Wyposażenie na siłownię – co powinieneś zabrać?

Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak bardzo często większości z nas brakuje motywacji do samodzielnych ćwiczeń w domu lub mamy za mało miejsca w mieszkaniu. Rozwiązaniem zarówno pierwszego, jak i drugiego problemu jest siłownia. Możemy trenować tam nie tylko przy użyciu maszyn i wolnych ciężarów, ale także uczestniczyć w zajęciach grupowych. Jednak niezależnie od tego, na jaki rodzaj ćwiczeń się decydujemy, oto kilka rzeczy, które obowiązkowo powinieneś zabrać, idąc na siłownię.

Buty to podstawa

Tak jak na niektórych zajęciach, np. na jodze czy podczas stretchingu, prowadzący może polecić Ci trenowanie bez butów, tak przy pozostałych ćwiczeniach posiadanie obuwia jest obowiązkowe. Chodzi tu nie tylko o higienę Twoich stóp czy czystość posadzki na siłowni, ale przede wszystkim o zdrowie całego organizmu.

Trenując bez butów, zwiększasz ryzyko wystąpienia kontuzji. Odpowiednie obuwie jest amortyzatorem podczas różnego rodzaju ćwiczeń z wyskokami oraz zapewnia właściwy komfort w trakcie treningu.

Wygodny strój

Wygodny strój to taki, który nie ogranicza nam ruchów, daje pełną swobodę, nie drażni i nie zwiększa ryzyka, że zahaczysz o coś luźniejszą częścią ubioru. Najlepiej sprawdzają się sportowe bluzki, spodnie czy legginsy wykonane z szybkoschnącego materiału, które lekko przylegają do ciała. Pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności zadbać o jakość odzieży i swoje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, dopiero potem pomyśl o wyglądzie.

Woda w butelce

Trzecią ważną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, idąc na siłownie, jest butelka z wodą. W trakcie treningu Twój organizm się poci, dlatego następuje utrata części płynów i minerałów. Konieczne jest ich uzupełnianie małymi łykami już w czasie ćwiczeń.

Jeśli chcesz trenować na siłowni, ale nie jest Ci także obca kwestia ochrony środowiska, wybierz butelkę filtrującą, np. polskiej marki Dafi. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Po pierwsze, jest to opakowanie wielorazowego użytku, więc będziesz generować mniej odpadów. Jedyne co musisz wymienić co jakiś czas to filtr, który oczyszcza wodę ze znajdujących się w niej szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie czy rdza.Ponadto pozostawia on niezmienioną ilość minerałów (wapnia i magnezu), co jest bardzo ważne w przypadku prawidłowego nawadniania organizmu.

Kolejną zaletą butelki z filtrem, np. firm Dafi lub Brita, jest fakt, że nie musisz się martwić o to, że nie wystarczy Ci wody na cały trening. W każdej chwili możesz uzupełnić bidon kranówką – zostanie ona przefiltrowana, a tym samym stanie się zdatna do picia.

Nie należy także zapominać o oszczędnościach finansowych, jakie wynikają z korzystania z butelek filtrujących. Zestaw z dwoma filtrami pozwala uzdatnić 300 litrów wody, a kosztuje około 30 złotych. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych obliczeń matematycznych, żeby dostrzec, że zakup 300 jednolitrowych plastikowych butelek z wodą w sklepie za około 2 złote jest po prostu nieopłacalny.

Na siłownię najkorzystniej zabrać butelkę filtrującą o pojemności 500 mililitrów – jest mała i poręczna, ale jednocześnie ilość wody, którą pomieści, powinna wystarczyć nam na godzinny trening.

Jeśli szukasz półlitrowych butelek z filtrem marki Dafi, zajrzyj do sklepu Filtrosfera, dystrybutora różnych naczyń i wkładów filtrujących, m.in. dzbanków oraz specjalnych filtrów do ekspresów czy lodówek.

Co więcej, jeśli dbasz o spójny wygląd swojego stroju, możesz spróbować także dopasować do niego barwę nakrętki butelki – dostępnych jest wiele różnych kolorów, jak np. miętowy, cytrynowy czy lawendowy.

Ręcznik też się przyda

Pakując się na siłownię, nie zapomnij zabrać ze sobą ręcznika. Wbrew pozorom on również jest ważny – przyda się nie tylko do ocierania potu, ale także do układania go na maszynach, z których chcemy korzystać. Ponadto jeśli po skończonym treningu planujesz skorzystać z prysznica, koniecznie zabierz ze sobą drugi.

Najlepszym wyborem jest spakowanie do torby sportowej ręczników wykonanych z szybkoschnącego materiału. Zajmą one nie tylko mniej miejsca niż tradycyjne, ale także nie będziemy musieli się martwić, że nie zdążą nam chociaż trochę wyschnąć przed wyjściem z siłowni.

Jeśli chcemy wziąć prysznic po ćwiczeniach, warto także pamiętać o klapkach.

Spakuj wszystko do torby

Szukając torby na siłownię, kieruj się ilością i wielkością rzeczy, które planujesz ze sobą zabrać. Dobrze jest wybrać taką, która ma dwie komory – boczną przeznaczoną na buty i dużą, główną na pozostałe wyposażenie. Sprawdź także, czy wewnątrz ma jeszcze jedną, małą zapinaną kieszeń, która może Ci się przydać na klucze, portfel czy telefon. Możesz zdecydować się również na torbę z boczną komorą na butelkę filtrującą – takie rozwiązanie pomoże uniknąć ewentualnego zalania ubrań, gdy okaże się, że nie zamknęliśmy dobrze bidonu.

Co jeszcze warto zabrać na siłownię

Poza wymienionymi w artykule podstawowymi rzeczami na siłownię warto zabrać ze sobą także ulubioną przekąskę, którą zjesz po treningu, kosmetyki pod prysznic, słuchawki z odtwarzaczem do słuchania własnej muzyki, rękawiczki do podnoszenia sztang i hantli oraz saszetkę na biodra – możesz w niej schować np. klucze do szafki czy telefon.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.