5 sprawdzonych porad jak zrobić masę

Na siłowni dajesz z siebie wszystko, a mimo to nie masz efektów? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z wysiłkiem fizycznym i chcesz oszczędzić czas, zwiększając wiedzę na temat popularnych błędów?

Przedstawiamy Ci 5 podstawowych porad dla początkujących, które pozwolą Ci szybciej budować masę mięśniową. Zastosowanie się do nich powinno przynieść Ci błyskawiczne efekty w postaci widocznych mięśni – o ile oczywiście przyłożysz się do ćwiczeń.

1. Intensywny wysiłek to podstawa

Nie obijaj się na siłowni, nie dawaj sobie taryfy ulgowej – przyzwyczajaj swoje ciało do coraz większego obciążenia i kończ ćwiczenia dopiero wtedy, kiedy jesteś naprawdę zmęczony. 30 minut lekkich ćwiczeń na siłowni nie zbuduje Ci masy – o to naprawdę trzeba się postarać. Pamiętaj, że im wyżej postawisz sobie poprzeczkę, tym szybciej zobaczysz wyniki, a efekty Twoich ćwiczeń będą lepsze. Chodzisz na siłownie już od jakiegoś czasu i nie widzisz różnicy? Bądź ze sobą szczery.

2. Pamiętaj o odpowiedniej diecie

Żeby budować cokolwiek, trzeba mieć z czego – budulcem do masy mięśniowej jest nadwyżka kaloryczna i odpowiednia ilość białka. Jeśli jesz niewiele, a w Twojej diecie brakuje tego składnika to nic dziwnego, że nie widzisz efektów. Odżywiaj się zdrowo, pamiętaj o kaloriach i jedz dużo produktów bogatych w białko – mięsa, twarogów, produktów mlecznych i roślin strączkowych.

3. Jakie suplementy na masę wybrać i czy naprawdę działają?

Odżywki białkowe i suplementy na masę to sprawdzony sposób na szybsze efekty ćwiczeń. Sięgaj po nie szczególnie wtedy, kiedy masz jakieś kłopoty na siłowni. Jeśli masz nadwagę przydadzą Ci się spalacze tłuszczu, a jeśli jesteś chudy jak szczypior idealne będą gainery na masę, które obok pełnowartościowego białka zawierają sporą dawkę węglowodanów (i co za tym idzie kalorii), które pozwolą Ci szybko zebrać budulec niezbędny do budowy masy mięśniowej.

4. Pamiętaj o regeneracji

Nigdy nie zapominaj o regeneracji. Liczne badania pokazały, że osoby, które dają swojemu organizmowi odpocząć minimum raz w tygodniu osiągają lepsze wyniki, niż Ci, którzy ćwiczą każdego dnia. Ponadto jeśli cały dzień jesteś w ruchu i dużo ćwiczysz, może być Ci ciężko wypracować nadwyżkę kaloryczną, która jest niezbędna do budowy mięśni. W ten sposób sam sabotujesz swój wysiłek.

5. Unikaj rutyny

Rutyna w ćwiczeniach szybko sprawia, że nasze mięśnie pracują mniej wydajnie i choć w siłowni spędzamy tyle samo czasu, efekty są marne. Pamiętaj, że Twoje mięśnie przyzwyczajają się do wysiłku – stopniowo więc musisz zwiększać obciążenie, powtórzenia i czas ćwiczeń, jeśli nadal chcesz budować mięśnie i polepszać swój wynik. W innym przypadku czeka Cię stagnacja i brak efektów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.