Zdrowa dieta – komu i w co wierzyć komponując własne posiłki ?

Internet huczy od nadmiaru informacji na temat zdrowego odżywiania i zdrowej diety. Praktycznie już wszędzie rozmawia się na ten temat. O zdrowym odżywianiu rozmawia się na przerwach w pracy, na spotkaniach rodzinnych lub przypadkowych spotkaniach z koleżankami w sklepie. Co ciekawe, informacje jakimi bombardują nas media na temat zdrowej diety, często są sprzeczne. Na jednej stronie znajdziemy informację o zdrowych właściwościach jednego produktu, z kolei na innej zupełnie przeciwstawne informacje o tym samym produkcie. Co innego mówią nasze mamy i babcie, a co innego wszechobecne reklamy o artykułach spożywczych. Komu wierzyć w tym świecie przepełnionym informacjami o zdrowym odżywianiu ?.

Zdrowa dieta – komu i w co wierzyć ?

Najlepiej wyjdziemy, gdy zaufamy własnemu organizmowi i nie będziemy ślepo wierzyć we wszystkie doniesienia, którymi atakują nas współczesne media. Nie ulega wątpliwości, że zagalopowaliśmy się w i zachłysnęliśmy dobrociami, które jeszcze kilkanaście lat temu dostępne były jedynie na rynkach zagranicznych. Obecnie napłynęła do nas moda na zdrowe odżywianie. Moda na zdrową dietę jest bardzo pozytywna, bo bez wątpliwości, to czym karminy nasze organizmy ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Problem polega na tym, że co jakiś czas wypuszczane są informacje o najnowszych badaniach chwalących jakiś produkt, a za jakiś czas te same informacje dementowane są, a opinia o nich ulega zmianie o 180 stopni. Przykładem niech będzie olej kokosowy, który jakiś czas temu chwalony był za ilość dobrych tłuszczy w nim zawartych. Z najnowszych informacji wynika jednak, że olej kokosowy wcale nie jest taki dobry, a wręcz może nam szkodzić. Osoby, które wkręciły się w utrzymywanie zdrowej diety i bacznie śledzą najnowsze doniesienia mogą poczuć się sfrustrowane i oszukane. Każda matka chciałaby zapewnić swojej rodzinie posiłki zgodne z zasadami zdrowej diety. Cóż więc zrobić, jeżeli nadmiar informacji powoduje, że nie wiemy już komu i w co wierzyć ? Czas zacząć słuchać własnej intuicji i z głową dokonywać zakupów.

Zdrowa dieta – podstawy

  • słuchanie swojego organizmu – nic nam lepiej nie podpowie, co jest dla nas dobre, jak nasze własne ciało. Często nie słuchamy go, a wszelkie alergie skórne idziemy konsultować do dermatologa, a na problemy z niestrawnością kupujemy lek w aptece. Jest to podstawowy błąd, który popełniamy nieświadomie omamieni licznymi reklamami środków i lekarstw, które mają pomóc nam w każdej dolegliwości. Nie ma nic bardziej mylnego. Prawdziwym lekarstwem jest jedzenie i jest to podstawowa zasada, którą powinniśmy przyswoić sobie raz na zawsze.
  • bacznie przyglądać się kupowanym produktom – często w reklamach produktów znanych firm podaje się, że mają one dużo białka, dużo witamin, dużo czegoś innego czego potrzebujemy. Nie wierzmy jednak kolorowym opakowaniom tychże produktów, a sami sprawdźmy co zawiera dany produkt w spisie składników. Często okazuje się, że rzeczywiście dany produkt posiada jakieś tam witaminy, ale jest to tak mała ilość, że będzie to ułamek tego, co potrzebujemy..

