Czemu służy nlp w treningu?
Sportowcy rozwijający swoje kariery na zawodach wszelkiego rodzaju, swój sukces zawdzięczają nie tylko wytężonym treningom. To nie wszystko, by osiągać zadowalające wyniki oraz przekraczać wszelkie dotychczasowe granice. Czasami zdarzyć się może także tak, że najlepszy sportowiec mimo dobrych chęci oraz sowitego przygotowania siłowego, nie spełnia pokładanych w nim nadziei i kończy na wynikach poniżej swojej normy. Sport to niestety nie matematyka, tutaj jednoznacznie nie obliczymy wyników zmagań fizycznych. Ma na nie wpływ wiele czynników, z pozoru błahych i niepozornych. Na pracę sportowca w czasie zawodów wpływ może mieć wiele zjawisk. Zaliczymy do nich między innymi:
- emocjonalność
- rozumowanie
- oddziaływanie zmysłowe
- wpływ społeczny na sportowca
Czym tak naprawdę jest nlp w treningu?
Stare powiedzonko mówi o tym, że „Prawdziwy sportowiec nie myśli o zwycięstwie”. Na ile to fantazja, a na ile prawda? Każdy sportowiec rozgrywa za pomocą swojego umysłu specyficzną, strategiczną pracę. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie sukcesu na boisku, ringu, czy na macie. Można więc stwierdzić, że nlp w treningu to nic innego, jak dziedzina zajmująca się badaniem zachowania człowieka, jego toku myślenia oraz odczuwania. To wszystko przecież rzutuje na konkretne zachowania u sportowca! Wszystkie działania nlp w treningu mają nakierować na osiągnięcie sukcesu. Czyli prościej można powiedzieć, że jeśli za rozwój sprawności oraz siły odpowiada trening siłowy, to za trening myślenia odpowiada właśnie nlp. Dzięki temu sportowiec łaskawszym okiem jest w stanie spojrzeć na siebie i własne niepowodzenia, które nie zatrzymują go w toksyczny sposób na drodze do poprawienia wyników i osiągania jeszcze większych sukcesów.
Nlp w treningu – psychika wspiera fizyczność
Tak właśnie powinno być. Tylko przy równoczesnej pracy psychiki oraz ciała sportowiec może osiągać prawdziwe wyżyny swojego talentu. Najważniejszy w pierwszej kolejności jest rezultat. Na rozwój fizyczny funkcjonują zestawy oraz programów ćwiczeń. Dzięki nim sportowiec wie, w jakim kierunku i z jaką częstotliwością się poruszać. Wszelkie strategie nlp w treningu mają więc za zadanie wskazać wzory emocjonalnego postępowania, dzięki czemu sportowiec będzie miał pełniejszy wizerunek tego, kogo na każdym treningu widzi w lustrze. Jeśli wykonujemy nieprawidłowe ćwiczenia lub ze złą częstotliwością, pojawia się diagnoza, że za pomocą zmiany programu ruchowego trzeba coś zmienić. Tak samo sytuacja rozgrywa się w sytuacji, gdy postawa sportowca oraz jego zachowanie nie działa na korzyść rozwoju psychicznego i emocjonalnego. Każdą przeszkodę, fizyczną, czy umysłową, należy w swoisty sposób pokonać, by droga do sukcesu była jeszcze prostsza i przyjemniejsza w przechodzeniu.
Nlp w treningu a umysł sportowca
Sfera umysłowa sportowca na czas intensywnych, rozwojowych treningów, nie może być zanadto obciążona informacjami. Sportowiec poprzez korzystanie z zasad nlp w treningu uczy się selekcjonować najpotrzebniejsze komunikaty. Eliminacja informacji nieistotnych, szkodliwych jest dla treningów bardzo korzystny. Problem może pojawić się wtedy, gdy dojdzie do odrzucenia informacji mających pozytywne znaczenie dla osiągnięcia dalszego sukcesu. Dlatego ważne jest, by w sporcie nie rezygnować z empatii, dzięki niej łatwiej jest wyobrazić sobie siebie samego w różnych sytuacjach, a przez to zrozumieć przeciwnika, bez zbędnego tłumaczenia go. Ignorowanie wartościowych informacji może mieć różną formę:
- pomijanie szczegółów
- zbyt dużo ogólników
- dekonstrukcja faktów rzeczywistych
- zmiana znaczenia poszczególnych słów
Wszystkie te zjawiska pod kątem wpływu na sportową pracę porównać można do nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń, złej postawy ciała i oraz błędów technicznych przy wykonywaniu sportowych zadań.
Więcej o nlp
Kliknij i sprawdź ceny!
Praktyka stosowania nlp w treningu
W świecie sportu funkcjonuje wiele rozwiązań na nlp w treningu. To, jakie treści wybierze dla siebie sportowiec, w dużej mierze zależy od jego osobistych spostrzeżeń i badań wokół otoczenia, gdzie na co dzień działa. Każdy sportowiec choć raz w karierze spotkał się z niechęcią do brania udziału w dalszych treningach. Pojawia się ignorancja trenera poparta szeregiem wymówek i pretensji. A wszystko przez niespełnienie własnych wymogów. Nlp w treningu uczy łatwiej radzić sobie z porażkami, lepiej okiełznać negatywne emocje, złość oraz rozczarowanie. Dzięki temu sportowiec szybciej podnosi się do pionu i ekspresowo wyznacza sobie nowe cele, nie roztkliwiając się przy tym i nie szukając wrogów na siłę. Druga sprawa to zjawisko, gdy sportowiec indywidualista słabiej odnajduje się w grupie. Techniki nlp pozwolą mu dostosować się do działania zespołowego, mimo endogennej niechęci do wykonywania zadań w grupie. To bardzo dobre rozwiązanie dla olimpijczyków, którzy do tej pory udzielali się jedynie jako osobne jednostki w swoich dyscyplinach.
Nlp w treningu, czyli najważniejsza jest świadomość
To na daje sportowcom pęd do ciągłego działania oraz rozwijania się. Wzór danego nlp w treningu wybieramy wyłącznie na podstawie własnych doświadczeń. Nie ma uniwersalnego wzoru nlp w treningu, bo przecież doświadczenia każdego sportowca z daną materią są skrajnie inne. Ważna jest analiza, świadomość popełnianych błędów, nieobwinianie osób trzecich za własne niepowodzenia, a także umiejętność przeprowadzania szybkich korekt!