchronić się przed niechcianymi kontuzjami i urazami. Gra na hali jest sportem kontaktowym oraz niezwykle intensywnym, stąd o uraz, niestety nietrudno.

Wkładka

Warto wspomnieć jak ważną rolę pełni wkładka do butów! Dzięki odpowiedniej wkładce stopa zawodnika pozostaje w jednej pozycji, specjalny kołnierz razem ze wzmacnianą piętą stabilizują stopę gracza. Pamiętaj, dobra wkładka nie tylko zwiększy komfort gry, ale również (a może przede wszystkim) poprawi Twoje bezpieczeństwo.

Szpic i cholewa

Według wielu piłkarzy, to właśnie są dwa najważniejsze elementy obuwia na halę sportową. Wielu zawodników decyduje się na „szmaciane halówki” przypominające swoim wyglądem buty ze szkoły podstawowej. Nie bez powodu! Takie halówki są lżejsze od swoich sióstr wykonanych ze skóry czy też tworzyw syntetycznych. Zapewniają też bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co przekłada się na mniejsza potliwość stopy, a to z kolei sprawia, że stopa w bucie się nie ślizga.  Ich profilowanie natomiast sprawia, że piłka trzyma się bliżej stopy. Są tez dość elastyczne co zapewnia większą swobodę ruchu.

Warto zauważyć, że piłka halowa jest cięższa oraz mniejsza niż klasyczna piłka futbolowa. Dlatego też tak ważny jest szpic buta halowego i to, żeby posiadał nakładkę. Nakładka, czy tez wstawka, znacznie pomogą piłkarzowi bardziej zachowawczo kopać piłkę „z czuba”. Wspomaga również nadanie odpowiedniej mocy.

Żywotność i podeszwa

Podeszwa odgrywa niebagatelną rolę, wpływając znacząco zarówno na przyczepność, jak też amortyzację. Dobre halówki powinny posiadać zaawansowane technologie odpowiadające za wyżej wymienione właściwości. Odpowiednio dobrane buty halowe nie tylko wpłyną znacznie na zwrotność oraz dynamikę w czasie gry, ale również pomogą uchronić zawodnika przed bolesnymi kontuzjami stawów. Nie bez znaczenia jest również żywotność samego buta. Generalnie obuwie wykonane ze skóry jest zdecydowanie trwalsze niż to „szmaciane”. Jeśli chodzi o podeszwę, to ważne jest z jakiego materiału została wykonana oraz… wzorek.  Jako materiał najlepiej spisuje się guma, ponieważ trudniej i dłużej ściera się oraz gwarantuje dobra przyczepność (to również funkcja wzoru na podeszwie).

Wygląd

„O gustach się nie dyskutuje” jak mówi przysłowie. Ten faktor wpływający na wybór jest najbardziej indywidualną sprawą spośród dziś wymienionych. Zapewne wygląd halówek jest niezwykle ważny dla wielu osób, jednak warto pamiętać, że nie wpłynie on znacząco na nasza grę. Nie pomoże i nie przeszkodzi. Lepiej jest więc zwrócić uwagę na materiał wykonania, cholewę, szpic, podeszwę niż na wygląd. Chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by buty halowe były funkcjonalne i piękne.

halówki

Największy wybór halówek!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Przykładowe modele

Nike MagistaX Proximo II IC to buty halowe, które posiadają wszystko to co powinny, a nawet i więcej! Świetnie wyprofilowana cholewka z  trójwymiarową teksturą gwarantuje niezwykłą precyzję. Zaś system amortyzacji nazwany Lunarlon wraz z dwoma warstwami pianki gwarantuje doskonałą sprężystość oraz niezrównaną dynamikę podczas stawiania kroków.

Joma Top Flex to halówki, cenione przez wielu profesjonalnych halowców. Nic w tym dziwnego! Świetna solidna konstrukcja buta zapewnia naturalne ułożenie stopy oraz wsparcie podczas gry. Wzmocniony szpic wspierający gracza w czasie gry. Zaawansowane technologie wykorzystane w tych halówkach gwarantują zawodnikom wysoki komfort gry, bezpieczeństwo, świetną przyczepność oraz naprawdę niezłą żywotnością. Wystarczy zwrócić uwagę na rewelacyjnie dopracowane elementy składowe tego modelu halówek aby się w nich zakochać.

Nike HypervenomX Proximo II IC to rewelacyjne halówki z cholewką z kołnierzem Dynamic Fit, który utrzymuje stopę zawodnika na właściwym miejscu. Linki Flywire to stylowe buty stabilizujące stopę, a dzięki Technologii NikeSkin gwarantują idealne dopasowanie oraz  idealny kontakt z piłką. Całość perfekcji dopełnia podeszwa środkowa wykonana z pianki Phylon oraz doskonale wyprofilowana wkładka zapewniająca niezwykłą lekkość, amortyzację oraz wsparcie stopy.

Adidas X 16.3 Indoor Shoes to obuwie halowe, które wyposażone zostało w podeszwę zewnętrzną Chaos. Gwarantuje ona niezrównaną prędkość w czasie gry na hali. Kompresyjna cholewka techfit, zapewniającą zawodnikom dokładne, natychmiastowe dopasowanie do stopy gracza. Bardzo  istotny w tym modelu jest fakt, że stopy nie pocą się!

Jeśli nosisz się z zamiarem kupna dobrego obuwia halowego, musisz zwrócić uwagę na kilka elementów: cenę, odpowiednie dopasowanie, szpic oraz cholewę i ich konstrukcję oraz rodzaj podeszwy. Możesz też zajrzeć na fora internetowe aby zapytać o „żywotność” konkretnego modelu- pamiętaj jednak, że każdy inaczej użytkuje buty! Wygląd halówek nie jest tak ważny jak materiał wykonania czy wyżej wymienione elementy, jednak nie musisz tez całkowicie rezygnować z wrażeń estetycznych! Można to połączyć- dobra jakość może iść w parze z ciekawym designem. Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomógł Ci nieco, rozjaśni w głowie i przybliżył do zakupu wymarzonych halówek.

Zostaw odpowiedź