Udaną podróż po górach należy przede wszystkim zacząć od wyboru odpowiednich butów górskich. Region ten wiąże się z długimi wędrówkami. Co najważniejsze napotkamy tam na każdym kroku różnice w wysokości terenu oraz rodzaju podłożu. Jak wiadomo najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie możemy poprosić o radę sprzedawcę. Warto również zasięgnąć pomocy doświadczonych traperów, którzy na swoim koncie mają wiele wypraw turystycznych. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zdobywaniem gór ten artykuł jest dla Ciebie. Z kolei osoby, które mają za sobą już jakieś wyprawy, ale nadal poszukują właściwego obuwia również powinni skłonić się do prześledzenia. Sceneria, którą oferują góry jest rzeczywiście cudowna. Podziwianie ich uroków ze szczytu zapewnią nam tylko wygodne buty górskie.
Buty górskie – materiał i budowa
Zdecydowanie do wyboru mamy buty górskie, które występują w różnych fasonach. Do ich wykonania używa się też innych materiałów. Wiadomo, że wybierając się na wspinaczkę mamy do czynienia z twardym i ostrym podłożem. Dlatego surowiec do wykonania obuwia górskiego powinien być jak najlepszej jakości. Z tego względu należy skierować swój wybór na jakość produktu. Buty górskie powinny zapewnić nam komfort termiczny zarówno latem jak też i zimą. Latem istotne jest zapewnienie nam oddychania. Dlatego posiadają one na powierzchni siatkę, która gwarantuje przepuszczalność powietrza. Stopa wówczas jest bardziej wypoczęta. W trakcie długich wycieczek, przy wysokiej temperaturze dochodzi do przegrzania i opuchlizny na stopach. Wtedy może mieć ona nawet o jeden rozmiar więcej. Dodatkowo buty, które nie zapewniają im klimatyzacji przyczyniają się do obrzęków i pęcherzy. Z kolei zimą i jesienią zależy nam, aby termoizolacji. muszą być przygotowane na zmiany pogodowe. Pragniemy uniknąć przenikania wilgoci z powierzchni, po której poruszamy się. Wówczas będziemy potrzebowali obuwia pokrytego wodoodporną membraną. Zazwyczaj do produkcji dobrej jakości butów górskich używa się różnych materiałów. Wybór zależy od części, która wchodzi w jego budowę. Jeżeli chodzi o materiał wykonania to ma on istotny wpływ na cenę. W asortymencie największą popularnością cieszą się buty skórzane. Zapewniają one najlepszą ochronę i są łatwe w pielęgnacji. W produkcji obuwia górskiego stosuje się także materiały syntetyczne. Maja one podobną wytrzymałość jak skórzane, ale są od nich lżejsze. Jednakże są trudniejsze w czyszczeniu i łatwiej przepuszczają wilgoć. Z kolei podeszwa ma za zadanie amortyzować kroki i stanowić miękką wyściółkę. Do jej funkcji należy hamowanie wstrząsów i odporność na zmienne podłoże. Dobrej jakości buty nie mogą zbyt szybko ulegać ścieraniu. Podeszwa musi być gruba, aby nie odczuwać zmiennej faktury powierzchni.
Buty górskie- fason i rozmiar
Fason, czyli wygląd butów górskich zależy od ich przeznaczenia. Wysokość butów jest wprost proporcjonalna do wysokości terenu. To łatwa zasada, którą należy kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu. Wychodząc na niższe partie terenu oraz pasma górskie wystarczy nam obuwie na wysokość do kostki. To najlepszy wybór dla amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z górskimi wędrówkami. Natomiast planując zdobywanie wyższych szczytów również i buty muszą być wyższe i sztywniejsze, żeby umożliwić stabilizację. Dodatkowo wiadomo, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada. Dlatego wysokie i stabilne buty zapobiegają odmrożeniu, a także wnikaniu śniegu do środka. W sklepie podczas przymiarki zawsze trzeba pozostawić delikatny luz między stopą a obuwiem. Z tego względu warto nałożyć grubszą skarpetę. Długie wycieczki górskie przyczyniają się do ciągłego nacisku na stopę. W sytuacji, gdy but jest idealnie dopasowany może dojść do powstania otarć i pęcherzy. Z tego powodu możemy zdecydować się na obuwie o jeden lub pół rozmiaru za duże, w zależności od budowy stopy.
