Adidas Originals – streetwear według sportowego giganta

Adidas Originals – streetwear według sportowego giganta
5 (100%) 1 vote

Trójlistna koniczynka jest znana już od ponad 50 lat, jednak brand Adidas Originals pojawił się nieco później, ponieważ w drugiej połowie lat 90. Sportowe zacięcie Adolfa Dasslera, założyciela firmy Adidas, jednak pozostało. Stworzono unikalny styl łączący uliczną modę z klasyką produktów proponowanych przez sportowego giganta. To odzież, która skradła serca entuzjastów luźnych fasonów, wzorów uzewnętrzniających osobowość i wygody, której tak bardzo brakuje sztampowym casalowym outfitom.

Rodzinne rozterki Dasslerów

Nie jest już tajemnicą, że dwie wiodące w branży produkcji odzieży sportowej marki, jakimi są Adidas i Puma, mają te same korzenie. Początkowo współpracujący ze sobą bracia, którzy rozpoczęli swoją karierę od produkcji butów sportowych, planowali wspólny biznes. Różnica charakterów, stylu życia, poglądów i wyznawanych wartości podzieliła ich jednak i każdy poszedł w swoją stronę. W ten sposób zrodziła się marka Adidas, której nazwa pochodzi od imienia jednego z braci – Adolfa.

Urodzeni pod dobrą gwiazdą bracia jeszcze w duecie zyskali sławę w 1936 roku przy okazji organizowanej Olimpiady w Berlinie. To podczas tego najważniejszego wydarzenia sportowego w ich butach sprinter Jesse Owens zdobył cztery złote medale. W 1943 roku w rodzinnych relacjach nastąpił jednak kryzys, natomiast ostateczne rozstanie braci nastąpiło 4 lata później.

Żaden z nich się jednak nie poddał i postanowił realizować swoją własną wizję firmy. Pierwsze modele butów sportowych pod marką Adidas charakteryzowały się obecnością czterech bądź sześciu pasków. Ostatecznie na logo marki znalazły się trzy paski, które do dzisiaj są jej znakiem rozpoznawczym.

Adidas Originals dla młodych i (nie)gniewnych

Długa historia marki Adidas była inspiracją do stworzenia na początku lat 90. kolekcji Adidas Originals. Na początku indywidualnej kariery Adolfa Dasslera kojarzono go jedynie z butami sportowymi, on jednak postanowił pójść o krok dalej i zaczął projektować odzież sportową. Przez długie lata firma pracowała intensywnie nad swoją wysoką pozycją w branży, jak się okazała, bardzo skutecznie. Adolf lubił spotkania z zawodnikami, słuchał o ich preferencjach i oczekiwaniach, a później miesiącami pracował nad projektem, który by im sprostał. Był ceniony przez piłkarzy, lekkoatletów i tenisistów, co z pewnością przyczyniło się do jego ogromnego sukcesu.

Adidas Originals był kolejnym ważnym krokiem w historii marki. To świeżość, która miała odpowiadać zmieniającym się trendom i modzie. Społeczeństwo na przełomie lat 80. i 90. zaczęła doceniać sportowy styl i luźny charakter codziennych stylizacji, brakowało ich jednak w tym, co proponowali projektanci. Adidas Originals jest nowoczesną interpretacją sportowego stylu, to nowa jakość streetwear, którą szczególnie upodobali sobie ludzie młodzi. To nie klasyczne koszulki i spodenki do gry w piłkę nożną, buty do biegania i bluzy treningowe. Jest to odzież inspirowana młodzieżową muzyką, street art. z pierwiastkiem młodzieńczego buntu. Ambasadorami Adidas Originals są Pharrell Williams, Kanye West oraz Rita Ora.

Damskie koszulki oversize z kolorowymi orientalnymi wzorami, krótkie bawełniane topy, legginsy w duże kwiaty, męskie T-shirty z wojskowym printem, bluzy z kapturem w asymetryczne wzory, nerki do noszenia w pasie i na ramieniu, a także kultowe buty Gazelle – to dzisiaj symbole brandu Adidas Originals, które dostępne są w Allsports.pl . Każdy z modeli odzieży i obuwia sportowego okraszony jest znaną wszystkim trójlistną koniczynką, ponieważ pomimo nieco zmiany tematu, wciąż jest to kultowy Adidas.