Ćwiczenia na drążku – dlaczego warto?

Większość osób chce być w jak najlepszej formie. Dlatego decydują się wykonywać różne ćwiczenia, aby to osiągnąć. Coraz popularniejsze staje się podciąganie na drążku. Taki sprzęt możemy zamontować u siebie w domu i w dowolnej chwili na nim ćwiczyć. Jednak wiele osób nadal ma wątpliwości, czy naprawdę warto poświęcać na to czas. Jakie więc korzyści daje podciąganie na drążku.

Jak często należy ćwiczyć na drążku?

Zanim jednak przejdziemy do zalet drążka do ćwiczeń. Warto zastanowić się, jak często należy na nim trenować. Drążek do podciągania gwarantuje doskonałe efekty, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej częstotliwości. W przeciwnym razie nie osiągniemy upragnionych rezultatów. Jak często należy więc ćwiczyć na drążku? Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Z reguły najlepiej ćwiczyć dwa razy w tygodniu, a rezultaty zależą od liczby powtórzeń. Jeżeli chcemy tylko wzmocnić mięśnie wystarczą 2-4 powtórzenia, przy 8 powtórzeniach lekko rozbudujemy mięśnie, a przy 12 uzyskamy wyraźną muskulaturę. Warto też pamiętać, że faza opuszczania powinna być dłuższa niż wznoszenia, ponieważ w czasie prostowania rąk mięśnie wykonują największą pracę.

Doskonale wzmacnia ramiona

Drążki do ćwiczeń mają rewelacyjny wpływ na nasze ramiona. Jednak jeżeli zależy nam na osiągnięciu odpowiednich efektów, to musimy wybrać właściwą technikę. W przeciwnym razie ta partia mięśni będzie mało zaangażowana w ćwiczenia. Jak więc trenować na drążku, aby wypracować ramiona? Palce na drążku powinny być ułożone w kierunku osoby ćwiczącej, to pomoże aktywizować pracę bicepsów. Dodatkowo warto trzymać dłonie w niewielkiej odległości (maksymalnie 20 cm od siebie). Nie każdy jednak sobie może poradzić w takiej pozycji. W takiej sytuacji najlepiej ustawić dłonie nieco szerzej niż na szerokość barków. Taka pozycja będzie znacznie wygodniejsza, a przy okazji pomoże w budowaniu siły bicepsów.

Idealny sposób na wzmocnienie mięśni pleców

Wiele osób zapomina o tym, że mięśnie pleców są równie ważne. Dlatego warto wykonywać ćwiczenia, które mają świetny wpływ na nie. Jednym z nich jest właśnie podciąganie na drążku. Dzięki takim ćwiczeniom zadbamy o prawidłową postawę i wzmocnimy górną partię ciała. Jednak w tym przypadku również należy pamiętać o odpowiedniej technice wpływającej na mięśnie pleców. W tym przypadku najlepiej się sprawdzi szerokie rozstawienie dłoni na drążku. W czasie tego wariantu najmocniej pracuje mięsień najszerszy grzbietu, więc to ćwiczenie poleca się mężczyznom, którzy marzą o uzyskaniu sylwetki w kształcie litery V. Warto też stosować zróżnicowane techniki, a nasza sylwetka będzie bardziej proporcjonalna.

Gwarantuje wzmocnienie klatki piersiowej

Ćwiczenia na drążku mają również wpływ na klatkę piersiową. W trakcie podciągania pełni ona funkcję asystującą, więc jest najmniej wykorzystywana. Można jednak sprawić, aby była jeszcze bardziej zaangażowana w ćwiczenia. Wystarczy jedynie zastosować podchwyt, a wywrzemy na nią znacznie większy wpływ.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.