Ćwiczenia na trampolinie fitness- zalety, przeciwwskazania, zasady, przykładowe ćwiczenia
Jumping fitness
Ćwiczenia na trampolinie inaczej nazywane są jumping fitness. Odznaczają się one dużą efektywnością w spalaniu kalorii i zrzucaniu zbędnych kilogramów. Do ich wykonywania może nam posłużyć zwykła dziecięca mała trampolina lub duża trampolina ogrodowa. T
o niezwykle przyjemny sposób na codziennie ćwiczenia. Jumping fitness łączy ze sobą sporą ilość wysiłku, a także dobrej zabawy. To dobra forma ćwiczeń, jednak nie dla wszystkich. Zwykłe skakanie, może dać organizmowi wiele istotnych korzyści. Ćwiczenia na trampolinie poleca się zwłaszcza, osobom chcącym się odchudzić.
W trakcie trening na trampolinie, który będzie trwał godzinę, możemy spalić około 800 kalorii. Trampolina daje widocznie lepsze efekty niż na przykład bieganie. Oprócz tego skoki na trampolinie pomagają poprawić koordynację, a także rzeźbią sylwetkę. Dają one również dużo radości. Ed Russell zaprojektował pierwszą na świecie mini trampolinę, to wydarzenie miało miejsce w 1938 roku. Następnie została ona opatentowana przez Victora Greena w 1975 roku. Bardzo szybko polubili ją Amerykanie i zyskała dużą popularność. Warto skończyć z nudnymi, monotonnymi ćwiczeniami i zacząć skakać, przy czym świetnie się bawić.
Przeciwwskazania do skakania na trampolinie:
- dyskopatia
- choroby stawów kończyn dolnych (skokowego i kolanowego)
- choroby układy oddechowego (astma)
- choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze)
- ciąża
- osteroporoza
- endoproteza
- aktualne urazy
- zły stan zdrowia
- duża nadwaga
- zaburzenia równowagi lub koordynacji
Informacja o przeciwwskazaniach, powinna być udostępniona w każdym klubie fitness, gdzie przeprowadzane są zajęcia, z ćwiczeń na trampolinie.
Kto może wykonywać takie ćwiczenia?
Przede wszystkim są one polecane osobom, które mają dużą świadomość swojego ciała, potrafią także panować nad napięciem oraz rozluźnieniem mięśni. Mało kto, potrafi tak robić. Ćwiczenia na trampolinie mogą być powodem problemów z nietrzymaniem stolca, gazów czy obniżeniem sprawności oraz satysfakcji seksualnej. Może także wywołać bóle pośladków, spojenia łonowego i bioder. Kobieta, która nie dawno urodziła, powinna odczekać minimum pół roku, zanim zdecyduje się wybrać taki rodzaj ćwiczeń.
Zasady jumping fitnessu
Ćwiczenia z udziałem trampoliny to trening kardio, polega on na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem jednoosobowej trampoliny, które robi się wraz z muzyką. Istnieją dwa rodzaje ćwiczeń. Jedne to wykonywane dosyć spokojnie, polegają tylko na delikatnym kołysaniu się na trampolinie, podczas nich, osoba ćwicząca nie wybija się do góry. Drugie to ćwiczenia, które widocznie podnoszą tempo.
Mogą one polegać na biegu, tańcu lub na skakaniu. Podczas skakania na trampolinie, obie stopy muszą zostać oderwane od przyrządu. W trakcie takiego treningu wzmacniają się nasze mięśnie pośladków, nóg oraz brzucha. Taki trening jest bardzo uniwersalny, ćwiczy on całe nasze ciało, gdyż wszystkie mięśnie zaczynają pracować. Podczas takich ćwiczeń, stosuje się wiele ruchów i technik.
Dzięki zastosowaniu miękkiej powierzchni trampoliny doskonale sprawdza się ona jako amortyzator, właśnie przez to nie obciąża zbytnio naszych stawów. Trampolina do ćwiczeń musi być bardzo stabilna, a także wytrzymała. Jedną z firm produkujących trampoliny jest firma Jumping Frog. W swojej ofercie ma trampoliny w kształcie sześciokąta foremnego, posiadają one przekątną 133 cm i ważą do maksymalnie 12 kg. Takie trampoliny mogą wytrzymać obciążenie do maksymalnie 120 kg. Zaletą ich, są rączki zamocowane do trampolin, które mają być pomocne osobom, którym ciężko jest utrzymać równowagę.