Dobór obuwia do kształtu stopy powinien odbyć się przy ścisłym jego zasznurowaniu. Wówczas but musi stabilizować kostkę, przy czym nie naciskać na nią i wywoływać dyskomfort. Natomiast język buta pod zawiązaną sznurówką nie może uciskać podbicia oraz reszty stopy. Obuwie powinno być większe, ale nie za duże, aby do wewnątrz nie wnikały ciała obce, szczególnie przy kamienistych powierzchniach. Za duże buty niszczą też wyczucie w odległościach przeszkód.
Buty trekkingowe
Kliknij i sprawdź ceny!
Buty górskie według klasy użytkowania
Klasa butów górskich, zależy od terenu, po którym chcemy się poruszać. Z tego względu możemy wybierać po miedzy różnymi modelami. Oto podstawowa klasyfikacja obuwia górskiego zaczynając od najlżejszej:
- Outdoor to klasa, która znalazła zastosowanie w innych sportach typu: kolarstwo górskie, turystyka, biegi lub Nordic Walking. Stanowią one przejście między butami górskimi, a typowymi adidasami. Inne jej określenie to All Terrain lub Day Hiking. Używa się ich do wędrówek wyłącznie po płaskim terenie, są niskie i sięgają do kostki.
- Klasę Hiking, Light Trekking lub Basic Trek poleca się osobom planującym weekend w górach. Buty te są przeznaczone do wycieczek w łatwym terenie i turystyki pieszej. Wiele modeli tej klasy to buty do kostki bądź z cholewką.
- Z kolei dla pasjonatów górskich wspinaczek poleca się zakup butów klasy Trekking. Są one wykonane z dobrego materiału i posiadają solidną podeszwę. Trekking to najpopularniejsza klasa obuwia górskiego. Buty tego rodzaju są wygodne i dość lekkie. Nadają się idealnie do weekendowych lub kilkudniowych wycieczek w góry typu Beskidy, a nawet w Tatry. Jednak nie nadają się na ciężkie warunki zimowe.
- Klasa Backpack to uniwersalne buty do uprawiania całorocznej, intensywnej turystyki górskiej. Świetnie sprawdzają się na skale, śniegu oraz zaroślach górskich. Bardzo dobrze wzmacniają kostki i stawy, gdy są zmęczone długim marszem i ciężkim plecakiem. Chronią również przed mrozem. Pamiętajmy, żeby nadmiernie nie zużywać ich podczas letnich wycieczek, gdyż będzie nam w nich zbyt ciężko i gorąco.
- Najbardziej zaawansowana klasa skierowana jest dla doświadczonych alpinistów. Stanowi ona obuwie ekspedycyjne przystosowane do każdych warunków pogodowych. Klasa butów Alpin posiada mocne podeszwy dające gruntowne oparcie na skale i innym podłożu, nie przykleja się do nich błoto i śnieg, a w szpary bieżnika nie wciska się żwir. Jednakże są to podeszwy twarde, które wymagają dobrej wkładki amortyzującej wstrząsy, co szczególnie ważne jest podczas schodzenia po kamienistym terenie. Buty klasy Alpin jak nazwa wskazuje nadają się do wspinaczek w warunkach zimowych, gdyż ich podeszwy mają rowki lub ranty z przodu i z tyłu. Z tego względu można do nich stosować rak. Podeszwa jest sztywna i płaska, a cholewka wysoka. Umożliwiają one podpięcie do nart, gdy noga pozostaje zabezpieczona przed zwichnięciem w stawie skokowym
Zakup obuwia górskiego to ważne zadanie, zwłaszcza dla początkujących. Jak wiadomo możemy zrobić to przez Internet, ale najlepiej jest osobiście udać się do sklepu. Wtedy mamy możliwość dopasowania właściwego modelu do kształtu i rozmiaru stopy. Dodatkowo sprawdzimy miękkość podeszwy i stabilizację.