10 mitów na temat fitnessu!

Ćwiczenia i odpowiednia dieta są niezwykle ważne! Dzięki aktywności fizycznej nasze ciało wygląda wspaniale i jest zdrowsze, a jak powszechnie wiadomo- „w zdrowym ciele zdrowy duch!”.  Jednak trzeba szczerze powiedzieć, że czasami trudno znaleźć rzetelne wiadomości o tym jak co na nas działa. Omówiliśmy jakiś czas temu sporty, które spalają najwięcej kalorii. Dziś chcemy obalić  mity na temat fitnessu. Zapraszamy do lektury!

Fakty i mity

Pamiętaj, że każdą informację o sporcie, diecie i ćwiczeniach, jaką znajdziesz w internecie powinieneś przeanalizować. Nie wszystko co działa u Pana Anonimowego z Internetu, zadziała u Ciebie, a znaczna część informacji może być zwyczajnie wymyślona. Forumowicz pisze, że schudł 15 kilogramów żywiąc się tylko jedzeniem typu fast food? To musi być prawda!
Zanim podejmiesz drastyczne kroki, zastanów się. Pomyśl przez chwilę lub w razie dalszych wątpliwości zapytaj trenera z najbliższej siłowni.

Poniższe informacje mogą być nieco szokujące. Wszystko co do tej pory brałaś/łeś za pewnik, właśnie okazuje się być mitem.

Mit numer 1- Możemy określić miejsce spalania tkanki tłuszczowej

Niestety mit. Panie bardzo często chcą zachować obfity biust z czasów cięższej wagi, jednocześnie zrzucając centymetry z ud, brzucha czy pośladków. Niestety, nie może być tak pięknie. Ćwiczenia umożliwiają nam pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu- całego ciała. Nie możemy kontrolować, którą partie mięśni „obedrzemy” z tłuszczu.
Kilka lat temu przeprowadzono badanie na grupie osób. Polegało ono na ćwiczeniu tylko jednej nogi. Przy wykonywaniu pomiarów po zakończeniu doświadczenia okazało się, że taka sama ilość tłuszczu została zrzucona z nogi ćwiczonej co z niećwiczonej, a na dodatek również z klatki piersiowej.

Mit numer 2- Stanowcze „nie” dla ćwiczeń aerobowych na pusty żołądek

Takie ćwiczenia wykonywane na czczo gwarantują nam złe samopoczucie, osłabienie organizmu oraz, przede wszystkim, że spalimy bardzo niewiele tłuszczu (jeśli coś w ogóle). To nieprawda. Journal of Nutrition opublikował artykuł w którym obala tę teorię. Ponadto głosi, że wykonywanie ćwiczeń areobowych z pustym żołądkiem pozwoli nam spalić więcej kalorii!

f-impulse-przyrzad-do-cwiczenia-miesni-ramion-it9304-200-lbs

Największy wybór maszyn do ćwiczeń
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Mit numer 3-  Musi boleć

Odrobina bólu nie jest zła. Jeśli jednak odczuwasz ostry ból- to znak od organizmu, że coś jest nie w porządku. Czasami przyczyną bólu kolan są źle dobrane buty do biegania! Lepiej dmuchać na zimne i skonsultować się z lekarzem, niż przez długie tygodnie leczyć kontuzje. Nie ignoruj bólu, to nigdy się nie opłaci.

Mit numer 4- Przed treningiem należy się rozciągnąć

Błąd! Poważny błąd. Przed treningiem należy przeprowadzić aktywną rozgrzewkę, która pobudzi wszystkie partie ciała. Warto szczególny nacisk położyć na rozgrzanie stawów. Rozciąganie jest ważne po zakończeniu treningu. Pozwala na uspokojenie organizmu po intensywnym treningu, rozluźnia mięśnie oraz „osłabia”- pomaga zniwelować zakwasy. Pamiętaj więc- przed treningiem porządna rozgrzewka, po treningu kilka minut rozciągania.

Mit numer 5- Chcesz być pakerem- podnoś ciężary!

Oczywiście istnieje coś takiego jak trening piramidalny, który pozwala zwiększyć siłę mięśni. Warto jednak zauważyć, że według niektórych badań podnoszenie ciężarów pomaga chudnąć. Doświadczenie przeprowadzone na dwóch grupach kobiet pokazało, że te podnoszące większy ciężar z mniejszą ilością powtórzeń spaliły znacznie więcej kalorii niż te wykonujące więcej powtórzeń w serii, za to z mniejszym obciążeniem.

Mit numer 6- Atlasy i maszyny i atlasy są lepsze od hantelek

Maszyny do ćwiczeń najczęściej są tak zaprojektowane, aby kłaść nacisk na jedną, określoną partię mięśni. Ćwiczenia z hantlami natomiast rozpościerają przed nami morze możliwości. Różne ćwiczenia z różnym obciążeniem wykonywane przy pomocy hantli pozwolą spalić więcej kalorii niż ćwiczenie jednej partii mięśnie na maszynie.

Mit numer 7- Nie ma różnicy czy biegasz po bieżni czy w terenie- jest to tak samo efektywne.

No niestety to też mit. Warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu, nierówna nawierzchnia- to wszystko wpływa na nasz trening.Nasze mięśnie pracują ciężej, są bardziej zaangażowane przez co spalają więcej tłuszczu. Różnica nie jest kolosalna, jednak zauważalna- biegając na bieżni spalimy o 10% mniej kalorii niż przebiegając ten sam dystans w terenie.

Mit numer 8- Ćwicz codziennie albo wcale!

Jeżeli Twój „trening” to dziesięć przysiadów, 5 pompek i 15 pajacyków to nie ma problemu- możesz ćwiczyć codziennie! Jeśli jednak masz intensywne nie powinieneś ćwiczyć dzień w dzień. Organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. To bardzo ważne! Możesz uznać przerwę w treningach jako ich integralną część.

Mit numer 9- Nie należy ćwiczyć będąc chorym

Oczywiście, że tak! Bądźmy szczerzy- to nadużywany argument. Katar lub bolące gardło to nie choroba, więc spokojnie możesz ćwiczyć! Jeśli masz gorączkę- odradzamy treningi. Pamiętaj, wsłuchaj się w swoje ciało, a jeśli i to nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi- skonsultuj się z lekarzem.

Mit numer 10- Jeśli się mocno pocisz oznacza to, że nie masz kondycji

To bardzo często dziwi- powyższe stwierdzenie jest mitem. Brzmi to sprzecznie z logiką, wręcz paradoksalnie ale jeżeli masz dobrą kondycję, Twoje ciało szybciej zacznie się pocić niż osoby o słabej kondycji. Pamiętaj o uzupełnienie witamin i składników mineralnych, które tracisz podczas treningów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił kilka spornych kwestii oraz pozbawił Cię kilku złudzeń. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest zawsze najważniejsze! Ćwicz z głową i nie daj się omamić coraz ciekawszym (i dziwniejszym) radom w internecie.

 

Zostaw odpowiedź