Efekty ćwiczeń na steperze
Podejmując się zakupu sprzętu sportowego chcemy być pewni czy sprawdzi się on w naszym wypadku. Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu miejsca i ćwiczeniu w domowym zaciszu, to steper wydaje się być dobrą opcją wyboru. Przekonaj się jakie są efekty ćwiczeń na steperze a może i ty się na niego zdecydujesz.
Pragniesz zachować formę i sylwetkę w ryzach, ale nie chcesz poświęcać temu całego wolnego czasu? Stepper to takie urządzenie, które choć niepozorne, potrafi zdziałać cuda dla naszego ciała. Steppery i twistery posiadają wiele różnych funkcji pozwalających urozmaicić trening, by był jak najmniej nudny.
Plusy z posiadania steppera:
- nie obciąża stawów tak mocno jak inne ćwiczenia.
- poręczny, można schować go do łóżkiem, łatwo go przenieść z pokoju do pokoju
- stosunkowo tani
- w trakcie ćwiczeń można oddać się oglądaniu seriali bądź telewizji
- wiele wersji wyboru: skrętne, z linkami lub najprostsze w typie podestu
- nie trzeba wychodzić z domu żeby potrenować
- ratuje przed całkowitym brakiem ruchu z lenistwa
Minusy:
- brak regulacji tempa treningu – trzeba długo ćwiczyć żeby się zmęczyć
- po pewnym czasie dopada nas rutyna
Jak ćwiczyć na steperze
Prawidłowa postawa
Ćwiczenia na steperze są świetnym rozwiązaniem dla osób odczuwających bóle kręgosłupa z powodu ciągłego siedzenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie wyprostowanej postawy ciała podczas trenowania. Uzyskasz to dzięki napięciu mięśni brzucha odpowiadających za prawidłową krzywiznę odcinka lędźwiowego. Nogi niech pozostają lekko ugięte w kolanach w trakcie całego treningu. Opieraj ciało na całych stopach jakbyś wchodziła po schodach. Ręce swobodnie podążają za ruchem lub są oparte na uchwytach. Inna opcja to zakup steppera z linkami, które wymuszają dodatkowo ćwiczenie ramion. Im szybciej wykonujesz marsz, tym lepsze efekty uzyskasz. Na steperze liczy się możliwie największa intensywność ćwiczeń.
Zasady treningu
Choć wydaje się niegroźny, stepper tak jak każde inne nieprawidłowo używane urządzenie może zrobić nam krzywdę. Dlatego każde zajęcia na steperze poprzedzaj rozgrzewką, która przygotuje mięśnie do wysiłku. Możesz ją przeprowadzić bezpośrednio na urządzeniu, rozpoczynając pracę od ćwiczeń z lekkim oporem. Urządzenia posiadają 2 rodzaje oporu: hydrauliczny i magnetyczny. Lepsze działanie przypisuje się tym drugim, ponieważ są ciche i zapewniają płynniejszy ruch. Rozgrzewaj nie tylko nogi, ale także ręce. Wykonaj kilka krążeń barkami i kolanami. Podczas właściwego treningu stopniowo zwiększaj tempo i intensywność aż do maksymalnego zakresu obciążenia. Monitoruj poziom tętna, by widzieć w jakim przedziale obecnie się znajdujesz. To z kolei pomoże ci określić poziom spalania tkanki tłuszczowej. Za sprawą pomiaru prędkości sprawdzimy z jaką prędkością poruszamy się ćwicząc na steperze. Po skończonym ćwiczeniu nie zapomnij o obowiązkowym rozciąganiu.
Ćwiczenia na różne partie ciała
Stepper ćwiczy wiele partii ciała. Przede wszystkim wyprostowana postawa ciała wzmacnia mięśnie brzucha, pracują także ramiona, ale to i tak efekty uboczne w porównaniu z rezultatami widocznymi w kondycji ud, pośladków i łydek. Jeśli zależy Ci na poprawieniu wyglądu przedniej części ud należy wykonywać głębsze ruchy, a przy płytszych krokach bardziej pracować będą pośladki oraz łydki. Z kolei tylne partie ud oraz pośladki wzmocnisz ćwicząc z tułowiem lekko odchylonym do tyłu. Zależy Ci na kształtnych łydkach? Chodź na palcach. Podczas godzinnych zajęć na steperze można spalić średnio około 500-600 kalorii, jednak ostateczny wynik uzależniony jest od wagi ćwiczącego oraz tempa, w jakim ćwiczy. Większość urządzeń wyposażona jest w licznik kalorii, precyzyjnie określający osiągnięty rezultat i licznik wykonanych kroków.
Stepper skrętny z linkami
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Aktywność fizyczna na steperze jest odpowiednia dla każdego. Bez względu na twój wiek i założony cel możesz odnieść dużo korzyści z ćwiczeń na tym niewielkim urządzeniu. Będzie odpowiadał dzieciom, które oglądając telewizję ruszą się z kanapy oraz dorosłym po ciężkim dniu pracy, którzy potrzebują rozluźnienia napiętych mięśni. Każdy trening, nawet ten wykonywany w domu, pozwala odprężyć się, uwolnić umysł od natłoku myśli i skupić się na czymś przyjemniejszym.
Efekty ćwiczeń na steperze to kształtne łydki, podniesione pośladki i szczupłe uda. Przy niewielkim nakładzie sił spalimy także całkiem sporo kalorii. Trening przypominający wchodzenie po schodach pomoże pozbyć się nadmiaru kilogramów i poczuć się lepiej w swoim ciele. Steppery bez większego problemu zmieszczą się w każdym pokoju. Są także stosunkowo tanie w porównaniu z rowerkiem stacjonarnym.