10 lat Nike Air Max 98

W tym roku kultowe buty Nike Air Max 98 obchodzą swoje 10 urodziny. Czy życzyć im 100 lat popularności? Czy zasługują na kolejne lata świetności i uznania wśród entuzjastów wygody oraz sportowego stylu? Z pewnością tak, ponieważ od 10 lat zajmują jedną z czołowych pozycji wśród najlepiej sprzedających się butów Nike. Ich pojawienie się na rynku nie było dużą rewolucją, są kontynuacją poprzednich modeli, jednak mają w sobie coś wyjątkowego, co pozwoliło im skraść serca szczególnie ludzi młodych.

Lata 90. pod hasłem Nike Air Max

Buty Nike Air Max 98 pojawiły się, jak sama nazwa wskazuje w 1998 roku. Co było wcześniej? Obuwie z systemem Air Max debiutowało w latach 80., jednak to lata 90. były zalane przez różne modele Nike Air Max. To w czym czasie Nike udowodniło, że jedne buty mogą zaskakiwać kilkakrotnie.

Zacznijmy od początku, czyli od Nike Air Max 90. Był agresywniejszy od swojego poprzednika. Autor projektu Tinker Hatfield połączył w nich siateczkę ze skórą i syntetycznym zamszem, a piętę ozdobił Nike ‚loveheart’. Rok później ukazuje się model Nike Air Max BW, były one częścią serii Nike International. Flagową ich oryginalna wersją był Persian. W tym samym roku światło dzienne ujrzały również Nike Air Structure Triax 91. Model można nazwać rewolucyjnym, ponieważ w nim jako pierwszym okienko systemu Air miało różną wielkość na zewnętrznej i po wewnętrznej stronie. Były stabilniejsze, a także cechowały się ulepszoną amortyzacją.

Ulubieńcem Tinkera Hatfielda jest jednak model, który nosimy od 1993 roku, czyli Nike Air Max 93. Widoczna w 270 stopniach ogromna poduszka Air pod piętą i neoprenowy kołnierz to cechy, które go wyróżniają. Każdy kolejny rok to nowa odsłona Nike Air Max. I tak dochodzimy do roku 1998, kiedy to na rynku pojawiają się buty Nike Air Max 98.

Kolejny reprezentant kultowej serii Nike

Za projekt Nike Air Max 98 odpowiedzialny jest Sergio Lozano, będący autorem również modelu Air Max 95. Nie mogło więc w jego kolejnym projekcie zabraknąć cech nawiązujących do poprzednika. Na środku systemu wiązania ponownie zastosowano dwa oczka na sznurówki, co odpowiada za możliwość mocniejszego zaciągnięcia sznurówek. Buty Nike Air Max 98 na cholewce posiadają skośne pasy, co również nawiązuje do modelu z 1995 roku.

Nowy ciekawy model, który nie prezentował jednak nic nowego. Inspirowany był swoimi poprzednikami, również modelem Air Max 97 zaprojektowanym przez Christiana Tressera – w butach zastosowano tę samą podeszwę z poduszką gazową, która widoczna jest na całej długości. W tylnej części jej ciśnienie wynosiło 5 PSI, w przedniej natomiast utrzymywane 25 PSI. Zewnętrzną podeszwę wykonano z gumy BRS 1000 Nike Regrind.

Bez większego echa…

Buty Nike Air Max 98 pojawiły się tak po prostu, nie wywołując przy tym spektakularnego poruszenia. Być może było to wynikiem zbyt krótkiego czasu dzielącego je od premiery Nike Air Max 97, tym bardziej, że te dwie odsłony obuwie Nike miały wiele ze sobą wspólnego. Czy Nike powinno więc nieco dłużej poczekać na uderzenie nowym modelem kultowych Air Max’ów? Niewykluczone, że wtedy spotkałyby się z większym zainteresowaniem.

Nike jednak nie odpuściło i w 2000 roku powróciło z nowym uderzeniem Nike Air Max 98. Reedycja modelu była przypomnieniem dla fanów kultowej serii Nike o tym nieco niezauważonym wcześniej modelu. Tym razem zrobiło się o nim nieco głośniej. Obecnie możemy kupić Nike Air Max 98 w wielu wzorach oraz kolorach. Szeroki wybór dostępny jest w sklepie internetowym Kixpoint.com.pl. Ponadczasowe stonowane połączenia kolorystyczne przeplatają się z odważnym wzornictwem. 10 urodziny kultowych Air Max’ów możemy uznać za udane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.