Jak zacząć grać w golfa?
Gra w golfa uchodzi za rozrywkę bogaczy, elit. Filmowi amanci w nienagannych strojach i specjalnym obuwiu niespiesznie mierzący do piłek- to pewnie pierwszy obraz nasuwający się na hasło „gra w golfa”. Czy jest tak naprawdę? Oczywiście, że nie! Jak rozpocząć grę w golfa? Na co zwrócić uwagę wybierając kije golfowe? Na wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.
Od czego zacząć?
Osoby chcące zacząć grać, powinny najpierw zapisać się na kurs, lekcje dla początkujących. Są one organizowane praktycznie na każdym polu golfowym. W taki sposób początkujący golfiści uzyskają wszelkie potrzebne informacje:
- jak należy się ustawić,
- jak trzymać kij,
- jak prawidłowo wykonać zamach golfowy czyli swing,
- zapoznają się z informacjami dotyczącymi regulaminu,
- poznają etykietę golfisty,
- zapoznają się z budową, rozkładem pola golfowego.
Oczywiście wszystkich tych informacji dowiedzą się od profesjonalnego nauczyciela golfa. Podczas zajęć, trener wprowadzi zielonego golfistę w arkany gry, zwróci uwagę na to, co wymaga pracy i udoskonalenia oraz pomoże w doborze kijów dostosowanych do indywidualnych predyspozycji początkującego golfisty.
Golfowe prawo jazdy
Kursy dla początkujących golfistów zazwyczaj kończą się egzaminem na „zieloną kartę”. Można powiedzieć, że jest to rodzaj golfowego prawa jazdy. Ta karta stanowi potwierdzenie umiejętności gry oraz świadczy o znajomości golfowej etykiety.
Egzamin przeprowadzany jest zazwyczaj przez trener zaraz po zakończeniu kursu dla początkujących golfistów. Najczęściej cena za egzamin jest już wliczona w koszt szkolenia.
Egzamin złożony jest z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna sprawdza wiedzę z zakresu podstawowych reguł oraz etykiety golfa. Oczywiście całą potrzebą do zaliczenia testu widzę golfista pozyskuje w trakcie kursu.
Część praktyczna może różnić się w zależności od obiektu (pola golfowego) na którym przeprowadzany jest test. Najczęściej jednak sprowadza się do rozegrania z trenerem minimum trzech dołków. Po odbyciu kursu, obie części egzaminu są tak naprawdę tylko formalnością.
Posiadacz zielonej karty może grać na polach golfowych na terenie całego kraju oraz brać udział w turniejach dla początkujących.
Jak przygotować się do pierwszych zajęć?
Tak naprawdę wcześniejsze przygotowanie nie jest konieczne. Jedyne co musimy zrobić to umówić się na indywidualne zajęcia z instruktorem albo zapisać się na kurs grupowy.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń z trenerem nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, kondycja czy siła- instruktor zawsze dostosuje się do poziomu podopiecznego. Nie musimy tez martwić się o sprzęt- zostanie on nam udostępniony na czas zajęć. Bez strachu więc można zapisać się na zajęcia, o wszystko zatroszczy się nasz trener.
Co nas czeka na pierwszych lekcjach?
Na początku naszej przygody z golfem zostaniemy zapoznani z podstawami, dowiemy się jak należy się ustawić do uderzenia, jak prawidłowo trzymać kij oraz szczegółowo przeanalizowanie zostanie samo uderzenie (jego kolejne fazy). Pierwsze zajęcia mogą wydawać się monotonne lub wręcz nudne. Niestety trzeba przez to przejść- żadne początki nie są łatwe.
Koszty
Zależnie od tego w jakim miejscu na mapie Polski zaczynamy grać w golfa, koszty są różne. Każde większe miasto ma swoją stawkę. Musimy przygotować się na wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną lekcję. Oczywiście zajęcia grupowe będą tańsze od indywidualnych spotkań z instruktorem. Ceny mogą tez zależeć od długości kursu (ilości jednostek godzinowych) oraz ilości osób uczęszczających na spotkania.
Jak długo należy pobierać lekcje?
Tak jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, tak i w golfie wszystko zależy od ćwiczeń. Jeżeli pomiędzy kolejnymi zajęciami z instruktorem, zdecydujesz się na samodzielne ćwiczenia, na pewno efekty będą bardziej widoczne, lepsze i szybsze, niż w sytuacji gdy między kolejnymi zajęciami mija miesiąc w Czesie którego nie robimy nic. Zajęcia dają nam podstawy, uczą jak ćwiczyć samemu- a bez pracy nie ma kołaczy, w Tm przypadku- nie ma golfisty. Jeżeli przeznaczymy trochę czasu na samodoskonalenie techniki, już po drugich zajęciach będziemy mogli rozkoszować się grą na polu.
Największy wybór sprzętu golfowego
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Czas na własny sprzęt
Swing, czyli zamach w golfie, jest zupełnie nienaturalną dla człowieka rzeczą, której należy się nauczyć (zazwyczaj zajmuje to trochę czasu). Kiedy mamy już wypracowaną naszą technikę uderzenia (trafiamy w piłkę za każdym razem w podobny sposób)- można zacząć myśleć o zakupie własnego sprzętu.
Kije golfowe różnią się między sobą wyglądem, wagą, kątami nachylenia. Istnieje wiele czynników na które należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni kij:
- płeć gracza,
- wiek,
- waga,
- prawo/leworęczność.
Dlatego też zakup sprzętu na własną rękę jest nierozsądny, zwłaszcza kiedy nasza wiedza ogranicza się do kilku rozegranych partyjek na polu golfowym. Zawsze warto poradzić się instruktora lub wykwalifikowanego pracownika wypożyczalni sprzętu golfowego. Źle dobrany sprzęt znacznie utrudni grę oraz popsuje radość z gry.
Jeśli zdecydujesz się na zakup własnego sprzętu, pamiętaj, że na początku nie musisz kupować całego zestawu 10-ciu czy 14-stu kijów. Zestaw kilku podstawowych kijów to koszt rzędu kilkuset złotych. I nie jest to zakup sezonowy lecz na długie lata.
Oczywiście można spotkać różne oferty i zestawy. Możemy za tysiąc złotych kupić komplet kijów lub tylko jeden. Ceny są bardzo różne- od kilkuset do kilku tysięcy złotych za kij.
W golfie najtrudniejsze jest…
Bez dwóch zdań w golfie najtrudniejsze jest opanowanie własnego ciała. Jest to stosunkowo trudny sport, ponieważ wymaga koncentracji umysłu oraz koordynacji i synchronizacji różnych partii ciała w tym samym czasie. Jednak zdecydowana większość ludzi, którzy raz spróbują swoich sił na polu golfowym, zakochuje się bezpowrotnie w tej dyscyplinie sportu.
Golf- nie dla wszystkich?
W Polsce golf, niestety nadal mylnie kojarzony jest z grą zarezerwowaną wyłącznie elit. Na pole golfowe trafiają tymczasem przeróżni ludzie. Są to nauczyciele, lekarze, prawnicy, biznesmeni, ale również studenci czy seniorzy. Na świecie w golfa grają wszyscy, w Polce daleko jeszcze do takiego stwierdzenia.
Golf jest fantastycznym sportem! Rozwija koordynację psychoruchową, wzmaga koncentrację oraz pozwala brać udział w zdrowej rywalizacji. Każdy, kto choć raz wszedł na pole golfowe i wykonał prawidłowego swinga, wie jaką frajdą jest gra w golfa.