5 rzeczy, których nie możesz zapomnieć na stoku
Już niebawem rozpocznie się sezon narciarski. Warto się do niego dobrze przygotować- sprawdzić sprzęt, ubranie narciarskie, zacząć kondycyjne przygotowania do sezonu. Na pewno nigdy nie zdarzyło Ci się zapomnieć zabrać na stok narty czy snowboard. Jednak jesteśmy pewni, że nie raz bywało tak, że chcieliście coś zabrać i zapominaliście o tym. Poniżej prezentujemy zestawienie przedmiotów potrzebnych na stoku, o których często zapominamy, a gwarantują nam bezpieczeństwo. Zapraszamy do lektury.
Kask
Kask narciarski jest pierwszą i najważniejszą rzeczą na naszej liście. To pozycja obowiązkowa dla naszego bezpieczeństwa. W większości krajów europejskich, kaski nie są obowiązkowym wyposażeniem dorosłych narciarzy. Najczęściej młodzież poniżej szesnastego roku życia musi na stoku nosić kask- jest to usankcjonowane prawnie i odpowiedzialność za to ponoszą rodzice lub opiekuni prawni. Jednak zawsze przed wejściem na stok należy sprawdzić lokalne regulacje prawne, ponieważ może zdarzyć się tak, że wszyscy użytkownicy stoku zobowiązani są do noszenia kasków. Według przeprowadzonych badań, jedna piąta wszystkich urazów jakich doznają snowboardziści i narciarze, to właśnie urazy głowy. A aż 50% z nich zagrażają życiu! Takie statystyki są niezwykle obrazowe i każda osobę z odrobiną zdrowego rozsądku są w stanie przekonać do noszenia kasku.
Oczywiście kask powinien być dobrze dopasowany. Zawsze zakładamy go bezpośrednio na głowę lub na cienką kominiarkę. Nie może być z luźny- wtedy nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, ani tez za ciasny- będziemy męczyć się w nim zamiast korzystać z białego szaleństwa.
Bardzo ważne jest sprawdzenie certyfikatu bezpieczeństwa. Na europejskich stokach obowiązuje FISI1077. Jeżeli jeździliśmy bez kasku lub tez nasz kask nie ma odpowiedniego certyfikatu, w razie urazu możemy spotkać się z odmową wypłaty ubezpieczenia.
Polisa
Polisę ubezpieczeniową zwyczajnie trzeba mieć. Nie jest to zbyt duży wydatek, a gwarantuje nam spokój ducha oraz chroni nas przed ogromnymi kosztami w razie hospitalizacji po kontuzji lub wypadku na stoku. Jeżeli wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży obowiązkowo musisz sprawdzić, czy oferowane przez organizatora ubezpieczenie obejmuje również zdarzenia związane z podejmowaniem aktywności sportowej na stoku.
Co powinna zawierać idealna polisa?
Dobra polisa powinna zawierać:
- Koszty leczenia: w wyniku urazów oraz wypadków na stoku;
- Następstwa nieszczęśliwych wypadków-również wynikających z uprawienia sportów na stoku;
- Koszty poszukiwania oraz ratownictwa górskiego;
- Koszty transportu, również helikopterem;
- Odpowiedzialność cywilną jeżeli to z naszej winy dojdzie do jakiegokolwiek wypadku na stoku;
- Ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.
Jeżeli zamierzasz zjeżdżać z niewytyczonych tras, ubezpieczenie koniecznie musi posiadać opcję uprawiania sportów ekstremalnych. Oczywiście w Polsce, jeżeli mamy ubezpieczenie w ZUSie, ubezpieczenie od KL nie jest obowiązkowe, pozostałe opcje jednak naprawdę warto wykupić.
Apteczka
Apteczka podstawowym wyposażeniem jest bardzo ważnym elementem wyposażenia narciarza, zwłaszcza jeżeli wybierasz się poza granice naszego kraju. Warto mieć na uwadze to, że nie wszędzie znajdziesz aptekę, a po całym dnu na stoku może być ona zamknięta. Aby oszczędzić sobie stresu i nerwów można przygotować się na kilka ewentualności. Ponadto leki mogą znacznie różnić się cenami- a lepiej wypić gorącą czekoladę na stoku niż płacić 20 euro za APAP. Pamiętaj też o barierze językowej. Nie wszędzie znajdziesz takie same lekarstwa, a tłumaczenie na migi jest bardzo czasochłonne i wymaga nie lada kreatywności (której braknie kiedy masz biegunkę).
Co powinno znaleźć się w apteczce?
- Krem z dużym filtrem UV, ważne żeby był mrozoodporny;
- Plastry, opatrunki oraz bandaż elastyczny;
- Żel lub krem na urazy czy stłuczenia;
- Tabletki przeciwbólowe;
- Tabletki przeciwgorączkowe;
- Spray lub tabletki na katar;
- Preparat na zaparcia;
- Preparat przeciw biegunce.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
EKUZ jest to karta bezpłatnie wydawana w każdym oddziale NFZ. Pozwala na korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Szwajcarii oraz we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Niestety bezpłatne świadczenia zdrowotne oraz sposób korzystania z tych że świadczeń w poszczególnych krajach może się znacznie różnić. Może być na przykład tak, że będziesz musiał zapłacić za zabieg lub pobyt w szpitalu, a w po powrocie do Polski, na podstawie rachunków cała kwota zostanie Ci zwrócona. Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego warto posiadać choćby z jednego względu- komercyjne ubezpieczenie w przypadku długiego leczenia, może nie pokryć wszystkich naszych kosztów. Mając kartę EKUZ mamy tez większą szansę na stuprocentowe pokrycie wszelkich kosztów.
Największy wybór kasków narciarskich
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Karta ICE
Karta ICE to plastikowa karta wielkości karty kredytowej, z międzynarodowym oznaczeniem „in case of emergency”, co oznacza „w razie wypadku”. Na tej karcie zapisane są kontakty do trzech osób, które chcemy aby zostały powiadomione w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Warto aby przynajmniej jedna z tych osób znała naszą historie medyczną aby mogła udzielić informacji o uczuleniach, przebytych chorobach czy zabiegach. Warto również w kontaktach na naszym telefonie dopisać skrót ICE przy nazwach kontaktów. Wtedy te osoby również zostaną poinformowane jeżeli coś nam się stanie.
Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tych kilka przedmiotów nie zajmie wiele miejsca pozwoli Ci na cieszenie się białym szaleństwem bez niepotrzebnych zmartwień. W razie jakiegokolwiek wypadku koszta leczenia się spędza Ci snu z powiek. To tak niewiele aby móc w pełni rozkoszować się jazdą i spokojem ducha.