Fitball a odchudzanie, fitball a zdrowy kręgosłup
Fitball jest świetnym sposobem na wyrzeźbienie sylwetki i pozbycie się zbędnych kilogramów. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach ćwiczenia te zyskały coraz większe grono fanów.
Czym jest fitball?
Fitball polega na ćwiczeniach z gumową piłką gimnastyczną. Ćwiczenia te doskonale nadają się do pracy nad swoją figurą w domu. Wystarczy kupić odpowiednią piłkę (dobiera się ją do wzrostu osoby, która będzie na niej ćwiczyła) w rozmiarze od 45 do 75.
Możliwości ćwiczeń jest nieskończenie wiele. Używając piłki można ćwiczyć zarówno w pozycji siedzącej na piłce, leżącej na plecach na piłce, leżącej na brzuchu, stojącej czy trzymając piłkę między nogami. Każdy może więc dobrać metodę odpowiednią dla siebie.
Jakie mięśnie angażują się podczas fitballu?
Fitball angażuje przede wszystkim mięśnie tułowia, nazywane również centrum ciała. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie ćwiczeń wykorzystujemy niestabilne podłoże (którym jest piłka). W trakcie treningu używamy też mięśni, które są położone głęboko w naszym ciele (tzw. lokalne).
Świetna zabawa i sposób na odchudzanie
Ćwiczenia z piłką są doskonałą zabawą, jednak największym jej plusem jest fakt, że wówczas pozbywamy się też zbędnych kilogramów. W przypadku fitballu ciężko określić ile kalorii możemy spalić podczas jednego treningu. Dużo zależy od intensywności i rodzaju ćwiczeń, ale szacuje się, że w trakcie około czterdziestominutowych ćwiczeń możemy spalić od 200 do 600 kcal.
Fitball na problemy z kręgosłupem
Ból kręgosłupa związany z intensywnym tempem życia, wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej czy stojącej jest już zaliczany do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dlatego wiele klubów fitness postanowiło pomóc w walce z bólem właśnie oferując ćwiczenia z piłką. Warto też wiedzieć, że takie treningi są stosowane podczas rehabilitacji, bowiem mają zbawienny wpływ na nasz kręgosłup.
Jak to działa? W trakcie starań o utrzymanie równowagi podczas treningu z piłką dochodzi do stabilizacji stawowej. To z kolei oznacza, iż zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie aparatu ruchu. Kolejnym plusem jest to, iż ćwiczenia te likwidują w znacznym stopniu napięcie, które pojawia się w okolicach karku czy łopatek. Dzięki piłce zmniejsza się też ból występujący w okolicach lędźwi, stawów kręgosłupa, stawów kolanowych i skokowych.
Trening z piłką niesie mnóstwo korzyści. Oprócz odciążenia kręgosłupa i poprawy równowagi zwiększa się też siła mięśni brzucha. Dzięki takim ćwiczeniom wyrównują się też dysbalanse mięśniowe. Zyskujemy zgrabną i zdrową sylwetkę, pojawia się też efekt tzw. „zasznurowanej” czy „zaciśniętej” talii, bowiem wzmacnia się gorset mięśniowy. Osoby korzystające z fitballu twierdzą też, że nie czują jak ćwiczą, bowiem „wygibasy” na piłce są świetną zabawą, szczególnie jeśli ćwiczy się z kimś.
Fitball – sposób na zdrowy kręgosłup dzięki piłce
Kto powinien ćwiczyć na piłce?
Fitball jest skierowany do wszystkich bez wyjątku. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Warto, by korzystały z tego sportu przede wszystkim osoby, które chcą wzmocnić mięśnie głębokie tułowia, poprawić swoją równowagę oraz przede wszystkim osoby, które zmagają się z różnego rodzaju problemami kręgosłupa.
Ćwiczenia z piłką są też wskazane osobom otyłym – nie obciążają stawów, nie są aż tak męczące (wiele osób z nadwagą z tego powodu rezygnuje ze sportu). Ćwicząc na piłce człowiek się również relaksuje, odpręża. Więc nie traktuje treningu jako sportu, ale jako przyjemność.
Fitball dla kobiet w ciąży
Piłka jest doskonałą formą pomocy dla kobiet w ciąży, które zazwyczaj mają problemy z bólem pleców. Jest to naturalne, bowiem rosnący brzuch znacznie obciąża kręgosłup powodując silne bóle pleców.
Zaleca się, by kobiety w ciąży nie tylko ćwiczyły na piłce, ale też w wolnych chwilach siedziały na nich. Wówczas przybierają postawę wyprostowaną i odciążają swój kręgosłup.