Jak zacząć uprawiać kitesurfing?

Wakacyjny odpoczynek kojarzy Ci się z aktywnością? Nie lubisz leżeć na plaży i nic nie robić? Odrobina akcji i adrenaliny to coś w sam raz dla Ciebie? Wiemy czego powinieneś spróbować- kitesurfing został stworzony z myślą o Tobie! Czym jest kitesurfing? Jak zacząć? Odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszym artykule!

Odrobina historii

Kitesurfing to dyscyplina sportowa łącząca windsurfing i jazdę na wakeboardzie. Powstała na początku lat dziewięćdziesiątych. Oczywiście z biegiem lat kitesurfing doczekał się różnych odmian, na przykład: wake, foilkiteboarding, kiterace czy freestyle i na tym nie poprzestaje.

Do Polski kitesurfing zawitał już kilka ładnych lat temu. W 2001 roku, na Półwyspie Helskim założona została pierwsza kite szkoła. Początkowo ta dyscyplina traktowana była bardziej jako ciekawostka niż pełnoprawny sport. Brakowało wykwalifikowanych instruktorów, a i sprzęt pozostawiał wiele do życzenia. Na przestrzeni lat, sport ten zdobywał popularność i podbijał serca ludzi uzależnionych od adrenaliny. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój technologii, zwiększyło się bezpieczeństwo podczas pływania, powstały nowe typy latawców i kształty desek.

Jak puszczanie latawców

Już od lat osoby praktykujące kitesurfing nad morzem nie szukają ładnej plaży czy słońca, ale wiatru. Niebo na całym Półwyspie Helskim zasnuwają kolorowe latawce entuzjastów takiej aktywności. Najciekawszy jest wiek kitesurferów- z takim samym powodzeniem pływają nastolatkowie, ich rodzice i dziadkowie!

W przeciwieństwie do większości sportów, tutaj nie potrzebna jest żelazna kondycja, ani lata treningów. Żadnych wyrzeczeń, ani tez wysiłków umysłowych- opanowanie kajta jest zdecydowanie prostsze niż, np.: żeglarstwo. Radość ze sportu przychodzi znacznie szybciej- już po niecałych ośmiu godzinach treningu, można zacząć się ślizgać.

Jeśli „złapiesz bakcyla” i uznasz, że kitesurfing to Twój wymarzony sposób na życie- przy odrobinie talentu i dużej dawce determinacji- do światowej czołówki możesz dołączyć w ciągu kilku lat.

To łatwe jak puszczanie latawców!

Jak zacząć?

Przygodę z kitesurfingiem najlepiej jest rozpocząć w jednej ze szkół pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Mimo, że nie jest to trudna dyscyplina, podstawy powinny zostać przekazane przez osobę dobrze znającą się na rzeczy. Pozwoli to dobrać odpowiedni sprzęt oraz uchroni nasz przed niepotrzebnymi kontuzjami.

Kursy

Wybierając kurs w jednej ze szkół kitesurfingu szybko nauczymy się podstaw pod okiem doświadczonego instruktora oraz nie będziemy musieli martwić się o niezbędny sprzęt- zostanie on udostępniony przez szkołę.
Cena weekendowego kursu w którego programie zawarta jest: nauka zasad pracy kajta, obsługa latawca oraz start i lądowanie; zapłacimy około 500zł. Jednak ze spokojem będziesz mógł powiedzieć, że opanowałeś zasady po drugim dwudniowym kursie dla średniozaawansowanych. Samodzielnie będziesz mógł doskonalić technikę i umiejętności posiadając międzynarodową licencję Intro Kiteboarder Program (IKO LEVEL II).

kitesurfing

Największy wybór sprzętu do kitesurfingu!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Sprzęt

Sprzęt do kitesurfingu składa się z kilku elementów. Jest to:

  • Deska,
  • Latawiec,
  • Uprząż,
  • I opcjonalnie pianka.

Jeśli wciągniesz się w kitesurfing czekają Cię niemałe wydatki. Koszt nowego kompletu wszystkich wyżej wymienionych elementów oscyluje w granicach 3.5-4 tysięcy złotych. Używany sprzęt w bardzo dobrym stanie możemy kupić już za połowę tej kwoty.

Za przykład weźmy deski do kitesurfingu- wygląda jak połączenie deski surfingowej i snowboardowej. Mają długość od metra do 2,5 m. Dla początkujących rekomendowane są długie deski. Koszt deski z wyższej półki waha się od 1.5 do 2 tysięcy złotych. Cena używanej to maksymalnie 1500.

Odmiany kitesurfingu

Wyróżniamy  kilka odmian kitesurfingu:

Freestyle jest to najbardziej widowiskowy rodzaj. Freestyle możemy podzielić na:

  • Oldschool- wykonywanie trików wysoko nad taflą wody. Możemy podziwiać ewolucje powietrzne takie jak: obroty, zdejmowanie i nakładanie deski, latanie głową w dół i tak dalej.
  • Newschool- tutaj triki wykonywane są nisko nad wodą, na pełnej mocy i na wypięciu, oznacza to, że całą moc latawca surfer trzyma w rękach.

Wave- to rodzaj surfing na falach z latawcem. W Polsce jest zdecydowanie mniej popularny niż na przykład w Stanach Zjednoczonych, przez względu na warunki atmosferyczne.

Race- to nic innego jak wyścigowa odmiana kitesurfingu. W przyszłości race ma szanse stać się dyscypliną olimpijską.

Speed- to odmiana dla prawdziwych demonów szybkości. Polega na ustanawianiu nowych rekordów  prędkości.

Foilboarding- to pływanie na desce ze specjalnym skrzydłem, które umożliwia kitesurferowi „lewitację” nad taflą wody.

Snowkiting- zimowa odmiana kitesurfingu. Surfowanie po śnieżnych zaspach z latawcem.

Kitesurfingu jest nadal stosunkową młoda dyscypliną sportową, lecz każdy kto choć raz spróbuje nigdy już nie przestanie zajmować się tym sportem. Adrenalina buszująca w żyłach, wiatr we włosach i smak morskiej wody na ustach! Czy może być coś piękniejszego? Jeśli więc chcesz spróbować czegoś nowego- kitesurfing z pewnością Cię nie rozczaruje.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.