Zalety ćwiczeń na trampolinie
- wspomaganie krążenia limfatycznego
- dotlenianie tkanek
- zwiększenie pojemności płuc
- poprawa pracy układu krążenia
- zmniejszone ciśnienie krwi
- pomocne przy rehabilitacji po problemach sercowych
- zmniejszone obrzęki
- zwiększona aktywność funkcjonalna czerwonego szpiku
- stymulacja szpiku do wytwarzania czerwonych krwinek
- przyspieszona przemiana materii
- stymulacja trawienia
- pomocne przy uwolnieniu toksyn z organizmu
- wzmocnienie mięśni
- poprawa koordynacji ruchowej
- poprawa równowagi
- zwiększona wydolność organizmu
- modelowanie sylwetki
- spalanie kalorii do maksymalnie tysiąca kcal podczas godzinowego treningu
- brak obciążenia kręgosłupa a także stawów
- obniżone stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi
- zwiększona wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego
University od Northern Parana przeprowadził pewne badania, które wykazały, że ćwiczenia na mini trampolinie mogą być również korzystne dla osób w zaawansowanym wieku, które borykają się z problemem równowagi. Natomiast naukowcy w Grecji badali dzieci chorujące na dyspraksje, udowodnili, że ćwiczenia na trampolinie mogą także pomów w polepszeniu możliwości ruchowych dzieci. Najważniejszym badaniem jednak jest to przeprowadzone przez NASA w roku 1980. Wówczas dowiodło ono, że obciążenie, które towarzyszy podczas ćwiczeń na trampolinie jej użytkownikowi, jest jednakowe na plecach, czole czy kostkach. Ważną informacją jest to, że było ono poniżej progu, w jakim kości mogą ulec uszkodzeniu. Badanie to wykazało także, że pobór tlenu był większy niż w trakcie biegania na bieżni.
W jaki sposób zacząć trenować jumping fitness?
W wielu klubach prowadzone są ćwiczenia jumping fitness. Treningi prowadzą odpowiednio wykwalifikowani instruktorzy. Ćwiczy się tylko na specjalistycznych trampolinach z przeznaczeniem do jumpingu. Dobrze jest skorzystać z takich zajęć, gdyż prowadzone są one w większych grupach, co bardziej mobilizuje do osiągnięcia celu, czyli zrzucenia zbędnych kilogramów. W domu także można samemu przeprowadzić taki trening na zwykłej trampolinie dziecięcej. Jednak może ona o wiele szybciej zniszczyć się niż taka profesjonalna trampolina. Jeśli chcesz zakupić trampolinę do jumping fitnessu, w trakcie zakupy zwróć uwagę na jakość sprężyn, muszą być one solidnie, powinny dobrze amortyzować każdy skok. Najlepsze trampoliny posiadają nawet podwójne sprężyny beczkowe, a także solidną matę i ramę zrobioną ze stali. Gdy, chcesz zacząć regularnie ćwiczyć ten rodzaj aktywności fizycznej, zainwestuj w sprzęt dobrej jakości. Takie trampoliny znajdziesz w prawie każdym sklepie sportowym.
Przykłady ćwiczeń z użyciem trampoliny:
Przed każdym treningiem powinieneś wykonać rozgrzewkę, aby uniknąć możliwych kontuzji. Możesz biegać w miejscu przez parę minut, zrobić parę skłonów i przysiadów. Porozciągaj się chwilę, zwróć szczególną uwagę na dobrym rozciągnięciu łydek, ud, pleców, ramion, brzucha i klatki piersiowej.
Pierwsze ćwiczenie
Złącz razem ze sobą nogi, ramiona postaraj się wyciągnąć przed siebie, a następnie skacz w miejscu przez około 2-3 minuty.
Trampolina
Kliknij i sprawdź ceny!
Drugie ćwiczenie
Zacznij biec w miejscu na trampolinie przez parę minut, uderzaj piętami o pośladki.
Trzecie ćwiczenie
Biegnij na trampolinie w miejscu przez parę minut, staraj się podczas ćwiczenia, unosić kolana jak najwyżej dasz radę.
Czwarte ćwiczenie
Rób na trampolinie klasyczne pajacyki. Ćwiczenie wykonuj przez około 2 do 3 minut.
Piąte ćwiczenie
W trakcie odbicia się od trampoliny staraj się zrobić przysiad w powietrzu. Ręce wyciągnij prosto przed siebie, ćwicz tak przez około 2 minuty.