Jak dobrać narty dla dzieci?

Na stokach narciarskich można spotkać ludzi w różnym wieku – od dzieci, po osoby starsze. Wiele osób decyduje się na wypożyczenie sprzętu szczególnie dla najmłodszych, argumentując, iż jest to duży wydatek, a dzieci szybko rosną.

Nie wolno kupować zbyt długich nart dla dzieci

Kupując narty dla dzieci trzeba  zadbać, by sprzęt był dla nich odpowiedni. Sprzęt, z którego korzystają rodzice, nijak nie nadaje się dla ich pociech.

Najczęściej popełnianym błędem jest kupowanie najmłodszym zbyt długich nart. Niektórzy rodzice, liczą, że w ten sposób sprzęt będzie służył ich pociechom nieco dłużej – nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób stwarzają zagrożenie dla swoich dzieci.

Jazda na nartach, które są zbyt długie jest nie tylko niewygodna, ale i dużo bardziej męczy. Łatwiej też o upadek. Źle dobrane narty sprawią, że dzieci nie będą czerpały radości z jazdy i z pewnością szybko będą chciały wrócić ze stoku do pensjonatu. Plusem krótkich nart jest też to, że znacznie łatwiej robić postępy i uczyć się nowych rzeczy.

Jaka długość nart jest odpowiednia? Jeśli dziecko dopiero rozpoczyna przygodę ze stokiem, jego narty powinny sięgać do pachy. W przypadku pociech, które już co nieco potrafią na nartach, warto wybrać sprzęt sięgający do ramion, zaś mali-zaawansowani mogą mieć deski do wysokości ich nosa.

W przypadku dzieci w wieku 3-5 lat (z reguły najmłodsi na stokach mają właśnie 3 lata, wówczas potrafią już bardzo dobrze chodzić i są w stanie nauczyć się szusować na stoku) narty powinny mieć średnio 60-80 cm. Wiązania powinny być bezpiecznikowe i bardzo lekkie.

Kupując narty dla swojej pociechy trzeba też zwrócić uwagę na promień skrętu. Dlaczego to takie ważne? Bowiem mniejszy promień pozwala na łatwiejsze, ciaśniejsze zakręty. Rdzeń nart dla najmłodszych najlepiej żeby był kompozytowy – taki jest bowiem elastyczny i lekki.

Dla początkujących starszaków w wieku 6-12 lat długość nart oblicza się odejmując od wzrostu 5-10 cm

W przypadku dzieci, które dopiero co wychodzą na stok można zrezygnować z kijków, konieczne są jednak kask i gogle.

Jakie buty narciarskie?

Rodzice kupując buty narciarskie zazwyczaj chcą przyoszczędzić i kupują kilka rozmiarów za duże. To kolejny poważny błąd. Obuwie powinno dawać palcom średnio od 0,5 do 1 cm luzu. Nie ma więc możliwości, by były na kilka sezonów, bowiem noga najmłodszych rośnie bardzo szybko. Taki niewielki luz zapewnia wygodę jazdy oraz sprawia, że stopy tak nie marzną.

ski-810500_1280
Narty dla dzieci
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Buty do nart dla dzieci powinny być lekkie i wygodne. W innym przypadku dziecko nie będzie chciało ich nakładać i będzie wolało zrezygnować ze stokowych szaleństw, niż się w nich męczyć. Złym pomysłem jest też kupowanie za dużych butów i nakładanie dziecku dodatkowej pary (lub dwóch!) grubych skarpet.

Buty dla najmłodszych (3-4 lata) powinny być zapinane na 2 klamerki. Nieco starsze maluchy powinny mieć w butach o jedną klamrę więcej. A „starszaki” powinny mieć 4 klamry.

Buty narciarskie dla dzieci powinny też być niezbyt sztywne, by było im wygodniej. Twardość obuwia jest określana przez flex junior. Dla dzieci w wieku 4-7 lat powinien on mieć średnio 35-50.

Kupując buty warto też posłuchać porady sprzedawcy, który zaproponuje odpowiedni sprzęt, jeśli będziemy mieli jednak odpowiednią wiedzę, to będziemy na pewno wiedzieli co kupujemy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.