Często też okazuje się, że oprócz tych dobrych stron, dany produkt posiada całą masę konserwantów i innych dodatków, które są zupełnie nam niepotrzebne, w czasem mogą nawet zaszkodzić.  Dokonując zakupów najlepiej kupować jak najmniej przetworzone produkty. Nie róbmy sobie jednak pod górkę i jeżeli widzimy w sklepie produkt z prostym, kilku składnikowym, zdrowym składzie, to kupmy go. Nie warto popadać w przesadę i nagle robić wszystko na własną rękę. Podstawą zdrowego odżywiania się jest też nieprzesadzanie ani w jedną, ani w drugą stronę. Jeżeli zdarzy się więc niepowtarzalna okazja, wydarzenie, to nie odmawiajmy sobie tego co jedzą inni. Jedną z zasad zdrowego odżywiania jest też celebracja posiłków i emocje jakie nam towarzyszą przy ich spożywaniu.

  • celebrować każdy posiłek, najlepiej w gronie rodzinnym lub osób, które lubimy – jest to punkt, który w obecnych czasach ciężko zrealizować. Goniące terminy, praca w stresie, często wśród osób, które nie do końca są nam przyjazne – to nasza rzeczywistość. Jest to też punkt najczęściej bagatelizowany. Omamieni reklamami i informacjami z internetu przygotowujemy sobie zdrową sałatkę lub inne danie skomponowane w ramach zdrowej diety, ulegamy wrażeniu, że dostarczyliśmy w ten sposób sobie dawkę niezbędnych witamin i minerałów. Ogromny wpływ ma jednak atmosfera w jakiej spożywamy pokarmy. Nawet gdybyśmy uzbroili się po zęby w potrzebne produkty spożywcze, to na nic się to nam nie zda, gdy ich właściwie nie strawimy i nie przyswoimy. A na trawienie ma wpływ właśnie atmosfera, w której spożywamy nasze posiłki, a także nasz stan emocjonalny. Zjedzenie posiłku w spokoju, skupienie się na tym co jemy i z kim jemy, może nam czasem dać o wiele więcej, niż to co mamy na talerzu. Skupmy się na trawieniu!

  • stosowanie diety rotacyjnej, opartej na wielu produktach – komponując swoje posiłki według zasad zdrowej diety wpadamy czasem w pułapkę eliminacji produktów, o których przeczytaliśmy coś złego. Okazuje się, że jest to dla nas szkodliwe, gdyż dieta oparta na wciąż tych samych produktach, może wyrządzić nam krzywdę. Może okazać się, że uczulimy się na jakiś produkt, który często spożywamy. Spowoduje to, że również wykluczymy go z naszej zdrowej diety. Dalsze wykluczanie produktów jest w tej sytuacji nieuniknione. Podstawą zdrowej diety jest rotacja. Jak mawiały nasze mamy, trzeba jeść wszystko, ale w małych ilościach. Nie unikajmy więc jakichkolwiek produktów, o których naczytaliśmy się, że nam nie służą. Jedzmy z głową, słuchając siebie i podarujmy sobie po trochę wszystkiego, co oferuje nam Matka Ziemia.

Więcej o dietach w naszej księgarni
Kliknij i sprawdź ceny!

Podsumowanie

Podsumowując, komponując swoje posiłki według zasad zdrowego odżywiania, powinniśmy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Nie twierdzę, że należy całkowicie zaprzestać czytanie o najnowszych odkryciach z dziedziny dietetyki. Posiadanie wiedzy z kilku różnych źródeł z całą pewnością pozwoli na wyrobienie sobie zdania na dany temat. Jednakże nie należy absolutnie próbować dopasować się do wszystkich zasad, o których czytamy. Zdrowe podejście do diety to wybór najbardziej optymalnych dla nas rozwiązań, które nie czynią z naszego życia horroru, ale pomagają nam. Powyżej opisane zasady to skrót tego wszystkiego, o czym do tej pory czytaliście. Zastosowanie się do nich z całą pewnością sprawi, że Wasza dieta będzie zdrowa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.